Cum schimb anticoncepționalele ?

Contraceptie
Intrebare postata de Gabriela cu o saptamana in urma

Buna seara!iau anticoncepționale logest la recomandarea medicului de cateva luni bune,insa nu ma pot acomoda cu ele..Luna aceasta mi a venit de 2 ori,iar in fiecare luna am sângerări mici înainte de menstruație.Intrebarea mea este,as putea sa le schimb?Si daca da,cum trebuie sa procedez..am trecut din păcate printr-un avort medicamentos si nu vreau sa mai pățesc asa ceva niciodată,de aceea am recurs la această metodă contraceptivă.Va rog sa mi spuneți cum as putea sa schimb anticoncepționalele..(cele pe care le iau au 21 de pastile,pana ajung din nou sa mi fac programare la medic,as vrea sa le schimb..am foarte multe reacții adverse,stari de voma,dureri de burta..)va mulțumesc pentru eventualul răspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Schimbarea anticonceptionalelor ar trebui sa se faca doar cu recomandarea unui medic. Daca va simtiti rau cu actualul tratament, este important sa apelati la medicul ginecolog cat mai curand si sa il informati despre aceste simptome. In general, cand se schimba anticonceptionalele, se termina prima cutie si se incepe cu a doua imediat dupa cele 7 zile de pauza. Totusi, fiecare caz este diferit, deci cea mai buna solutie este sa discutati cu medicul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum o saptamana)

Nu pot ajunge momentan.. cu ce as putea inlocui logest ul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Daca doriti sa inlocuiti contraceptivele Logest cu altceva, exista mai multe optiuni disponibile, dar este important sa discutati cu medicul dvs. pentru a gasi cea mai potrivita pentru dvs. Iata cateva alternative comune:

Alte pilule contraceptive orale combinate: Exista multe alte pilule contraceptive pe piata care contin combinatii diferite de hormoni. Acestea functioneaza in general prin inhibarea ovulatiei si modificarea mucusului cervical pentru a impiedica fertilizarea.

Pilule contraceptive cu doza redusa de estrogen: Daca ati avut efecte secundare sau sensibilitate la estrogen, puteti lua in considerare pilule contraceptive care contin o doza mai mica de estrogen.

Pilule contraceptive cu doar progestina: Acestea sunt uneori numite "mini-pilule" si sunt o optiune potrivita pentru femeile care nu pot lua estrogen sau au anumite conditii de sanatate care le fac incompatibile cu estrogenul.

Dispozitive intrauterine: Exista doua tipuri principale de DIU: cu cupru si cu progesteron. Acestea sunt introduse in uter si pot oferi protectie contraceptive pentru cativa ani, in functie de tipul ales.

Implant contraceptiv subcutanat: Este o mica tija subtire plasata sub piele care elibereaza constant hormonii contraceptivi. Poate oferi protectie pentru cativa ani.

Injectii contraceptive: Acestea sunt administrate o data la cateva luni si contin hormoni care impiedica ovulatia.

Orice schimbare trebuie discutata cu medicul dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegem-metoda-contraceptiva-potrivita_10677

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum o saptamana)

Tot anticoncepționale as vrea sa iau..dar nu știu de care ... probleme la analize nu mi au ieșit,decat o mica anemie ,si mi s a dat si liv 52 pentru protectia ficatului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: