Hepatita c raspuns medic

Hepatita Viermele de galbeaza
Intrebare postata de Eduard2 cu 12 ani in urma

Ma numesc Eduard am 48 ani si am contactat hepatita c in 2010. Rezultatele analizelor medicale pt. dosar: viremia :7662325Ul/mL, TBIL :0.52mg/dL,TGL :60,Scor Metaviral :A2;F2 ; Diagnostic Hepatita C-P.B.H ( nu stiu ce inseamna ). Am inceput tratamentul gratuit pe 01.05.2011 cu Peg. alfa 2B: 150micro g/s, Ribavirin :1.29/zi. Dupa 12 saptamani am avut viremia :488.708UI/ml si sa intrerupt tratamentul. La 22.08.2011 am avut TGP:60, TGO::40. Doctorul curant mi-a prescris Ursofalk( 3/zi) si Pentoxina retard 400mg(3/zi). La o luna mi-a iesit pe abdomen si spate o dermatita. Am fost la doctorul curant, diagnostic:dermatita alergica (posibil proteine animale) regim numai legume 5 zile si tratament Clorocalcin si Clorfeniramin, nici un efect; ma duc din nou intreb daca nu trbuie sa intrerup tratamentul sau sa fac analize, raspunsuri negative si ma trimite la dermatolog; diagnostic: dermatita alergica endogena, tratament: Ketof,Xyzal,Advantan.A doua zi era mai rau(mai accentuata dermatita). Am fost la un doctor specialist si mi-a spus sa intrerup imediat tratamentul si sa fac un set de analize. Totodata mi-a spus ca el nu recomanda tratamentul cu Ursofalk pentru stoparea fibrozei pentru ca impactul pozitiv este minor .Sunt intr-o dilema totala mai ales ca urmeaza sa plec din tara cu serviciul peste cateva zile, fapt pentru care va rog sa-mi raspundeti cat mai repede la urmatoarele intrebari :
-genotipul poate fi determinat din analizele pt. dosar sau se face o analiza specifica?
-cand va aparea al treilea medicament din schema pot beneficia si nonresponderii de tratamentul gratuit?
-cand se preconizeaza sa apara cel de-al treilea medicament?
-se poate agrava boala dupa intreruperea schemei de tratament?
-e posibil ca dermatita sa fi aparut in urma tratamentului cu Ursofalk si Pentoxi- este mai bine sa intrerup tratamentul si sa folosesc hepatoprotectoarele clasice ( Hepasuport sau mai bine Lagosa)?
-se recomanda in general de medicii curanti pentru nonresponderi( pana la reluarea unui nou trtament) tratamentul cu Ursofalk si Pentoxi. pt. stoparea avansarii fibrozei sau impactul poate fi pe termen lung mai mult negativ decat pozitiv?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

-se poate realiza genotiparea virusului hepatic C, prin test specific de laborator.
Se recomanda evitarea alcoolului, evitarea mancarurilor procesate, evitarea excesului de cofeina (nu sunt permise mai mult de 3 cesti de cafea sau produse ce contin cofeina pe zi), suplimente de vitamina D si calciu, suplimente de vitamina C; regimul alimentar trebuie sa includa 60-70% carbohidrati ( precum cei din paste si cereale integrale), 20-30% proteine (provenite de vegetale si carne sp***a de peste, pui, curcan, fara grasime), 10-20% grasimi polinesaturate (cele provenite din peste, din uleiul de floarea soarelui, de porumb, de sofranel sau de seminte de bumbac etc.), mese reduse cantitativ si dese. Carnea se poate consuma preparata la gratar, fiarta, la cuptor. Se recomanda un ou la 2-3 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

ela (acum 8 ani)

Hepatita c trece de la sine prin regim de crutare a ficatului strict, odihna, apa de izvor branza din surse garantate pentru ca poate fi intretinuta de diverse printre altele fasciola.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: