Ulcer cutanat

Infectii ale pielii Ulcer dermic Infectii cutanate
Intrebare postata de nica silvia cu 13 ani in urma

Buna ziua. sunt silvia, am 37 de ani si sunt din buzau. in toamna anului trecut mi-am luat niste adidasi mai inalti - ghete. i-am purtat o zi cu blugii bagati inauntru. nu mi-am dat seama dar pe glezne mi-au aparut niste pete rosii nedureroase. dupa vreo luna au inecput sa ma doara. in acest timp nu am mai purtat ghetele alea. in noiembrie am ajuns la medicul de familie cu glezna dreapta cu rana deschisa si dureroasa. dupa tratament cu oxacilina si local pudra de baneocin rana s-a inchis , ramanand doar o pata mare si inchisa la culoare dar nedureroasa. anul acesta in martie m-am incaltat cu acele ghete o zi. am simtit imediat ca vechea rana s-a reactivat. munca mea era de agent de vanzari. conduceam, mergeam, stateam in picioare in total 10-12 ore pe zi. am observat ca se si umfla piciorul mai ales seara. am fost la dermatologie. mi-au zis ca e dermatita de contact dar mi-au recomandat si ortopedia. ortopedul a zis ca sunt probleme de circulatie si mi-a dat un tratament cu cortip***azi, 7 zile dupa o schema. pentru ca nu era nici o ameliorare si pentru ca nu mai se desumfla piciorul nici noaptea am ajuns la chirurgie. diagnosticul a fost de ulcer cutanat ! nu am avut nici un fel de tratament medicamentos ci doar unul local cu crema dermazin si recomandarea de repaos la pat. astazi sunt 35 de zile de la diagnostic si rana inca nu s-a inchis. medicul zice ca am tesuturi foarte proaste si ca probabil ar trebui sa faca o grefa de piele sa rezolve problema. dupa aceasta lunga prezentare a cazului meu vin cu intrebarile care ma framanta : daca am cancer ? ce analize sa imi fac si unde ? diabet nu am , mi-am facut un set de analize cand am fost la dermato. atunci mi-a iesit aslo 400. ar pute fi un stafilococ ? sa incerc niste leacuri babesti ?( urina, ceai de pelin, crema de galbenele, ceara de albine ). nu pot sa merg, nici sa tau in picioare. stau tot timpul cu piciorul la orizontala in pat sau pe doua scaune. de munca nu mai zic nimic, mi-am luat gandul ca voi mai fi agent vreodata, dar vreau sa fac ceva sa se vindece odata, chiar daca ramane semn. am casa, familie si vreau sa fiu din nou un om normal. va rog mult sa ma ajutati si va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi acest articol. astept cu nerabdare raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

elena, Iasi (acum 13 ani)

Nu ai nici un fel de cancer. Ai ulcer varicos, o consecinta a circulatiei deficitare. Vezi pe internet informatii. Mama mea a avut ulcer varicos timp de 5-6 ani. Rana i se inchidea si apoi reaparea. In ultimul an, inaintea operatiei facute, nu i s-a mai inchis deloc si a avut 3 hemoragii urate pe o vena care trecea prin apropiere. Am incercat tot felul de tratamente: unguente, antibiotice, plasturi, dar nimic nu a avut eficienta pt ca trebuie rezolvata problma circulatiei. Mama a fost operata acum 2 ani si de atunci nu a mai avut probleme. Am inteles ca i s-a redirijat circulatia in zona aceea afectata.Pentru imbunatatirea circulatiei se ia medicamentul Detralex. Sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Silvia, ai mai incercat puda Baneocin? Din cate spui, se pare ca ti-a facut bine data trecuta... Iar Oxacilina nu ai mai luat? Sa nu fie totusi dermatita de contact, esti ABSOLUT SIGURA ca acele ghete tip adidas nui le-ai purtat pe piciorul gol? Vezi ca sotul meu are o ciuperca f.f.urata luata de la adidas, aveau pielea tabacita prost si continea acea piele diversi fungi. El are o ciuperca de care nu va mai scapa toata viata. Ii mai trece cu unguentul Lamisil. Dermatologul e absolut sigur ca nu vreo ciuperca luata de la adidas? Sa stii ca toti adidasii care se gasesc la noi pe piata au pielea adusa din China, una nu e foarte de calitate si se intampla fel de fel de minuni!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor Richard (acum 13 ani)

Nu cred ca ai cancer. Si cea mai buna soltutie ca rana sa se inchida este sa faci operatia chirurgicala cu transplant de piele (grefa de piele). Este o clinica pe care ti-as recomanda-o cu incredere, Varicoline, in care medicii se ocupa de situatii delicate: rani nevindecate, deschise, ulcere varicoase etc. Sunt specialisti in situatii de genul asta. Poti incerca sa mergi pentru o a doua parere poate ti se ofera o solutie mai putin dureroasa si mai eficienta... Cunosc persoane care au apelat la medicii de acolo si au fost multumiti. Inteleg ca problema iti afecteaza bunul curs al vietii, asa ca trebuie sa incerci sa o rezolvi... Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nica silvia (acum 13 ani)

da, azi am fost la varicoline. sunt super incantata si bucuroasa in acelasi timp sa constat ca mai exista si astfel de medici, care te asculta, care te indruma, care nu tipa la tine si niste asistente asa de dragute si de amabile care doar prin faptul ca imi zambeau ma faceau sa uit de durere.
in fine, am inceput un tratament, o sa va mai spun peste o saptamana cum e.
va multumesc tuturor ca m-ati "ascultat" si indrumat. pe curand. silvia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marycreatza30 (acum 13 ani)

despre ce tratament este vorba?daca vrei sa ne spui

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nica silvia (acum 13 ani)

scuze pentru intarziere. tratamentul este de fapt o compresa cu niste granule gelatinoase,( nu stiu cum se numeste), peste care sunt puse trei feluri de pansament special. rana mea e la glezna si sunt bandajata pana la genunchi. dar pot sa merg !! si asta e cel mai important pentru mine! doctorul a zis ca e spre bine. cred ca acea compresa face ca celulele sa se regenereze mai repede. si pansamentul elastic cred ca e ca sa nu ma mai doara cand stau in picioare, sa nu mai faca presiune greutatea pe vene. cred! se schimba la 3 zile. mi-a facut si analiza pentu germeni dar nu e gata inca. mai vorbim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin (acum 9 ani)

Buna, Silvia! Ce s-a mai intamplat cu problema ta? S-a rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nica silvia (acum 9 ani)

Constantin, sunt bine acum. Ulcerul cutanat s-a vindecat. Am fost la Bucuresti la pansat de 2 ori pe saptamana cam 8 saptamani. Mi-a ramas un semn pe picior si o adancitura dar doar atat. Multumesc mereu in gand cand ma rog domnului doctor Prala Nicolae, cel care m-a tratat. M-am lasat si de fumat dupa 20 de ani si datorita dumnealui dar si pentru ca am citit ca e foarte important si ajuta vindecarea ulcerului. Multa sanatate Constantin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: