Menopausa la 30 de ani?

Infertilitate feminina
Intrebare postata de bea.k cu 10 ani in urma

E posibil sa fiu in menopauza la 30 de ani cu o valoare la analiza FSH-90.67?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Ralf1951 (acum 10 ani)

La 30 de ani nu este normal sa fi la menopauza pentru ca esti in perioada de procreere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea.k (acum 10 ani)

nu am ciclu doar de 3-4 ori pe an fara ajutorul medicamentelor,si incerc sa ramin insarcinata . aproape 2 ani,si la analize fsh este prea mare,dar nu inteleg de ce nu se poate scade cu ceva medicament,si nici ovulatie nu am chiar daca am ciclu,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doctorulstietot (acum 10 ani)

Trebuie sa faci o echografie endovaginala ( este posibil sa ai ovare mocropolichistice) si hormonul antimullerian .In functie de rezultat se va stabili atitudinea terapeutica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna Bea.k spune-mi ce fel de mincare mananci,ce bautura bei si ce lucrezi?Si am sa incerc sa reparam ceva ce ai pierdut.Toate problemele au o rezolvare pana la urma.Sunt foarte multe lucruri de discutat pe aceasta tema de infertilitate.Astept raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea.k (acum 10 ani)

buna seara.lucrez in croitorie, care nu este o meserie fara stres.Ac***a in vedere ca nu beau foarte multa apa in ultimele 2 luni am inlocuit cu ceaiuri din plante naturale.Incerc sa maninc regulat multa salata si legume.nu stiu daca din aceasta cauza, dar caldurile care i-mi veneau nu mai apar si urmeaza sa i-mi fac si analize noi,lh.fsh, amh si trompele de verificat.Sper ca vor iesi mai bune ca anul trecut.aaaaa....si cind aveam 5-6 ani am fost si deshidratata,poate fi o causa ca nu ramin insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna Bea.k as vrea sa-ti spun ca o sa avem ceva treaba de facut in cazul tau.In legatura cu deshidratarea eu nu cred ca ar fi o problema in cazul tau.Problema ta este menstruatia! Inainte sa ne apucam de treaba as vrea sa stiu ce inaltime si ce greutate ai?As vrea sa stiu mai multe despre menstruatia ta.De exemplu:mestruatia ta cum a fost pina acum?,ai avut un ciclu regulat sau unuln eregulat? As vrea sa te sfatuiesc in legatura cu activitatea pe care o desfasori.Pentru moment ar trebui sa-ti cauti un loc de munca fara stres. In ziua de azi difera foarte mult lucrul pe care il facem acum fata de cum a fost pina 1990.In ziua de azi nu mai este respectul fata de cum lucrai inainte.Astept raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea.k (acum 10 ani)

buna seara,sunt 1,67 inalta si am 55-56 kg.Am avut un ciclu regulat la 28-30 de zile,dar de 2 ani si jumatate mi sa dereglat,si nu i-mi vine doar cu medicamente(orgametril). Doctorul ginecolog mi-a dat un tratament pe citeva luni cu anticonceptionale,de si nu am mai luat nici odata,asa i-mi venea regulat si normal.Dupa acest tratament nu mi-a venit doar dupa 4 luni ,asa am inceput iar cu orgametril,dar si asa ma tinea doar 2-3 zile(inainte 5-6), este inchisa la culoare si singerez putin.Am incercat si stimularea ovulatiei dar nici cu doza max. de medicamente nu am avut,dupa care mi-am facut analize de singe.rezultatele erau dezamagitoare.Valorile imi aratau ca sunt in menopausa.Saptamina viitoare incerc sa le repet, poate sunt mai bune sau sper ca au gresit data trecuta.Anul trecut am ajuns si in Debrecen la o clinica de fertilitate dar mi-au spus ca nu prea am sanse caci posibil ca mi sau terminat rezervele de ovule,si ar trebui sa fac si AMH care urmeava saptamina viitoare.Sper ca ma puteti ajuta cumva,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna seara Bea.K sa spunem ca cu greutatea corporala stai binisor, ideal ar fi sa mai iei in greutate macar 6 kg asta ar fi parerea mea.Sa sti ca eu te voi ajuta pana vei deveni mamica crede-ma.Deci acest lucru poate sa dureze intre 5 luni si 2 ani pana o sa ramai insarcinata asta depinde foarte mult de tine.Si nu uita de locul de munca pe care il deti la ora actuala,tu trebuie sa-l scimbi cu alt lucru te rog eu.Eu te voi ajuta asa cum sotul meu ma ajutat el pe mine sa raman insarcinata.La cazul tau sotul meu o sa te ajute nu mult ,ci foarte mult si totul o sa fie numai pe baza naturala.Eu am un ciclu neregulat de cand ma stiu,am incercat tot felul de medicament pentru regularea ciclului,dar degeaba ca nu a durat mult si tot la ciclul neregulat am ajuns si multe altele.La 28 de ani am facut cunostinta cu baiat si care la ora actuala este sotul meu.La 29 de ani am vrut sa raman insarcinata si am ramas si ce crezi ca a urmat un mare chin pe capul meu.Doctorii in ziua de azi nu isi mai fac treaba asa cum trebuie sa o faca,nu vreau sa spun ca nu sunt si doctori buni care isi face meseria asa cum trebuie sa o faca.Pana la 12 saptamani totul era normal cu o mica problema,dar la urmatoarea ecografie la 17 saptamani nu mai era bine de loc.Copilul nu era in maxima siguranta,asa ca a urmat o aventura urata de tot pana la 7 luni.La 17 saptamani am fost la un alt doctor pt a face ecografie si mi sa depistat ca copilul ramane in urma,ca placenta copilului nu este la locul ei,ca are putin lichid amniotic si mi sa depistat ca am si citomegalovirus.Asa ca vestea nu a fost primita bine de mine si de restul familiei.Deci acest lucru se putea vedea mult mai devreme dar la doctorul ginecolog la care am facut toate ecografiile pana la a 17 saptamana poate imi spunea despre aceasta problema, dar nu a facuta si nu aita ca nu sunt singura care am fost mintita in felul acesta.A urmat un episod foate urat de tot pana la 7 luni,stres,nopti chinuite si nedormite si multe altele.La 12 saptamini am avut o mica sangerare,deci nu era normal acest lucru,dar doctorul care mi-a facut ecografia a spus ca nu-i nicio problema,acest lucru se mai intampla in sarcina,asa ca el nu a vazut nimic sau nu a vrut sa spuna sau nu stie sa citeasca ecografia.Pt ca asa ceva adica acea mica sangerare era un semn foarte grav.Sotul meu stie foarte multe la ora actuala mai ales pentru femeile care vor sa devina mamici.In sarcina o sangerare cat de mica ar fi ea nu este un semn bun sau nu are ce cauta in sarcina unei femei si multe altele.Sotul meu are multi prieteni din multe tari care sunt doctori ginecologi care il ajuta si il invata pe sotul meu.La 17 saptamani a urmat o alta sangerare cu chiaguri de sange.Bea.k sau nu stiu cum te cheama te rog sa nu te speri atunci cind citesti istoria primei mele sarcini asta numai eu stiu prin cite am trecut,Aceste singerari parca p***acindeau o menstruatie asa a numito sotul meu si chiar asa si ramane pt sotul meu.Eu cit voi scrie sau voi vb cu tine eu nu am sa-ti scriu niciodata in termeni medicali,am sa-ti scriu pe intelesul tuturor.Acest caz pe care l-am avut eu se mai intimpla si la alte femei dar asta foarte rar dar se intampla.Sa iti spun mai departe despre acea singerare si acele chiaguri de singe cum sau format caci doctori nu mi-a putut explica deloc dar sotul meu a gasit formula de a o explica.Doctori au spus ca aceste chiaguri de singe se afla pe placenta copilului sub forma unor basici sa le spunem si o data cind se umple ele se sparge si iese uter in vagin si asa mai departe afara.Si aceasta singerare cu chiaguri de singe a durat pana sa nascut copilul.Eu pt doctori eram ca un experiment pt ei sa vada cit o sa traiasca copilul dar in asemenea cazuri copilul daca s-ar naste ar fi handicapat si cu alte probleme de sanatate.Deci sotul meu aceasta sangerare a numito ciclu in sarcina,deoarece p***ancidea ca un ciclu neregulat de-al meu.Asa ca copilul meu a supravietuit la mine in burtica pina la 7 luni doar datorita medicamentelor.Acum voi sari mai departe ca nu am sa mai termin de loc.In ziua cind am dat nastere fetitei mele copilul deja murise in burtica cu citeva ore inaite sa-l nasc.Imi pare nespus de rau pentru fetita mea prin cate chinuri a trecut ea, nimanui nu-i doresc asa ceva.Dupa aceasta aventura a adurat un an de recuperare si de tratament impotriva citomegalovirusului pt a imi da sansa sa devin mamica din nou.Dupa acea a mai trecut inca aproape 1 si ceva pina am devenit insarcinata din nou.Un an de zile am facut o pauza pt recuperare si tratament.A durat un an si ceva de incercari de a ramane insarcinata si degeaba ca nu puteam sa raman insarcinata si asta chiar daca analizele aratau ca sunt in regula de multe ori nu puteam sa raman insarcinata.De exemplu doctorul in timpul tratamentului mi-a spus sa iau Clostilbegyt care acest medicamet imi stimula ovarele sa produca ovule,da intradevar acest medicament stimula ovarul sa produca ovule dar fara nici un rezultat.Sotul meu mi-a spus sa am grija ce fac cu medicamentele aceste pe care doctori mi le sugereaza sa le iau.Sotul meu mai spune ca noi suntem precum soarecii de labortor (Cobai),deci ei pe noi experimenteaza toate medicamentele pe care le testeaza pe soareci la fel ca si cu mancarea pe care o mancam zi de zi.
Acest Clostilbegyt asa cum i se spune el stimuleaza ovarul pt a produce ovule,dar sotul meu a inteles cu totul altceva ca acest medicamentnu numai ca ajuta sa produca ovule si nu unul ci mai multe dar fara niciun rezultat pt ca acest Clostilbegyt intareste ovulul si cit de multi spermatoizi ar fi nu poate sa-l patrunda,deci nu-i bun.Prietenii(doctorii) sotului meu a mai spus sa ma opresc sa mai iau acest medicament(Clostilbegyt)ca acest medicament nu face nimic altceva decit sa imbatraneasca ovarul si intr-o buna zi nu o sa mai produca nici un ovul si alte medicamente de asemenea.Pana la urma sotul meu si cu tot ce a acumulat experienta de la priteni lui si-a luat inima in dinti, a pus cap la cap toate cunostintele lui despre medicina naturista ,am folosit-o eu nu cu mare incredere dar sa sti ca am ramas insarcinata in doua luni de la administrarea tratamentelor naturiste recomandate de sotul meu.Adevarul este ca sotul meu a reusit sa raman insarcinata cu un asemenea dianostic pe care il aveam eu,un ciclu neregulat si citomegalovirus.Asa ca sfatul sotului meu este sa te duc sa faci AMH si sa-mi spui cit este.A doua la mana nu mai lua deocamdata nici un medicament pe care ti-l propune doctori.Urmatoarea ar fi locul de munca pe care trebuie sa il scimbi cu un alt loc de munca si mai specific un lucru orice servici ar fi el sa nu fie cu program de noapte si stres.In legatura cu stresul ar trebui sa nu-ti faci grija pt ca esti om matur si il pot controla si tu foarte usor.La urma urmi ar trebui sa treci pe o alimentatie sanatoasa si cit se poate de naturala, iar aici in legatura cu mancarea si tratamentul naturist pe care o sa-l iei se va ocupa personal sotul meu.Sa sti ca nici eu nu sunt de acord cu sotul meu dar de fiecare data cind ma duc la control totul a fost in regula fara nici un fel de problema .De exemplu cind am fost la doctorul care se ocupa de problema mea si caind a aflat ca sunt insarcinata sa bucurat enorm de mult dar a intrebat cum am ramas.Ma intrebat daca am ramas datorita sfaturilor ei si i-am spus ca nu am mai urmai sfaturile ei si ca de data acesta m-am luat dupa ideile sotului meu.Cand a auzi a ramas portret cum am ramas eu insarcinata.Asa ca luat pixul si a luat notite la ce am luat eu.Doctora este f.buna dar ea foloseste numai medicamente de sinteza,de fapt ei sa adaptat sa dea clientilor numai medicamente de sinteza iar pe cele naturale le-a abandonat ca asa a fost sa fie sau obligati intr-un fel sau altul. Pot sa iti spun ca in decurs de doua luni ciclul s-a regulat complet si am ramas insarcinata.De exemplu primul tratament naturist al meu si al sotului meu cred ca a costat undeva la 100 de lei iar cel de al doilea tratament undeva la 500 de lei asta doar eu al doilea.Dar pot sa-ti spun ca al doilea l-am facut m-ai mut de geaba pt ca inaite sa fac pe cel de-al doilea tratament eu deja ramasesem insarcinat pt ca cind am fost la ecografie asa a reiesit ca este ,dar pina la urma si cel de-al doilea tratament a contat foarte mult ,a asa a spus sotul meu.Daca observi eu stau pina la o ora asa tirzie pentru a te ajuta si asta este rugamintea mai mult a sotului meu de a ajuta si pe alte femei sa devina mamici,sper ca sotul meu sa ajute si pe alte femei ca tine si cu alte probleme dificile.Sotul meu este increzator si nu se lasa batut una cu doua pina nu duce cazul pina la cap.Important este sa crezi inainte sa te rogi asa cum spune sotul meu si nu invers,cum ar fi sa te rogi fara sa crezi sau cum ar fi sa mananc fara sa te gindesti ce bagi in gura inainte sa sti daca iti face bine sau daca trebuie sa mananci acel lucru. De miine o sa vb si altele.Pt azi este suficient.Noapte buna,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna Bea.K eu astept raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea.k (acum 10 ani)

buna,am fost plecata la tara la parintii mei deoarecs sunt in concediu.Sa sti ca si eu cred in puterea plantelor naturale,si bunica mea a ramas doar dupa 8 ani gravida si acum 60-70 de ani nu erau medicamente ca si acuma.Ea a baut dupa cum stiu eu ceaiuri din plante naturale.Maine dimineata maduc sa fac analizele si am sa scriu cum aflu rezultatul.O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna Bea.k as daca aveti copii?In primul rind as vrea sa stiu ce grupa de singe ai.Pt ca in functie de analizele pe care o sa le faci noi o sa tragem concluzia finala.Tu Bea.k sa nu uita ca esti la fel ca si mine.Nu stiu daca ti-a spus doctori,dar noi suntem in grupa de risc de infertilitate chiar daca nu are nicio importanta grups de singe.Pt ca in functie de grupa ta de singe o sa stim ce alimente ai voie sa comsumi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna Bea.k as vrea sa te intreb citi copii va doriti?In primul rind as vrea sa stiu ce grupa de singe ai.Pt ca in functie de analizele pe care o sa le faci noi o sa tragem concluzia finala.Tu Bea.k sa nu uiti ca esti la fel ca mine si altele de asemenea (femeie) .Nu stiu daca ti-a spus doctori,dar noi suntem in grupa de risc de infertilitate chiar daca nu are nicio importanta grupa de singe.Pt ca in functie de grupa ta de singe o sa stim ce alimente ai voie sa comsumi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea.k (acum 10 ani)

ciao,nu am copii si grupa sanguina este A2 .am sa iti trimit rezultatul de la AMH.FOARTE PR OST.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna seara Bea.K sper ca in viitorul apropiat sa renunti la acest de croitoreasa.Am facut o multime de calcule referitor la serviciul tau si a rezultat cam asa:mult stes,ai un program suprasolicitat la munca in afara de cel real,insomnie,nervozitate, oboseala excesiva,transpiratii abundente, intoleranta la caldura uneori sau deloc,cresterea frecventei cardiace,tulburari menstruale,obosesti foarte usor, vorbesti rar si lent, sau ritmul cardiac este mai lent si multe altele.Dupa cite ai vazut eu am tras o mica concluzie fata de munca pe care o faci.Remedi am gasit ceva dar trebuie sa le testez intoleranta la problema pe care o ai tu dar acest remediu este valabil numai daca o sa renunti la acest servici care ti-a facut numai rau,in nici un caz nu ti-a adus nici un benificiu.Acum te-ai convins si tu unde ai ajuns acum.Si niciodata sa nu ma iei in nume de rau cind ma refer la serviciul tau eu iti vreau doar binele.Fiecare om-femeie poate sa reziste la un anumita munca de exemplu in cazul tau(croitoreasa)dar alti-altele nu pot sa reziste si asta nu ma refer la fizic ci la anumite organe sau alte probleme pe care le face corpului uman.La cazul tau si in alte cazuri similare ca ale tale la baza acestor probleme au mai stat si o alimentatie necorespunzatoare si nu la timpul ei,in loc sa te odihneste tu ai muncit si altele.Nici un doctor nu o sa-ti explice toate lucrurile acestea pt ca nu are nici un interes sau timp sa-ti explice ,chiar il depasteste acest lucru sau in ultimul caz nu poate sa iti dea un raspuns concret.Eu as avea multe sa iti spun,dar in cazul de fata eu ti-am enumerat cele mai importante probleme care te-a facut si te-a ranit atit de rau.Sa nu uiti sa-mi spui si in ce zodie esti pt ca toate detaliile conteaza.In scurt timp o sa ne apucam si de treaba.Si as vrea sa stiu ce maninci tu de obicei sau ce ai mincat pina ai spus ca ai trecut pe o alta alimentatie mai naturista,pt ca ce o sa-ti recomande sotul meu o sa difere total si trebuie sa fi foarte puntuala,severa cu tine si foarte atenta la ce maninci.In nici un caz mofturile,ispita sau altceva de genul sot,parinti si alti care te vor ruga sa mananci mancarea pe care ei o manca ,tu ar trebui sa le eplici ceva de genul ca nu tie foame sau ar trebui sa maninci doar ceva din acele alimente care ti se poate permite astfel totul o sa se duca pe apa sambetei sau vrei sa te intorci inapoi de unde ai pornit.Sa nu uiti ca cazul tau nu este chiar asa usor de rezolvat, in primul rand tu contezi foarte mult la ceeace vrei sa faci sau sa obti.Astept raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea.k (acum 10 ani)

buna, am o intrebare.ce legatura are zodia in care m-am nascut cu boala pe care o am,si nu ma intelege gresit si nici nu vreau sa te jignesc dar te rog sa imi scri ceva si despre tratamentul care m-ar putea ajuta caci timpul trece si as incerca mai multe lucruri pina ce am sa ramin insarcinata.ciao.PASTE FERICITE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna seara Bea.k in primul rind as vrea sa-ti dau un tratament dar nu uita ca pt cazul tau asa de deosebit trebuie sa stiu si in ce zodie esti.De exemplu zodia si cu grupa de singe are o mare importanta.Deci sa trecem mai departe.Trebuie sa cumperi de la farmacia naturista ceai de creţişoară,zmeura,iedera,radacina de unicorn,busuioc si doua flacoane de Branca ursului (comprimate) de la Dacia Plantcare are desenat un caluşar.Pe tot parcursul tratamentului cit si a sarcini trebuie sa nu consumi produse procesate de exemplu salamuri,carnati,parizer si tot felul de genul acestora,conserve etc.Dimineata vei manca cite un ou fiert(de fiet 7 minute).Unt ,margarina ,bauturi racoritore acidulate si neacidulate,cafea,alcoool,tigari,de asemenea nu trebuie sa consumi.Si nu uita sa cumperi si vitamina E de la farmacie.Apa ai voie sa bei doar plata cu iod.Dupa ce ai cumparat toate ceaiurile aceste o sa mai vorbim cum sa le iei.Astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: