HPV - responsabilitate

HPV
Intrebare postata de mihaiR cu 13 ani in urma

Buna ziua, am si eu o intrebare..... Acum 7 luni mi-am dat seama ca am acest virus..erau negi gen - creasta de cocos . am mers la o luna dupa si mi-am facut o cauterizare cu laser.... De atunci am stat linistit, si nu am mai avut niciun contact .... Nu mi-a mai aparut nimic...Locul pare curat cu totate ca sunt constient ca as putea avea inca si ar putea fi nedetectabile.... Intrebarea este... In eventualitatea in care imi fac o prietena, cum ar trebui sa procedez astfel incat sa nu o expun? Se fac vaccinari la barbati? Daca nu exista semne ale prezentei negilor pot fi netransmisibili ? Exista vreun test care sa releve faptul ca mai am sau nu ceva? Sau se poate sa ma fi vindecat?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Cum o poti proteja: isi face EA vaccin, obligatoriu. Punct. Altceva nu ai ce face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 13 ani)

Draga Mihai, mai intai vreau sa-ti transmit felicitarile mele pt calitatea umana de care dai dovada, sunt chiar impresionata. Intr-o lume in care un comportament normal e un lucru rar, ajungem sa ne bucuram de fiecare data cand intalnim oameni carora le pasa si care se gandesc sa nu le pricinuiasca vreun rau semenilor lor. Acum... Ma gandesc sa-ti faci pt binele tau teste pt evidentierea virusurilor hepatitice si pt HIV pt ca ma tem ca nu te-ai protejat cu prezervativ si este fparte important sa stii cum stau lucrurile, pt a lua masurile necesare. Medicii de specialitate considera ca HPV se poate lua doar prin atingere, deci fara penetrare, asa ca trebuie sa folosesti prezervativul de la inceput.Si ce ti-a scris Iulia e perfect adevarat, dar trebuie ca iubita ta sa se informeze foarte bine despre vaccin, pt ca nu e chiar inofensiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaiR (acum 13 ani)

Din fericire testele celelalte le-am facut.... singurul pe care nu mi-l pot face este acesta.... Vaccinul este o solutie, insa din pacate doar pentru 4 tipuri de HPV..... Si as putea avea pe oricare din celelalte. Oricum mi-as dori sa si-l faca. Multumesc pentru sfaturi.... Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: