Rezultat analize hormonale

Infertilitate feminina
Intrebare postata de Ionel83135249 cu 15 ani in urma

Buna ziua.
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate ajuta.
Eu si sotul mai vrem sa facem un bebe dar sunt aproape doi ani de cand tot incercam.
Am fost la doctor si mi-a dat sa fac tot felul de analize. Tocmai "ma laudam" la dansul ca nu mai am CM dereglat si tocmai in luna asta mi s-a dat iar peste cap. Cauza nu o stiu. CM a venit mai devreme cu vreo 5 zile si a durat vreo 10. Si analizele au iesit cam aiurea. FSH si LH la mijlocul ciclului au iesit sub valorile normale (cu putin)in faza ovulatorie. Ecografia transvaginala a aratat ca cel mai mare folicul are 15mm si deci ar trebui sa ovulez abia peste vreo 4 zile. Mai am de facut Progesteronul in a 21-a zi. O sa vad ce o sa iasa. Imi puteti spun care ar putea fi cauza dereglarii. Pot spune ca nu am facut nici un tratament hormonal in perioada ciclului, doar vreo 10 zile am luat antibiotic pt un streptococ. Acum vreo trei luni am facut stimulare ovariana . Se poate sa fi influentat acesta CM abia acum? Mai am de facut eventual o HSG si HS sa vad cum stau trompele. Voi pentru a determina cauza infertilitatii ce analize si investigatii ati mai facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

mirela mihaela105844 (acum 15 ani)

draga ana nici eu nu am ramas insarcinata 1an(dupa ce am pierdut o sarcina)si am mers la medic.aveam o inflamatie pe trompa dreapta unde aveam si dureri,nu stiu daca asta e motivul pt care nu am ramas insarcinata,dar am urmat 3luni tratament cu antibiotic pe timpulCM si progesteron dupaCM.fara atatea analize care le spui tu dupa aceste 3luni in care m-am protejat sa nu raman,au urmat altele3de tratament iar cu antibiotic mai puternic si la fel progesteron+vitamina E si multumesc domnului ca a treia luna am ramas insarcinata.am urmarit si perioada fertila calculata pe internet(intri pe fertilitate.ro,nu aveam CM regulat.acum sunt insarcinata in 19saptamani.cu antibiotic si progesteron a ramas insarcinata o prietena in varsta de 40 ani care nu ramasese pana acum insarcinata.DR.Gradea Emilia este numele medicului si profeseaza in Braila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

Incearca cu Branca Ursului !
sunt femei care au ramas insarcinate datorita tincturei cu Branca Ursului . cauta pe net detalii si ai sa gasesti la orice plafar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian83117484 (acum 14 ani)

Sunt o gramada de teste care e bine sa le faci inainte de a ramane insarcinata pt a evita unele probleme....Un medic ginecolog stie ce analize trebuie facute.De ex,pt hepatita B si C, RUBELA, EXAMEN BACTERIOLOGIC-SECR VAGINALA,GLICEMIA, CHLAMIDIA SI MICOPLASME, ANALIZE VIRALE SI PARAZITARE, LISTERIA,TOXOPLASMOZA,RH PT TINE SI
SOT, INFECTII CU CITOMEGALOVIRUS, SIDA,SIFILIS, UROCULTURA-TEST DE URINA, SCREENING RENAL, HOMOLEUCOGRAMA, HERPES SIMPLEX 1 SI 2. POATE MAI SUNT SI ALTELE.FA-LE PENTRU CA EU AM FACUT DOAR O PARTE DIN ELE SI AM PIERDUT SARCINA DIN CAUZA UNEI INFECTII. RAMANE SA FAC SI EU ANALIZELE TOATE CA S A VAD CARE A FOST CAUZA.
Mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

buna fetelor.eu am facut analizele hormonale si mi-a iesit progesteron scazut in ziua 21 restul bn si mi.-a dat anticonceptionale 4 luni si duphaston cand termin voi ce credeti?
.nu stiu cat de eficient o fi dar sper sa raman cat mai repede deoarece am 2 ani si nu reusesc sa raman..o sa incerc tinctiura de cretisoara de la plafar am auzit ca e buna pt infertilitate chist acnee.si vitex fruit tot de la plafar.costa 40 ron cretisoara 7 ron.si am mai auzit si de ceai de napraznic ca ar fi un progesteron natural...doamne ajuta la toate fetele care vor sa devina mamici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ala locoman (acum 11 ani)

ci costa analiza singelui la hormoni pentru glanda teroida

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: