Boli de inima sau anxietatea ? raspuns medic

Hipotiroidism
Intrebare postata de ionut cu o luna in urma

Buna ziua de cateva zile ma confrunt cu niste stari nasoale de sp***a respiratie . Cardiologul a spus ca am sub 50 de batai mai exact 46 mi a dat sa fac analizele uzuale si au iesit toate ok si trigliceridele si colesterol sunt ok dar... la tiroida mi aiesit sh 5.17 si anti tpo 600 . Inca din timpul consultatie mi a zis sa nu fie ceva de la glanda . In urma cu 10 ani mi sa desc un nu stiu daca nodul sau altceva la gland cabd am facut niste raze si doctorul de atunci a zis sa o las in pace . Lucrez si in ture de noapte ai aunt ai anxios nici nu ma pot odihni k lumea si mai ales sunt ingrijorat si pt cea mica . Atunci credetei ca stresul si anxietatea au influentat rezultatele analizelor sau kiar din cauza tiroidei sa am problemele astea cu inima ? marti sunt programat la cardiolog si sunt ingrijorat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Din ce descrieti, pare sa fie o combinatie intre problemele cardiace si anxietate. Sub 50 de batai pe minut pot indica bradicardie, ceea ce poate cauza dificultati de respiratie.

Rezultatele analizelor pentru tiroida indica o posibila hipotiroidie, care ar putea explica simptomele pe care le aveti. Anxietatea si stresul ar putea, de asemenea, sa exacerbeze simptomele.

Desigur, este important sa discutati aceste probleme cu un medic si sa decideti impreuna un plan de tratament adecvat.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/hipotiroidia_6260
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/solutii-naturale-pentru-hipotiroidism_19008

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum o luna)

Îmi pare rău să aud că te confrunți cu aceste probleme de sănătate. Este înțelept că ai luat decizia de a merge la cardiolog pentru o evaluare mai detaliată. Este posibil ca stresul și anxietatea să fie factori care influențează starea ta de sănătate și rezultatele analizelor, însă este important să primești și sfatul specialistului pentru a obține o imagine clară a situației tale.

În timpul consultației la cardiolog, îți recomand să discuți deschis despre toate simptomele și preocupările tale. Cardiologul va putea să-ți ofere îndrumare adecvată și, dacă este necesar, să te orienteze către alți specialiști pentru investigații suplimentare sau tratament.

Până atunci, încearcă să ai grijă de tine cât mai bine poți, odihnește-te suficient și încearcă să reduci nivelul de stres și anxietate, în măsura în care este posibil. În plus, este important să urmezi sfaturile și prescripțiile medicului pentru a-ți îmbunătăți sănătatea și starea de bine.

Dacă ai nevoie de suport suplimentar sau dacă apare ceva urgent, nu ezita să ceri ajutorul unui profesionist medical sau să discuți cu cei dragi. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: