Ore sunt infectata si eu?

Hepatita
Intrebare postata de ionela simona cu 13 ani in urma

Buna....offff,nici nu stiu cum sa ma adresez,sunt atat de speriata!!!! Am avut o relatie cu un baiat o perioada de 3 saptamanni, ultimul raport a fost pe 9 mai,astazi fiind in 31 am aflat k avea hepatita b ,dar nu de la el......nu stiu c sa fac prima data,va rog din suflet sa ma sfatuiti.....va multumesc!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

de pe net (acum 13 ani)

Hepatita B este cea mai comuna si grava forma de infectie a ficatului in intreaga lume. Virusul hepatitei B poate fi transmis direct prin contactul cu sange infectat, prin sex neprotejat sau prin injectarea intravenoasa a drogurilor cu ace nesterilizate. Hepatita B este de 100 de ori mai infectioasa decat virusul imunodeficientei umane (HIV).

Virusul hepatitei B (VHB) este o amenintare serioasa pentru sanatatea globala, cu atat mai mult cu cat 2 miliarde de oameni din intreaga lume (1 din trei oameni) sunt infectati cu acest virus.

In ciuda disponibilitatii vaccinului care previne infectarea cu VHB, 300-400 de milioane de oameni sufera de infectie cronica cu virusul VHB, care este dificil de depistat fara efectuarea unei analize de sange.

Infectia cu virusul hepatitei B reprezinta a zecea cauza de mortalitate in lume. Aproape 1.2 milioane de oameni au murit in 2007 in urma complicatiilor provocate de hepatita B. Hepatita cronica B este cauza a 80% dintre cazurile de cancer hepatic.

Cu cat infectia apare mai devreme in cursul vietii, cu atat creste probabilitatea ca aceasta sa se cronicizeze si sa duca la aparitia cirozei sau a cancerului hepatic.
Care sunt simptomele?

Hepatita B este dificil de depistat, de fapt 40% dintre adultii infectati nu prezinta nici un simptom pana la momentul cand infectia devine cronica. Daca o persoana prezinta simptome, acestea pot aparea sub forma simptomelor unei gripe, prin ingalbenirea ochilor si a pielii (icter), oboseala, dureri abdominale, lipsa poftei de mancare, cefalee, greata, varsaturi si dureri ale articulatiilor.

Cum este diagnosticata?

Exista mai multe teste la indemana medicului pentru a evalua afectiunile ficatului sau posibilele viitoare complicatii ale hepatitei B. Acestea includ o serie de analize de sange, de imagistica a ficatului sau biopsia hepatica.

Cum progreseaza boala?

Perioada intre expunerea la hepatita B si aparitia primelor simptome variaza intre 45 si 180 de zile; aceasta fiind urmata de faza "infectiei acute". Daca virusul ramane in organismul uman mai mult de sase luni, fara tratament, boala intra in faza de "infectie cronica".

Persoanele cu hepatita cronica B sunt expuse unui risc crescut de dezvoltare a complicatiilor bolii hepatice. In medie, cel putin 15 - 25 % dintre pacientii cu hepatita cronica B vor muri din cauza unei complicatii asociate bolii hepatice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu v-ati protejat, tu fiind cu el de atat de putin timp dupa ce l-ai cunoscut?!?! Fa-ti un test de hepatita!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

da....asta o sa fac, dar iti spun sincer k tremur toata de azi de cand am aflat
nu stiu c sa mai fac....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 13 ani)

Cat de iresponsabila poate fi o persoana care sa se stie purtatoare a unui virus transmisibil si sa infecteze o alta persoana. Daca partenerul tau stia si nu ti-a spus, cred ca legile ar putea sa-l pedepseasca. Oricum din cate vad, va trebui sa astepti cel putin o luna si jumatate pt a-ti putea face testul. Se fac niste analize speciale ale sangelui. Incearca sa fii mai responsabila decat partenerul tau, sa te protejezi si sa-i protejezi si pe altii de boli. Sanatate si sper sa nu ai nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

mersi mult de tot, nu mai sunt cu el ptr k el a disparut......incerc sa fiu tare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor Richard (acum 13 ani)

Imi pare rau pentru stresul prin care treci. Incearca sa te linistesti. Hepatita B are o perioada de incubatie de la 1 la 6 luni, deci va trebui sa mai astepti putin. Era bine totusi sa mai poti lua legatura cu persoana respectiva sa stii cum stau lucrurile in cazul lui: care este stadiul bolii. In anumite stadii boala este mai putin transmisibila. Iti recomand sa ajuti organismul sa lupte (pentru ca daca o faci in primele 6 luni, posibil ca analizele sa se negativeze, boala sa nu se cronicizeze si sa fii doar purtator sanatos de virus hepatic B, iar lucrurile sa ramana asa). Daca esti din Bucuresti, mergi la un medic gastroenterolog pentru tratament si apoi pentru analize (oricum, ar trebui sa tii regim alimentar, sa consumi suplimente cu silimarina, sa te odihnesti cat mai mult si sa eviti stresul).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

multumesc din suflet.....el nu mai apare,este disparut,am incercat sa vb cu sora lui dar nu vrea sa imi raspunda absolut nimik....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Astfel de oameni merita sa le pui pozele pe siteuri sa ii evite ceilalti. Oricum, parerea mea e ca nu-l cunosteai destul de bine nici dupa trei saptamani cat a durat relatia voastra... deci e clar ca nu a vrut sa se implice altfel. Poate chiar era casatorit... Cum l-ai cunoscut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

nu era casatorit,dar el e disparut de 2 saptamani nu se stie nimik d el.........asta este,c pot sa mai fac decat sa astept. mersi mult
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Cum ai aflat ca avea hep B? Ti-au zis cunostintele lui? Poate nu e sigura informatia....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

da.....este sigura,acum astet rezultatele analizelor de sange care mi le-am facut
speciale ptr hepatita b si ceea ce mai are leg cu ea....aproape totate analizele sa fiu sigura. Eu mi-am facut toate analizele acum 5 luni ,chiar am donat si sange ptr prima oara ,deoarce eram mi sa spus k nu am nimik ,k sunt sanatoasa si sunt apta sa donez....acum sa vedem ce rezultat primesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 13 ani)

Sunt persoane care cer iubitei/iubitului cu care-si incep relatia, analizele la zi. Mi se pare corect acum acest lucru. La fel de corect este sa te protejezi cand ai relatii pasagere. Banuiesc ca tu ai crezut ca te iubeste si ca el este alesul... Acum va trebui ca tu sa fii responsabila si sa-i protejezi pe cei cu care vei veni in contact. Sanatate maxima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 13 ani)

Fa urgent vaccin antihepatic B si este OK

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

offff
......am facut analizele si ast rezultatul
sa vedem ce este

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Mult curaj, situatia nu e asa grava, indiferent de rezultat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 13 ani)

nu te speria.hepatitele se transmit pe cale sexuala daca ai facut sex la menstruatie sau daca ai o rana pe colul uterin .ptr linistea ta fa-ti analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

am primit rezultatul nu am nimik ,slava Domnului
mi-a iesit k aveam facut vacinul de haepatita si nu as avea cum sa o iau niciodata....
v a multumesc tuturor de sprijin si va doeresc sanatate multa voua si familiilor voastre!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 13 ani)

ce fel de analiza ai facut si a reiesit ca aveai facut vaccinul si nu mai ai cum sa contactezi virusul niciodata[m-ar interesa si pe mine]m-ar ajutaf mult raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela simona (acum 13 ani)

le''am facut in italia, sunt toate care au legatura cu hepatita , adik HIV,HB ,HC.....TOT. Iar dak ai facut vaccinul impotriva hepatitei care se face prima data, dupa odata la 3 luni si dupa 6 luni reise k ai vaccinul si nu ai cum sa iei aceasta boala niciodata!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: