Insomnie-remedii naturiste,acupunctura

Tulburari de somn
Intrebare postata de M.C. cu 13 ani in urma

Buna ziua ! Si eu ca si multi altii sufar de insomnie,de ani buni nu ma mai pot odihni,am incercat remedii naturiste, si acum fac acupunctura.As dori sa aflu alte pareri despre alte tratamente naturiste de la persoane care s-au tratat cu asa ceva. Ce parere aveti despre acupunctura?Este benefica insomniilor ?Sunt persoane care si-au tratat insomnia cu asta?Incerc sa ma feresc cat mai mult de medicamente care provoaca dependenta.Cineva specialist in domeniu sa-mi dea niste sfaturi.Va rog frumos! Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

colnago (acum 13 ani)

Puteti face un tratament cu bautura bioactiva Tahitian Noni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul (acum 13 ani)

si eu sunt interesat daca se poate trata cu acupunctura, in momentul de fata iau tratament( IMOVANE ) si ma simt mai bine, dar nu pot renunta la el, imi este frica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marilu123 (acum 13 ani)

eu imi tratez insomnia cu fitosedin cu rezultate f. bune, scrie in prospect cum se folosesc, sunt naturiste si nu dau dependenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

N.A. (acum 13 ani)

Acupuntura poate trata f. bine insomniile si nu numai. Medicul va analiza cauza insomniilor si va realiza o schema de tratament care sa duca la vindecarea pacientului.
Eu am facut acupunctura pentru niste probleme endocrine complexe si va spun sincer ca, desi medicina alopata nu imi mai dadea nicio sansa, am reusit sa-mi recapat starea de sanatate. Cabinetul medical la care am facut eu acupuntura - Centrul de medicina traditionala Pirasan - doctor Codrut TUTU, Telefon/Fax: 021 619 11 17 sau Mobil: 0745 430 351 / 0723 629 675 . - www.pirasan.ro Este in zona Obor - veti gasi acolo un medic bun, un adevarat profesionist care isi trateaza pacinetii cu mult respect si care isi practica meseria cu multa daruire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M.C. (acum 13 ani)

Multumesc mult ! Am facut si eu 21 de sedinte de acupunctura si nu sunt prea multumita. Am luat mai mult timp gerodorm (somnifer) si treptat am renuntat si am ajuns la un sfert de medicament.Acum nici cum nu pot renunta la sfertul acela,daca nu-l iau nu dorm.Cred ca nici sedintele de acupunctura nu au fost destule.Din pacate nu pot ajunge la acel cabinet pentru ca sunt departe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M.C. (acum 13 ani)

Dumneavoastra cate sedinte de acupunctura ati facut?Nu stiti acupunctura se practica in mai multe feluri?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 13 ani)

Draga MC, acupunctura are o gramada de stiluri, depinde si durata sedintelor de stilul pe care il practica doctorul. Important pana la urma nu este cum face si ce face, atata timp cat te simti bine si te ajuta sa te vindeci. Am fost si eu la doctorul Tutu, putin sceptica la inceput, dar dupa ce ma tot plimbasem prin alte cabinete de acupunctura si nu eram multumita, la dr. Tutu m-am simtit cel mai bine si m-a ajutat sa imi revin. Dupa o operatie la san ramasesem cu mana dreapta inflamata si un ganglion cu probleme. Am avut incredere in ierburi si acupunctura pentru ca acum cativa ani am fost in China intr-o vizita la prieteni si m-am tratat acolo de niste probleme cu menstruatia si glanda tiroida. Sincer, in tara nu am gasit un medic de acupunctura la care sa simt ce am simtit la dr. Tutu, desi este roman. Niciodata nu stii de unde sare iepurele sau cui daruieste Dumnezeu harul de a vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madilani (acum 10 ani)

Eu am urmat anul trecut un tratament la acest domn Tutu Codrut, pentru o perioada de trei luni, care m-a costat fix 5850 lei. O mica avere, ac***a in vedere ca sunt un simplu salariat. Acest tratament ce a constat in sedinte de acupunctura si niste solutii pe care trebuia sa le beau, NU A AVUT NICI UN EFECT. Nodulii mei de pe tiroida, nu numai ca nu au disparut, ci s-au inmultit. Ceea ce m-a deranjat foarte tare este ca, atunci cand la sfarsitul tratamentului l-am intrebat ce se intampla (pentru ca la prima consultatie mi-a zis ca in trei luni imi vor disparea nodulii) nu a mai recunoscut ce a afirmat initial si mi-a spus ca tratamentul poate dura ani. La un pret de cca 24000 lei pe an, trageti voi concluziile. Este un om serios sau un sarlatan?
Eu cand m-am interesat pe net despre acest doctor, pe toate forumurile scria foarte frumos despre el, dar am realizat ca cele cateva mesaje negative care abia razbeau prin ploaia de laude, erau adevarate. Este posibil sa fie adevarat ceea ce se spune pe forumuri, ca toate mesajele de lauda sunt scrise de asistentele sale.
Si o ultima mentiune: din cei 5850 lei, nu am bon decat pentru consultatia intiala de 150 lei (la insistenta mea), pentru ca in cabinetul acestuia nu se dau bonuri fiscale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Acum dorm linistit (acum 13 ani)

Cu mai multa vreme in urma ma miram ca sunt oameni ce nu pot dormi iar eu nu ma saturam de somn, apoi mi-a venit si mie vremea sa vad cum este sa stai noaptea sa te uiti pe pereti. Am incercat tot felul de metode - fara medicamente ca imi era teama de dependenta - dar nu am avut rezultate prea bune.
Am luat o bratara cu niste holograme ceva... care vreau sa spun ca in cazul meu este super buna. Mai este buna si pentru altele in afara de insomnie, scrie pe situl http://forzabalance.uv.ro/ - eu de aici am luat-o.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LIA (acum 10 ani)

p***aI...NU CRED IN ASA ZISELE TALISMANE SAU BRATARI CU HOLOGRAME...ETC..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: