Ursofalk raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de mihar cu 12 ani in urma

Buna ziua!
As dori sa stiu daca se recomanda Ursofalk si Pentoxina retard 400mg, dupa tratament cu Interferon si Ribavirina de trei luni ,la un pacient nonresponder cu hepatita C?Cat de eficient este acest tratament in stoparea fibrozei hepatice?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

medicul curant va poate explica perspectiva terapeutica in cazul hepatitei virale cu virus hepatic tip C, cat si tratamentul asociat. ursofalk-ul are drept actiune sa scada sinteza de colesterol de la nivelul ficatului cat si absorbtia colesterolului de la nivelul intestinului; ar fi indicat in calculi biliari (la vezicula biliara) mai mici de 20mm, in colestaze hepatice( reducerea sau oprirea secretieide bila, de la nivelul ficatului), in gastrita de reflux biliar. pentoxifilin retard este indicat in tulburari de circulatie periferica arteriala si venoasa. recomandarile unui tratament se va face in functie de bolile asociate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

mihar (acum 12 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns.Nelamurirea mea pleca de la faptul ca acesta schema de tratament cu Ursofalk si Pentoxifilin este indicata la toti bolnavii cu hepatite,fiind indicata pe termen lung(pana la aparitia unui nou medicament pentru nonresponderi).Deci nu este un tratament personalizat;in afara de hepatita cu virus hepatitic C sotul meu nu are alte boli asociate .Ar fi poate mai indicat sa mearga pe un tratament cu hepatoprotectoare gen Lagosa,Essentiale N forte,Farcovit?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: