Scaun cu sange raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de som3girl cu 10 ani in urma

Am incercat sa fac sex anal cu prietenul meu si acuma m.am trezit cu dureri anale in timpul defecatiei si sunt cu sange, nu sangerez dupa ce am terminat...imi este foarte frica si nu stiu ce sa fac...ma puteti ajuta( eu fac sex cu prietenul meu neprotejati si in nefericire eu am avut o infectie urinara care a luat.o si el si nu a stiu...si am facut sex anala neprotejati...este posibil sa fii infectat si anusul?)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Putin probabil.
Simptomele sunt datorate, probabil, contactului sexual anal ( traumatismului local). In cazul persistentei, este indicat sa consultati medicul chirurg pentru evaluare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

som3girl (acum 10 ani)

oricum pana saptamana viitoare nu pot pentru ca sunt la menstruatie...daca nu se amelioreaza cu siguranta lunea viitoare voi merge la doctor...multumesc foarte mult :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victoras (acum 10 ani)

Probleme de sanatate apar si cind nu te astepti dar cind ti le mai si provoci singur, ce sa mai zic!!! Lasa,draga mea sexul anal si foloseste organul special creat pt acest scop!!ce ar zice prietenul daca i-ai cere sa ii bagi si tu in anus un singur degetel??Te asigur ca nu ar fi de acord!!!Pina una alta fereste-te de alimente condimentate si incearca sa eviti constipatia.Local poti folosi supozitoare cu propolis(la naturiste).Atentie o rana la nivelul colonului,netratata poate duce la infectii urit si chiar cancer la colon!!! Si lasa"sportul" asta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic (acum 10 ani)

Durerea a fost cauzata de extinderea inelelor musculare implicate in continenta: un inel muscular extern reprezentat de muschii striati (aflat sub control voluntar) si un inel intern formal din celule musculare netede (nu este sub control voluntar, constient, ci sub control vegetativ). Orice dilatare brusca a oricaruia din ele poate duce la durere, insa dilatarea treptata previne de cele mai multe ori acest inconvenient. Asta e bine de stiut daca se va mai intampla pe viitor (eu cred ca e o problema personala cum isi alege fiecare conduita sexuala si nu vreau sa comentez ca antevorbitorii mei asupra acestui lucru ci doar pe cum poti fi ajutata sau sfatuita). De asemenea si mucoasa poate suferi microtraumatisme pentru prevenirea carora este recomandabil sa folositi un lubrefiant de calitate din belsug. Daca practica este frecventa, mucoasa va suferi modificari consecutive in sensul ingrosarii stratului de mucus (printr-o secretie mai abundenta de mucus). Conditia Dvs este benigna, cu o evolutie autolimitata dar poate deopotriva sa se complice cu o fisura anala, infectie (mai ales cele pe cai cu transmitere sexuala), etc.
Durerile vor fi in ce in ce mai mici pe masura ce microtraumatismele se vor vindeca iar striurile hemoragice pe care le observati pe scaun vor disparea. In caz ca nu se intampla asa, este nevoie sa va vada un chirurg (durerea ascutiata si peristenta, continua si intensificata de defecatie este semnul clar ca fisura anala s-a instalat deja si necesita o evaluare si tratement de specialitate).

Un alt aspect pe care trebuie sa il stiti este ca mucoasa in regiunea anala are o conformatie anatomica diferita, in jurul anusului formand niste pliuri cu aspect de cuib de randunica, descrise de anatomisti ca "recese in umbrela". Rolul lor este de a permite sfincterului sa se dilate, insa de la un punct, ele sunt inextensibile; in cazul unei constipatii cu un scaun de consistenta mai dura si de dimensiune mai mare sau a introducerii unui obiect mai gros decat puterea lor de dilatare in anus ele se pot rupe si cauzeza o hemoragie minora, autolimitata. Cred ca acele striuri de sange le-a observat fiecare pe parcursul vietii la un moment dat in caz de constipatie si un bol fecal de dimensiune mai mare (striurile in acest caz sunt cu sange proaspat, rosu aprins, nu cu sange de culoare maro-negricios, ce poate sugera o hemoragie mai sus de anus si de canalaul anal). Nu este un motiv de ingrijorare, o igiena locala buna (asta include bai de sezut dupa fiecare scaun cu apa si sapun; nu este necesar vreun dezinfectant sau ceaiuri de musetel, desi in caz de hemoroizi supra-adaugati acestea pot sa ajute foarte mult) rezolva problema in cateva zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic 2 (acum 10 ani)

In ce priveste ingrijorarea pentru infectia anala... ea este inca viabila pentru bolile cu trasmitere sexuala si poate apare ca o complicatie la microtraumatismele pe care le-ati suferit, asa cum am aratat in raspunsul anterior. Este exclus sa faceti o infectie anala de la o infectie urinara, ste valabila mai degraba vice-versa, adica infectia tractului urinar cu coci gram negativi si pozitivi de la anus (Escherichia Coli e cea mai frecventa, dar si Klebsiella sau alte specii ca Proteus vulgaris, etc -foarte greu de tratat de altfel). Asta se intampla destul de frecvent la femei din cauza uretrei de diametru mai mare si lungime mai scurta ca la barbat. La barbat contractarea unei infectii urinare de la contactul anal neprotejat este posibila dar nu este o regula (de aici si recomadarea de a folosi prezervativul pentru sex anal chiar in cadrul unui cuplu stabil, din cauza riscului de a contacta o astfel de infectie), insa cand apare este destul de greu de tratat din cauza tulpinilor destul de rezistente. Cand apare infectia urinara la femeie, ea trebuie interogata si consiliata in legatura cu acest aspect: igiena mai riguroasa, schimabrea lenjeriei intime o data pe zi, cand folositi hartia igienica dupa defecatie nu stergeti de sus in jos, aducand germenii mai aproape de vagin, ci invers, de la vagin in sus), etc. In caz de recidiva frecventa a infectiei trebuie facut un consult urologic pentru a exclude eventuale cauze predispozante (fistule, diverticuli de colon suprainfectati cu relatie de vecinatate, etc). Daca prietenul Dvs are si el o infectie urinara, este posibil sa o fi contractat-o ca urmare a sexului anal pe care il practica probabil si cu alte persoane (inteleg cu Dvs a incercat numai recent), infectia urinara la barbat este de regula extrem de rara si cand apare trebuie investigate imediat cauzele, pentru ca ea nu este la fel de des intalnita ca si la femeie. Sper sa va fi ajutat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: