Mai pot ramane insarcinata dk am fost operata de chist ovariar? raspuns medic

Infertilitate feminina
Intrebare postata de luminita.1408 cu 11 ani in urma

Buna ziua,ma numesc luminita,am 31 de ani,am fost operata de chist ovariar acum 10 ani ,inainte sa ma opereze de chist ovariar am avut 3 avorturi,dupa operatie nu am mai ramas.Acum sunt casatorita si ami doresc enorm de mult un copil ,pe atunci nu am realizat k vei ajunge sa nu mai fc copii........Ma chinui de 4 ani sa raman insarcinata si nu pot,este cumva de la operatie?dk este cineva asemanator va implor sa mi da-ti ras va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Corina MCorina este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Din ce ati scris dumneavoastra inteleg ca a fost un singur chist, asadar, situat pe unul dintre ovare, deci celalalt ovar este integru. Cel mai bine ar fi sa consultati un ginecolog si un endocrinolog, sa vedeti daca totul este in regula. Cu un singur ovar functional si fara alte probleme ar trebui sa obtineti o sarcina. Cum am mai precizat in alt comentariu, pentru a face un copil e nevoie de un cuplu. Dupa patru ani de incercari, se poate vorbi despre infertilitate de cuplu, protocolul investigatiilor cuprinzand verificarea celor doi parteneri. Daca la dumneavoastra analizele vor fi bune, poate ar trebui sa luati in considerare ca ar exista o problema la sot. Mult succes in gasirea unui medic bun care sa va indrume si sper sa realizati ceea ce va doriti!

Dr. Ramona Ababei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infertilitate feminina.

luminita.1408 (acum 11 ani)

Buna ziua! Doamna Dr.Va multumesc din suflet pt ras-ul dvs.Eu am fost la un Dr. ginigolog in spania,si mi-a spus k am 2 ovare i-ar in romania imi spune k am unul nu mai inteleg nimic nu stiu care este adevarul,si dc nu pot ramane insarcinata dk rezultatele imi ies bune? asi dori sa mi recomandati dvs.un medic bun care sa ma ajute,am fost in spania la ogramada de dr.dar,nimic nu am rezolvat......Sotul meu nu este problema ci eu pt ca el a avut o iubita inainte sa ma cunosca pe mine si fosta iubita a facut 2 avorturi cu el acum 5 ani............Eu locuiesc in constanta.va multumesc o zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina MCorina este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu stiu ce sa va spun....nu imi cunosc colegii din Constanta, dar trebuie sa existe un doctor acolo care sa va ajute. incercati sa discutati cu medicul dumneavoastra de familie, poate va sugereaza el la cine sa apelati. Pe langa ecografie va trebui sa faceti o serie de dozari hormonale si daca totul este in ordine, veti obtine ceea ce va doriti. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daia (acum 11 ani)

iau solaray female hormone blend pt reglarea menstruatiei,pot ramane insarcinata in timpul tratamentului?dupa prima cutie de female.H,apare menstruatiaa?va roggg sa-mi raspundetiiii!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciuci28 (acum 11 ani)

Buna Luminita,aceeasi problema o am si eu.De mai multi ani incerc sa fac un bebe,sunt operata de chist ovarian ca si tine ,o trompa si un ovar nu le mai am,cauta un doctor care sa te ajute cu niste dozari hormonale sau prima data fa hsg pt a vedea daca trompele nu-ti sunt infundate,eu asta am facut,am facut hsg,am facut si laparascopie in urma cu 2luni pt a vedea cauzele,,am avut aderente si m-a curatat,si asta e o cauza pt care nu se ramane insarcinata,in rest totul ok,mi-a prescris clostilbegit in zilele 5-9 a cm si apoi monitorizari pt a vedea foliculii care se dezvolta-se normal si am mai facut si o injectie cu ovitrell care trebuia sa ma ajute sa sparga foliculii,si surpriza...m-am dus la control si nu se sparsese ci m-am ales cu 2chisturi de cate 3cm fiecare.Asa ca ce pot sa-ti zic,consulta un medic bun si care sa-ti explice si poate pe tine stimulentele te vor ajuta...iar daca ajungi sa iei acelasi tratament ca si mine sa ceri sa ti se faca injectia cu pregnyl..am auzit ca e mult mai buna decat ovitrelul..dar ca se gaseste f greu..sa dea d-zeu sa ne auzim cu burtici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

buna sunt alexandra am 24 de ani sunt din tulcea am fost operata de chist ovarian pe dreptu am avut orelatie extra conjugala si sa intamplat k in timpul actului sexual sa ejaculeze in mine ..... e posibil sa raman insarcinata daca am fost operata si mea fost extras un ovar????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciuci28 (acum 10 ani)

Buna Alexandra,se poate,acu depinde si daca ai restul in regula,trompe,uter,ce pot sa-ti zic ca si eu ca tine cum am zis si mai sus sunt operata de chist si cu un ovar si o trompa scoase, am ani de zile decand incerc sa raman insarcinata ,sa nu lasi sa treaca timpul ca o sa-ti fie si mai greu sa ramai insarcinata mai tarziu.Nu am inteles din intrebarea ta...vrei copil sau nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciuci28 (acum 10 ani)

Buna Alexandra,se poate,acu depinde si daca ai restul in regula,trompe,uter,ce pot sa-ti zic ca si eu ca tine cum am zis si mai sus sunt operata de chist si cu un ovar si o trompa scoase, am ani de zile decand incerc sa raman insarcinata ,sa nu lasi sa treaca timpul ca o sa-ti fie si mai greu sa ramai insarcinata mai tarziu.Nu am inteles din intrebarea ta...vrei copil sau nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

Atatea metode de contraceptie sunt si voi tot faceti avort sau incurajati pe alte proaste sa faca o crima. Ucideti cu buna stiinta si sunteti poate si partase la crima. V-ati omorat copiii si acuma vreti copii? Cine sa va inteleaga ca ati ajuns sa culegeti ce semanati? Faceti pocainta si spovediti-va si faceti rugaciuni si milostenie ca avortul este crima si nu se iarta in veci. Ce vina are saracul copil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Relu (acum 8 ani)

daca ti.a placut de mica pl..dasta nu mai poti fc copii...singura solutie e sa vii la mne sa vedem cat de mult iti doresti un copil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 8 ani)

Buna ma numesc sorina si am 19 ani eu si sotu meu ne dorim un copil foarte mult acum cateva luni am fost la spital sami fac un control si mau gasit ca am o punga cu apa pe ovaru drept si ma operat de chis si acu ami doresc un copil si am incercat sa raman însărcinată da nu pot sa raman de ce stie cineva de ce nu pot e din cauza mea ca as operata de chist sau poate nui buna sperma la sotu meu de cate ori fac cu el sex si ma ridic de pe pat sperma lui curge toata din mine de ce nu e buna sperma lui va rog frumos ajutatima cu un sfat va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11577435302 (acum 4 ani)

Buna sunt Ioana am fost si eu operata de chist ovarian si acum am 19 ani si imi doresc un copil si nu pot sotul meu se ejaculeaza mereu in timpul sexului in mine si imi respinge spermatozoidul si imi curge tot in afara nu imi patrunde inauntru va rog eu sa imi spuneti daca se poate sa fac un copil pt ca imi doresc un copil si eu si sotul meu si nu se poate nu inteleg dc sotul meu cand se ejaculeaza in mine nu imi ajunge unde trebuie si de multe ori mi sa intamplat asta vreau un sfat de la o persoana care a fost la fel ca si mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11641061684 (acum 2 ani)

Bună sunt Raluca eu am fost operata de un chist ovarian pe partea dreapta ân 2018 și până acum nu am rămas ânsarcinata aa și am 21 de ani va rog frumos sa a-mi răspundeți la antrenarea asta as putea sa rămân ansarcinata dacă mam operat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: