Somn agitat raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de Katherine cu 12 ani in urma

Buna. Am o intrebare, cu privire la care as dori un sfat (daca vine de la un specialist in domeniu, e cu atat mai bine). Mi se intampla, din cand in cand, ca dupa ce atipesc sau chiar dupa ce dorm cateva ore, mintea mea sa se trezeasca, insa nu si corpul si, daca sunt prinsa si intr un vis, sunt constienta ca dorm, dar nu ma pot misca deloc si imi fortez oarecum corpul sa se trezeasca. E ca si cum as fi prinsa in mine insami. Reusesc, dupa cateva secunde, sa fac sa se treazeasca si corpul, dar ma trezesc foarte speriata si imi este greu sa adorm inapoi (tocmai de frica sa nu se repete faza). Alta chestie care mi se mai intampla, destul de des de aceasta data, e faptul ca pana sa ajung sa adorm efectiv atipesc de cateva ori si tresar/"sar" prin somn si nu ma pot odihni sau atipesc si am senzatia ca se aude vreun zgomot puternic si ma trezesc (un vuiet, de ex). Stiu ca in realitate nu se aude nimic, e ca si cum as fi prinsa intre vis si realitate; "iau" zgomotul din vis, doar ca l percep f clar, ca si cum ar fi realitate si, sigur, ma trezesc iar speriata. Alte simptome...simt presiune asupra tamplelor din cand in cand, am acea senzatie de zbatere a venelor la nivelul capului; cateodata, am aceeasi senzatie si in zona inimii. Sunt studenta si sunt destul de stresata, ce i drept si am avut o perioada in care am consumat multa cafea si energizante (de la care simteam mici intepaturi in zona tamplelor si a inimii), insa, paradoxal, senzatiile astea am inceput sa le am nu de foarte mult timp, practic dupa ce am inceput sa reduc consumul de astfel de bauturi. Poate fi doar stresul de vina? Ati avut experiente similare? Oare ar trebui sa consult un medic? Daca da, ce medic ar fi mai recomandat? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psih. Marcu Ioana-Corina MPsih. Marcu Ioana-Corina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimata Katherine,

Somnul agitat sau insomnia de trezire cum se numeste in termeni specializati este unul dintre simptomele anxietatii generalizate. Alte simptome sunt si cele descrise de tine in mesajul de mai sus.
Iti recomand sa renunti la bauturile energizante, sa incerci sa te relaxezi mai mult si bineinteles sa apelezi la serviciile unui terapeut in psihologie. Cu ajutorul acestuia vei invata strategii de relaxare si de gestionare a stresului cu scopul principal de a te simti mai bine.Mult succes!

Cu respect,
Ioana-Corina Marcu
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213;
Email - [email protected]

Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213
Email - [email protected]
Web - ioanacorinamarcu.wordpress.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Katherine (acum 12 ani)

Multumesc mult! :) O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: