Proteus mirabilis

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de miki17 cu 12 ani in urma

Buna ziua miau iesit in analize proterus mirabilis stie cineva ce este? as dori sa stiu cada este periculosa sau nu? va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

eva40 (acum 12 ani)

Aceasta bacterie este la baza cistitei,mai jos va descriu cu lux de amanunte
In majoritatea cazurilor, cistita este secundara unei infectii cu bacterii (Escherichia coli, sau Proteus mirabilis) si mai rar, cu ciuperci (Candida albicans). Aparatul urinar este creat astfel incat sa lupte impotriva agentilor patogeni, iar urina are proprietati antibacteriene (care inhiba proliferarea bacteriilor). Totusi, anumiti factori cresc riscul multiplicarii bacteriilor si aparitia unei infectii.Relatiile sexuale se pot afla la originea inocularii in uretra (canalul ce transporta urina de la vezica spre exterior) a germenilor din vagin. Dar, si femeile fara activitate sexuala sunt susceptibile la infectii ale tractului urinar inferior.La barbati, cauza poate fi un obstacol la nivelul prostatei (un adenom).
Semne si simptome:
- dureri intense sub forma de arsuri in momentul mictiunii (emisia urinei)
- nevoia imperioasa de a urina (mictiuni imperioase) cu emisia unei cantitati mici de urina (cateva picaturi)
- polakiurie (mictiuni frecvente)
- senzatia de presiune in abdomenul inferior
- senzatia de plenitudine vezicala, cauzata de iritarea vezicii urinare
- urina urat mirositoare, contine uneori puroi (piurie)
- prezenta de sange in urina (hematurie), uneori observata de catre bolnav. Aceasta hematurie apare dupa emisia urinei (hematurie terminala) si este legata de inflamatia vezicii urinare.
- urina tulbure
- absenta febrei

Daca doriti sa va tratati natural,va rog sa-mi scrieti la adresa
***@yahoo.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki17 (acum 12 ani)

Multumesc din suflet va doresc multă sănătate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monika (acum 11 ani)

buna ziua... lucrez intr-un spital ca inf. si am aflat ca au multi (te) pacienti(e) au aceasta bacterie si pioceanic cum se ia ...este riscul sa ma infectez si eu..????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Darie Constantin (acum 10 ani)

Buna ziua, cu niste ani in urma , m-am operat la spitalul Viting - CFR- Bucuresti si dupa un timp mi-a iesit la analize ca am luat bacilul Proteus, medicul de familie mi-a dat un antibiotic( nu mai stiu cum se numea, dar sigur era o cefalosporina). Antibioticul nu m-a rezolvat si de atunci ma chinue ac***a f. multe semne si simptome spuse mai sus. As dori daca puteti sa ma ajutati sa scap de mizeria asta, mentionez ca am varsta de 70 ani. Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: