HPV

Hemoroizi
Intrebare postata de lill cu 14 ani in urma

Salut,
ma poate ajuta cineva:( acum un an de zile in urma in zona anusului mi au aparut niste "alunite" - asa credeam eu.....an acea perioada nu aveam relatii sexuale, insa mergeam la solar...(din pacate orizontal)...exact in acea perioada mi au aparut alunitele......am mers la doktor si mi s a recomandat sa fac analiza HPV, si mi a iesit pozitiv:(.....nici pana in prezent nu inteleg de ce....cum...de unde....
am facut un tratm cu issoprinosine...ovule cerviron....cam asta...si acum peste un an am facut toate analizale si mi au iesit toate ok....insa cea HPV inca nu e gata.....analizat Papanicolau a iestit bine (grad 1).....
in acelasi timp doktora mi a zis ca am o rana pe col...si zicea ea ca vede ca as avea si acest HPV pe rana...:(
st f speriata.......vreau sa am o viata sanatoasa....sa am copii....credeti ca pot sa fac cancer..? sau de azi inkolo va trebui mereu sa fiu prin spitale....:(
va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat..
multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Maria C (acum 14 ani)

Nu pot sa cred!!!! Cum a vazut doctora ta ca ai avea acest HPV - a vazut ea cu ochiul liber????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Urmarea unei infectii cu HPV apare dupa 2-3 ani de la momentul infectarii. HPV-ul este un virus cu transmitere sexuala,nu are nicio legatura cu solarul. Daca ai facut analiza respectiva, care a iesit pozitiva, ce tulpini de virus HPV au rezultat ? Asteapta rezultatul analizei facute acum si vezi ce tulpini sunt prezente [ in caz ca iese tot pozitiv]. Da ! medicul poate recunoaste cu ochiul liber daca o rana pe col se datoreaza acestu-i virus . Nu cred ca este cazul sa disperi, asteapta rezultatul analizei,fa toate investigatiile necesare......se poate trata eventual prin interventia chirurgicala numita conizatie, in urma careia uterul si celelalte raman intacte,se pot face copii,numai ca, cu alt partener. Barbatul, in acest caz,nu se trateaza, ramane purtator tot restul vietii si chiar daca tu-ti rezolvi problema,datorita lui vei recidiva continu, nici macar folosirea prezervativului nu este eficienta caci orice atingere, chiar si fara penetrare,duce la reinfectare. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 12 ani)

buna Lill.sunt tare curioasa daca vei mai intra pe acest site...totusi au trecut 2 ani de cand ai scris,ce-ai mai facut?cum te simti?nu ne cunoastem.te intreb ce ai facut pt ca sunt curioasa cum au evoluat lucrurile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: