Hemoroizii.... raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Acum exact un an am facut un tratament de 3 luni cu Detralex (iunie-sept 06), in urma unor sangerari abundente, de atunci nu am mai avut probleme, dar de o saptamana mi-au aparut din nou sangerari (rosu aprins, la sfarsit de scaun). Inainte de Detralex nu am luat nimic, si apareau sangerari aproximativ lunar sau la 2-3 luni, dar minore. La 20 de ani am avut hemoroizi foarte durerosi, iesiti prin anus, tratati la Sp. Mil. Buc cu unguente/supozitoare. Anul trecut, cu aceasta ocazie, am incercat sa fac o colonoscopie, care n-a reusit pe deplin, din cauza durerii insuportabile. Din cauza asta, acum mi-e groaza sa apelez din nou la aceasta metoda de investigatie, incerc din rasputeri sa ma auto-conving ca am hemoroizi si nu altceva. Tuseul rectal efectuat anul trecut mi-a confirmat existenta hemoroizilor, dar asa cum spuneam, colonoscopia a esuat, mi s-a parut o metoda de tortura, desi am cerut special sa fiu anesteziat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimate domn,
De la inceput as vrea sa intelegeti ca sangerarea prin anus este un simptom complet anormal, un simptom de alarma care reclama o interventie terapeutica definitiva. Desi cca. 90% dintre aceste sangerari se datoreaza bolii hemoroidale, in restul cazurilor o serie de afectiuni locale sau de vecinatate pot fi incriminate, de la simple inflamatii ale anusului, rectului sau colonului si pana la tumori ale acestor organe.

Premisa oricarui tratament corect este diagnosticul exact obtinut printr-un consult corect de specialitate, pe care Dvs. nu l-ati efectuat.

De exmplu, simplul tuseu rectal nu este suficient pentru a stabili diagnosticul de hemoroizi, structuri moi care pot fi usor confundate la palpare cu cutele mucoasei ano-rectale si care necesita obligatoriu anuscopia, metoda care permite vizualizarea directa a dilatatiilor venoase patologice.

In cadrul consultului proctologic este obligatorie efectuarea colonoscopiei totale care inseamna vizualizarea intregului intestin gros pana la intestinul subtire, examinare esentiala pentru a putea elimina cu certitudine orice alta afectiune ce poate evolua cu sangerari anale si daca ma refer numai la cancerul de colon sau rect... cred ca este suficient. Altfel, putem neglija o alta boala si pierde astfel momentul terapeutic util.

Colonoscopia totala se poate efectua numai sub anestezie generala care este obligatorie pentru ca fara ea investigatia nu poate fi suportata de catre pacient din cauza durerilor.

Cat despre tratamentul cu Detralex trebuie sa stiti ca sangerarile anale sunt in general intermitente, separate de perioade oarecare de liniste, asa ca este posibil ca sangerarea sa se fi oprit nu din cauza medicamentelor ci spontan, dar, asa cum ati constatat si Dvs. sangerarea a reaparut.

Daca diagnosticul definitiv va fi de hemoroizi sangeranzi, este obligatoriu de a face un tratament radical care sa vindece boala, fie, de preferat, tratamente instrumentale non-chirurgicale, fie in cel mai rau caz, printr-o interventie chirurgicala. Cremele, supozitoarele si chiar venotroficele de tipul Detralexului nu sunt capabile sa va vindece ci doar vor amagi simptomele pana cand se vor instala complicatii care pot fi originea unor sechele redutabile daca nu cumva patiti ceva din cauza anemiei pana atunci.

Sper ca aceste informatii sa va ajute.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

Andra (acum 14 ani)

Buna ziua! As dori sa pun si eu o intrebare. Ce inseamna sange dupa scaun pe hartia igienica? sange de culoare normala. S-a intamplat doar de vreo 3 ori la intervale mai lungi de timp, cateva luni distanta intre sangerari. Varsta 25 ani. Va rog mult sa-mi dati un raspuns. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: