Hernia inghinala bilaterala raspuns medic

Hernia inghinala
Intrebare postata de Mihai291 cu 14 ani in urma

Buna ziua! Am fost operat acum 3 ani de hernie inghinala bilaterala si de atunci am evitat efortul fizic. As vrea sa stiu daca mai pot face vreun sport. Cam acum cca 10 ani am facut culturism si as vrea sa revin la unele exercitii pe care le faceam in acea perioada(unele fara greutati), si ma refer la abdomene, extensii pentru zona lombara, niste flexi cu gantere pentru brate, genuflexiuni, flotari...ceva care sa implice in proportie de 80% doar greutatea corpului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Interne MDr. Interne este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Da, sigur ca puteti face sport, insa fara ridicari de greutati. Exrecitiile pe care le-ati detaliat nu sunt contraindicate insa, atentuie toate vor fi facute in limita tolerantei fizice - respectiv fara solicitare excesiva a musculaturii abdominale, a coloanei vertebrale. In cazul d-voastra ac***a in vedere patologia trecuta sunt indicate sporturile in aer liber respectiv fotbal, alergat, tennis, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernia inghinala.

Mihai (acum 14 ani)

Eu ma gandeam la ceva mai mult decat tenis si fotbal. As fi vrut ceva exercitii de intarire a musculaturii, ce am enumerat mai sus, genuflexiuni, flotari, flexii cu gantere (maxim 10 kg una)... Ca idee am inteles, pot face dar in limita bunului simt, sa zicem.
As mai aea o intrebare: de circa 1 an de zile m-am mai implinit dar kilogramele in plus s-au depus pe burta. Afecteaza treaba asta cumva operatiile, zona inghinala?
Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Interne MDr. Interne este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Puteti face genuflexiuni, flotari, flexii cu gantere - in limita tolerantei fizice.
Orice presiune intraabdominala poate determina hernie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina 26 ani (acum 13 ani)

am fost diagnosticata cu hernie inghinala bilaterala cred ca asa m-am nascut dar s-a depistat abia pe cand aveam 6-7 ani medicul la vremea aceea a refuzat sa ma opereze a spus ca sunt f mica si sunt sanse sa se refaca , acum problema mea este ca s-ar putea sa fiu insarcinata dar , vad ca simptomele de hernie au reaparut a fost o perioada in care nu mai mai deranjat si am crezut ca am scapat neoperata acum vad ca a inceput sa am o mica umflatura in partea stanga apare la cel mai mic efort dar facand presiune pe ea se retrage, dar reapare din ce in ce mai des a inceput sa ma c-am si jeneze nu foarte tare dar suficient incat sa devina incomfortabil. Daca sunt insarcinata as putea duce sarcina pana la capat nascand prin operatie de cezariana?
Astept raspunsul d-vs cu mare nerabdare. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 10 ani)

buna ziua. am si o problema, am fost operat in urma cu 4 luni de un inceput de hernie inghinala indirect, prin procedeu laparoscopic si folosinduse o plasa din polipropilena, intrebarea mea este o sa mai pot face culturism si dupa cat timp? ce exerccitii trebuie excluse? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: