IN URMA CU 3 SAPTAMANI I-AM FACUT FETITEI MELE UN EX. EXUDAT FARINGIAN.....DIAGNOSTIC: FRECVENTE COLONII STAFILOCOCUS AUREUS...AM REPETAT ANALIZA LA ACEEASI CLINICA-CLINICA HIPOCRAT- ACELASI DIAGNOSTIC DAR SURPRIZAAAAAAA......LA ANTIBIOGRAMA AM OBSERVAT CU STUPOARE CA ANTIBIOTICELE LA CARE ESTE SENSIBIL STAFILOCOCUL DIN PRIMA PROBA NU MAI SUNT IDENTICE CU CELE DIN A DOUA PROBA.....MAI PRECIS LA CE ERA SENSIBIL LA PRIMA PROBA ESTE REZISTENT IN A DOUA PROBA.....MA POATE LAMURI SI PE MINE CINEVA????????? AM CERUT LAMURIRI LA RECEPTIE,AU SUNAT IN LABORATOR IAR DOCTORITA DE ACOLO MI-A SPUS CA ESTE POSIBIL SA FIE ALTA TULPINA....MENTIONEZ CA NU I-AM ADMINISTRAT NICI UN TRATAMENT INTRE CELE DOUA PROBE...FETITA ARE 3 ANI SI 3 LUNI....ACESTI OAMENI SE JOACA CU VIITORUL COPIILOR NOSTRI???/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara ,
Dacă fetiţa d-voastră nu are febră sau alte semne de boală ,nu trebuie dă vă alarmaţi caci nu trebuie nici un tratament. Stafilococul există peste tot . pe suprafaţa corpului,pe mucoase pe haine, pe masă etc, dar atacă numai când organismul omului este slăbit sau într-o altă situaţie de dereglare a stării de sănătate. !
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

coco195 (acum 13 ani)

VA MULTUMESC RESPECTOS PENTRU RASPUNS DAR....NIMIC DE ULTIMA PARTE A COMENTARIULUI MEU....NECONCORDANTA ANTIBIOGRAMELOR....SI-A SCHIMBAT TULPINA INTRE TIMP STAFILOCOCUL???? ASA SUBIT.....???????? EU IMI DORESC CA ACEST STAFILOCOC SA NU MAI FIE IN GATUL COPILULUI MEU....CE POT FACE CONCRET PT. ACEST LUCRU????? CU MULTUMIRI ANTICIPATE DL.DR.OTESTEANU
PS.-AM TOATA INCREDEREA IN CEEA CE MI ATI RELATAT DUPA CE V-AM CITIT CV-ul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua , Nu am cum să comentez ," bâjbâielile celor de la laborator !
Singura soluţie ar fi repetarea unui exudat faringian la un alt
laborator. Prncipal este faptul că fiul d-voastră ne având nici o simptomatologie , nu necesită nici un tratament .Safilococul despre care se vorbeste fiind inofensiv ( se comportă ca un saprofit ).
Cu sănătate Dr. EmilOtesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 13 ani)

am inteles....multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antonela (acum 13 ani)

buna ziua,in urma antibiogramei,mi s-a descoperit bronsita cu stafilococ auriu.mi sa prescris antibioticul zinnat timp de 5 zile.as vrea sa stiu cand pot sa refac aceasta analiza sa stiu daca mai exista stafilococul?
multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 13 ani)

CRED CA LUCRUL ACESTA TI-L POATE SPUNE MEDICUL CARE TI-A PRESCRIS ZINNAT-UL...ORICUM TR SA TREACA CATEVA ZILE DE LA TERMINAREA ANTIBIOTICULUI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Coco
Aveţi dreptate ,mai ales că acesti mcrobi convietuind cu noi, pe noi şi chiar în cavităţile organismului nostru , nu înseamnă că ei trebuesc sancţionaţi automat cu antibiotice , mai ales că ei devin virulenţi numai atunci când li se oferă ocazia ( un curent de aer rece ,o dereglare a funcţiilor organismului , a metabolismului , neglijenţă la frig, la îngheţ , lipsă de igienă , contagiune etc. etc. ).
Deci , chiar după vindecarea unei bronsite ,la examenul bacteriologic stafilococul poate fi prezent ,mai ales pentru că nu este sigur că acesta a produs bronsita
Polipragmazia nu face bine organismului.
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 13 ani)

baietelul meu in varsta de 2,5 ani are stafilococ auriu in gat nu mai reusim sa scapam de el ,nu are febra dar a debutat cu nasuc infundat de pe 06.09 pana pe 06.10 cand a inceput sa-i curga nasucul pnici pana acum nu s-a vindecat i-am facut tratament cu sumetrolim ca este sensibil la asa ceva dar in zadar,prima data a avut probleme cu stafilococul la varsta de 1,8 ani cand s-a vindecat ce-i drept intr-o luna dupa ce a luat cefalexin in urma antibiogramei.Va intreb daca la aceasta varsta pot sa-i fac vaccin stafilococic si daca este eficient sau tb sa-l mai repetam?Momentan am inceput un tratament homeopatic ca nu pot sa-mi las copilul asa sa vad cum se chinuie sa adoarma si sa se odihneasca din cauza secretiilor nazale.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca Marinache (acum 13 ani)

Buna seara,

Baietelul meu in varsta de 1 an si 6 luni a fost diagnosticat cu acest stafilicoc aureus rezultat in urma uroculturii. Prima urocultura a fost facuta la 1 an si arata prezenta stafilococului auriu, nu am luat nici un tratament atunci, am repetat urocultura la 1 an si 4 luni si atunci ni s-a spus ca nu are cum sa fie prezent in urina dar totusi ne-a dat sumetrolin 10 zile. Acum 2 sapt i-am refacut urocultura si inainte i-am sters zona cu rivanol ptr a inlatura orice dubiu ca s-ar putea lua ceva de pe piele si tot apare stafilococul auriu. Testul l-am facut la diferite clinici. Va rog din suflet sfatuiti-ma ce sa fac, acum am citit in articolul de mai sus ca rar apare si in urina si ca ar fi ceva legat de aparatul renal sau endocardita. Trebuie sa mai amintesc ca de la vasrta de 1 an si pana la 1 an si 7 luni am luat de 4 ori antibiotic ptr diferite boli: raceala, otita, BDA, rosu in gat, nu stiu daca are vreo legatura cu acest stafilococ. Va multumesc anticipat ptr orice fel de sfat/ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua ,
Prezenţa stafilococului în urocultură , fără elemente inflamatorii ( leucocite ,hematii etc) , fără nici o simptomatologie reno-urinară ,nu reprezintă nici o problemă ( prin urină se elimină chiar si microbi ,pe lângă alte elemente inutile organismului )
Stafilococul poate ajunge în urina,care este dusă la laborator şi prin deficeenţe de manip**are al produsului .
Teama d --voastră de endocardită este exclusă si nu merită comentarii .
Deci , ca principiu , mai întâi ar trebui să apară o simptomatologie reno-urinară, atunci se face un examen sumar de urină ; dacă acest examen arată elemente patologice în sediment , numai atunci este indicată " urocultura " pentru a se vedea dacă este o infecţie sau o altceva .
Am mai spus ,asemenea microbi există peste tot( pe organism si in interiorul acestuia ) depinde de igiena individuală si de grija cu care manipulăm,alimentele,produsele de laborator etc.
Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela din braila (acum 13 ani)

buna ziua!
am un baietel de 2ani si 4 luni si de curand a facut o viroza respiratorie.
am urmat un tratament homeopatic...avea si o tuse convulsiva
intre timp am facut si analizele,au iesit si limfocitele mari si la comentarii era scris :LIMFOCITOZA!banuiesc ca au iesit asa pt ca a fost racit

acest stafilococ se vede la examenu sumar urina?
sau se depisteaza numai prin exudat faringian?
si care sunt primele simptome ale acestui stafilococ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bughiu alina (acum 13 ani)

e posibil ca sotul meu sa aiba acest stafilococ auriu . in cazul in care rezultatele ies pozitive fetita care are varsta de 3 anisori e posibil sa l fi luat si ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca Marinache (acum 13 ani)

Multumesc ptr raspuns.
Monocitele nu ar fi in valori, au iesit 11.4% dar si MCH-25pg si MPV-6.6fl.
In ceea ce priveste simptomatologia reno-urinara cum as putea identifica?
Dr pediatru ne-a dat sa luam antibiotic ceclor. Sa inteleg ca nu ar trebui sa ii dau atat timp cat nu prezinta nici un simptom.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca Marinache (acum 13 ani)

Mai am o rugaminte Dl Doctor: puteti interpreta si imunodiagrama baietelului?
IgA seric 0.3 g/l
Total IgE 10.2 Ui/ml
IgG seric 5.5 g/l
IgM seric 0.8 g/l
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Anca marinache,Bună ziua,
Dacă fiul d-vs nu a prezentat clinic,febră sau subfebrilitate, durere, jenă sau usturime, la urinare sau în examenul de laborator al urinei , albumină, leucocite cu sau fără hematii,înseamnăcă nu are infecţie urinară .
Imunodiagrama nu prezintă probleme pentru copil . Deci lăsaţi-.l în pace !
Cu sănătate, dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALINA B. (acum 13 ani)

am fetita de 3ani si10 luni, face amigdalita repetata,iar la exudatul nazo-faringean a iesit ca este infectata cu stafilococ influenzae si purtatoare de stafilococ auriu.Intrebarea mea este daca in urma tratamentului cf.antibiogramei mai scapa de ei?VA MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ada (acum 13 ani)

am stafilococ auriu si pe antibiograma a iesit rezistent la oxacilina si augumentin.ce pot lua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 12 ani)

Am stafilococ auriu si pe antibiograma a iesit rezistent la oxacilina si ampicilina ,iar sensibil la gentamicina si zinnat .Ce pot lua?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua ,
Dacă starea generală a copilului este alterată si are febră ,se administrează antibioticul care este indicat de antibiogramă ca fiind primul pe listă rezultatului de la laborator ( în raport de sensibilitatea bermenilor )
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Erată : Rog a se citi... germenilor ( ultimul cuvânt ) multumesc. Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2