Hepatita b

Hepatita
Intrebare postata de VipCipy cu 12 ani in urma

Buna ziua , ma numesc Ciprian
In urma unui control anual am fst depistat cu virusul hbs pozitiv , am facut o analiza pentru confirmare prin metoda E.L.I.S.A al carui rezultat a fost 3300um (valori de referinta >0,9), este alarmanta diferenta asa de mare ?Apoi am fst internat la Spitalul de boli infectioase unde mi-au facut iar un rand de analize din care am inteles doar ca nu am tulpina delta , si ca am steatoza gr1 ! mi-a dat liv 52 si lagosa si m-a trimis acasa ! Am 23 ani si sunt foarte speriat ce as putea sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

TataNicu (acum 12 ani)

Nu poti face nimic. Igiena alimetatiei este foarte importanta. Vei fi putea trai foarte bine cu virusul in sange, de alimentaie si de modul tau de viata depinde evolutia. Sigur, poti face tratatment cu interferon, dupa punctie biopsica, dar... nu cred ca este cazul, esti prea tanar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

N.O.R.!983 (acum 12 ani)

Pai din cele descrise de tine ai doua tipuri de hepatite citez
1,,In urma unui control anual am fst depistat cu virusul hbs pozitiv" ...ai hepatita virala
2.,, ca am steatoza gr1"...(ficat gras)....http://dictionar.romedic.ro/steatoza_hepatica....informatii mai detaliate...//sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ficatul-gras-steatoza-hepatica_7779

Iti voi recomanda cateva materiale sa l-e vizionezi:

1.Nu lasa hepatita sa-ti distruga viata!.....http://youtu.be/HrYjDZ4IDh0
2.Doctorul Adriana Motoc a vorbit, la Neatza, despre bolile infectioase si despre modalitatile in care putem evita contactarea acestor boli. - Adriana Motoc despre Hepatita...........http://neatza.a1.ro/info-medical/Adriana-Motoc-despre-Hepatita_781.html
3.PRIMA parte.... http://www.kanald.ro/Video/Medicii-2010-06-30-Hepatita-virala-A/1794/se vorbeste si despre VHB(hepatita virala data de virusul B)
A Doua parte Prof. dr. Mihai Voiculescu, de la Institutul Fundeni, afirma ,,VREAU SA FAC ACEASTA SUBLINIERE PENTRU, CA POp**aTIA SA NU AIBE TEAMA CA ESTE UN VIRUS INVINCIBIL.PROBLEMA ESTE, CE FACEM CU CEI 4 5%CARE NU REUSESC SA ELIMINE ACEST VIRUS.
E FOARTE SIMPLU, EI DACA SUNT DEPISTATI IN TIMP UTIL, INVESTIGATI CORESPUNZATOR SI SUPUSI UNUI TRATAMENT, AU SANSA EXTRAORDINAR DE MARE SA ELIMINE VIRUSUSUL.
LA ORA ACTUALA, SUNT MEDICAMENTE INJECTABILE SI NONINJECTABILE CARE POT IN MAXIMUM 4 SAPTAMNI SA ASIGURE ELIMINAREA DIN SANGE A VIRUSULUI, URMAND CA IN URMATOARELE LUNI ANI SA DISPARA SI FRAGMENTELE DE VIRUS HEPATITIC C ...FAIMOSUL ANTIGEN HBs".....................SURSA citatului http://www.kanald.ro/Emisiuni/Medicii/stiri/2010-07-26-Hepatite/

Citat,,Daca INFECTIA ESTE ACTIVA Virusul B ..C TRAIESC IN FICATUL nostrul si se ELIMINA SI IN SANGE avem riscul indiferent cat regim tinem si cate hepatoprotectoare sa dezvoltam boala hepatica severa si sa murim de ciroza si cancer.

De aceea sa mergi la un medic specialist este ABSOLUT obligatoriu si daca M.S. considera ca este necesar un tratament special SCUMP cu efecte secundare dar singurul EFICIENT TREBUIE SA FACI acel tratament!"..........http://neatza.a1.ro/info-medical/Dr.-Adriana-Motoc-medic-primar-boli-infectioase_2207.html

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VipCipy (acum 12 ani)

V-a multumes foarte mult pentru raspunsurile dvs.
"CE FACEM CU CEI 4 5%CARE NU REUSESC SA ELIMINE ACEST VIRUS.
E FOARTE SIMPLU, EI DACA SUNT DEPISTATI IN TIMP UTIL, INVESTIGATI CORESPUNZATOR SI SUPUSI UNUI TRATAMENT, AU SANSA EXTRAORDINAR DE MARE SA ELIMINE VIRUSUSUL."
Daca puteti sa ma lamuriti la partea aceasta , cei 4 5% sunt cei cronici ?
Exista vreo sanse sa mai elimin virusul din sange daca acesta sa cronicizat ?
Inca odata tin sa v-a multumesc din suflet pentru raspunsuri si totusi sper sa se inventeze (asta daca nu exista deja) care sa elimine virusul , la mine am inteles ca este intr-o faza incipienta , in care nu se manifesta , am transaminazele normale !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

N.O.R.!983 (acum 12 ani)

Hepatitele B si C pot duce la ciroza (cancer hepatic), insuficienta hepatica si chiar moarte.
Adevarat Fals
Raspunsul corect: Adevarat. 10% dintre cei cu hepatita B fac infectii cronice, restul de 90% isi revin complet; pe de alta parte, in cazul hepatitei C, numai 20% ajung sa se vindece, restul de 80% vor face pana la urma hepatita cronica sau cancer hepatic.......http://www.test-hepatita.ro/chestionar.html
Test realizat de Fundatia BaylorRomania
Un alt aspect este varsta cand ai fost infectat deoarece

infecţia cronică cu VHB: riscul de cronicizare al infecţiei cu VHB depinde de vârsta la care are loc contactul infectant – peste 90% dintre nou-născuţi, 50% dintre copiii şi adulţii imunodeprimaţi şi 5% dintre adulţii imunocompetenţi infectaţi vor dezvolta hepatită cronică virală. La restul de 10% dintre nou-născuţi şi 95% dintre adulţi infecţia se vindecă şi persoanele devin imune la o potenţială infecţie viitoare. La adulţi, hepatita cronică B este frecvent asimptomatică........http://mymed.ro/hepatita-viral-b.html......
Daca NU se vindeca atunci este importanta monitorizarea acestei infecti cu VHB pentru a evita COMPLICATIILE !Prin ce monitorizam aceasta infectie? Analize de sange(transaminaze, viremie (daca virusul s-a activat )ADN VHB Ecografie abdominala pentru ficat SI OBLIGATORIU CONSULT MEDICAL DE SPECIALITAE .....http://www.hepatite.ro/?s=boli+inflamatori

Mai mentionez urmatoarele
-IMPORTANT SA EVITI COMPLICATIILE ACESTEI BOLI INFLAMATORI catre hepatita cronica ...ciroza ..cancer!
-SA FI INFORMAT despre boala pe care o ai
-SA STI CUM SA NU TRANSMITI acest virus VHB celor din jurul tau

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

N.O.R.!983 (acum 12 ani)

Daca sunteti mai plinut (a) sau aveti ficat gras, trebuie sa stiti ca:

- Obezitatea, diabetul, alcoolul si virusul C sunt cele mai frecvente cauze
- Steatoza hepatica nu da simptome
- Diagnosticul se pune prin ecografie si eventual biopsie
- Steatoza hepatica poate duce la ciroza

Steatoza hepatica – cauze
Desi majoritatea pacientilor cred ca ficat gras poate avea numai omul.. gras , lucrurile nu stau chiar asa e simplu, deoarece grasimea se poate stoca in ficat si la alte persoane, chiar slabe.
Cele mai frecvente situatii in care intalnim ficatul gras sunt:
-Prezenta virusului C

SURSA...http://www.hepatite.ro/ficatul-gras-steatoza-hepatica/2012/steatoza-hepatica-ficatul-gras-616/

Conf acestui articol NU CUMVA AI SI HEPATITA C....ESTI INFECTAT CU VIRUSUL HEPATITEI C(VHC)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VipCipy (acum 12 ani)

am facut mai multe analize , si au iesit negativ la vhc , intradevar sunt un tip mai plinut 115 kg 1.90m si FOST mare consumator de fast-food . Am inteles ca printr-un regim alimentar si implicit printr-o scadere in greutate pot scapa de steatoza ! Pentru mine prioritatea numaru unu este aceasta hepatita b cronica , am inteles ca nu mai iese din sange niciodata , daca fac copii vor avea si ei ? Am gasit pe mai multe site-uri despre tratamente naturiste ce parerea aveti ?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: