Biopsie amigdalita raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de Porfir cu 12 ani in urma

Va rog daca puteti să mă lămuriti ce inseamna cand ti se ia biopsie de pe amigdala. De 2 luni am o infectie cu streptococ hemolitic de tib b care nu mi se vindeca pentru ca sunt alergica la penicilina. Medicii au incercat fel de fel de alte antibiotice care mi-au dezvoltat si candida , deşi am luat nistatin. Acum mediul ORL - mi-a spus sa fac biopsie. Credeti ca are suspiciuni pentru cancer sau in ce conditii se recomanda biopsia amigdalitelor . Corina P.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In multe boli care treneaza si sunt rebele la tratament, se pot practica biopsii si se face examen anatomopatologic( daca sunt sau nu modificari morfopatologice ale tesuturilor si de ce natura, inflamatorii microbiene sau de alta natura.) Ceea ce presupuneti d-voastra este foarte rar . Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

Porfir (acum 12 ani)

Multumesc mult. Mi-aţi luat o mare piatra de pe inima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sofia (acum 12 ani)

Buna ziua ! Sunt f. panicata de 3 luni am dureri in gat care nu se amelioreaza desi am fost la multi medici ORl punandu-mi diverse diagnostice; amigdalita , faringita, nevralgie
Desi am facut analize de sange in fiecare luna si acestea au iesit bine , la fel si exsudatele farigiene si linguale totusi nu -mi trec aceste dureri. un medic mi-a facut infiltratie cu xilina m-a calmat putin dar a doua zi au revenit durerile .am luat numai tratamente locale cu antiseptice si 5 zile movalis cate 2 pe zi si paracetamol cate unul pe zi.ultimul medic ORL mi-a recomandat test sifilis, test tuberculoza si biopsie .Vreau sa mai spun ca tot in aceasta perioada mi s-a spart o masea colturile ei lezand limba f.tare si aceasta dandu-mi dureri de limba. un medic ORL mi-a zis ca durerile atat in gat cat si ale limbii sunt date de coltii de la masea si mi-a recomandat slefuirea lor si tratarea leziunii odontale. Mi-am slefuit maseaua si tot ce aveau colturi si deramnja acum 3 zile si am inceput tratamentul leziunii odontale in sensul ca mi-a scos nervul de pe un canal si a pus pansament cu hidroxid de calciu si nervul de pe celalat canal nu a reusit sa-l scoata in intregime fiind nevoie de endodontie cu microscop unde sunt programata peste o saptamana.am facut testul de sifilis si a iesit negativ si nu stiu daca sa fac in continuare testul de tuberculoza si biopsia . tin sa precizez ca nu am alte simptome gen tuse, raguseala , febra, etc, doar dureri permanenete in gat si pe limba.sunt tare panicata cu aceste teste ,mai ales ca am miastenia gravis si nu am voie vaccinuri si teste cu anticorpi.imi e teama si de biopsie sa nu fac rana pe amigdala si pe limba de unde imi ia biopsia .Este invaziva? face rana? am citit pe net ca se poate si biopsie prin periaj.Nu este mai bine sa fac asa sau nu este asa de concludenta? Am varsta de 33 de ani si durerile astea au aparut in urma unei raceli cand am si fost internata in spital si am urmat un tratament cu medrol in cantitate f.mare 32 mg/zi si timp indelungat apoi inlocuit cu prednison tratamentul cu cortizon a durat pana acum scazand cam la 2 saptamani ac um sunt cu 5 mg.prednison pe zi
\\\\Astept cu nerabdare raspunsul dv. Sunt din Bucuresti
Vca multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Porfir (acum 12 ani)

Stimata doamna, faceti cat mai repede toate testele ce vi se cer. Veti descoperi ca nu este necesar sa ai febra sau alte simptome mai grele ca sa descoperi ca de fapt suferi de o maladie foarte serioasa si ezitarea ta de a te supune unor examene nu face decat sa descoperi boala de care suferi foarte tarziu cand nu se mai poate face pentru tine mare lucru.
Din fericire sa spun asa , eu am descoperit ca sufer de o boala grava tocmai dupa ce am facut o biopsie amigdaliana. Supunandu-ma acestui examen,boala a fost descoperita intr-o faza nu foarte avansata si sunt sanse reale sa ma tratez. Sfatul meu este sa nu ezitati!Cu cat mai repede, cu atat mai bine !Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim12345 (acum un an)

Buna ziua,

Cum sunteti? Ce verdict vi s-a dat in urma biopsiei amigdaliene?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: