Hemoroizi

Intrebare postata de alinaleca_85 cu 13 ani in urma

Am 25 de ani si in urma cu 2 zile am descoperit o umflatura cat un bob de fasole la orificiul anal exterior.ma jeneaza foarte tare si am mici sangerari.e posibil sa am hemoroizi de la varsta asta?va rog sa imi dati un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Da, este posibil si din ceea ce descrii este probabil asa. Mergi la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 13 ani)

Hemoroizii nu tin cont de varsta. Acestia apar datorita alimentatiei (alcool si condimente in exces) constipatia cronica, diareea cronica, obezitatea, statul pe scaun timp indelungat.
Poti incerca cremele care se gasesc in farmacii cu o toaleta riguroasa (spalare dupa fiecare scaun), si mare grija la alimentatie; poti zilnic sa inghiti 2 lingurite de grau urmate de o cana de apa cu putina miere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 13 ani)

Pentru combaterea constipaţiei, în ceea ce priveşte alimentaţia se recomandă: painea integrală, iaurt, fructe, legume verzi şi uscate (spanac, cartofi, vinete, morcovi, ceapă, fasole, varză etc), apă, să se evite sucurile cumpărate. Alimentele-medicament împotriva constipaţiei sunt: prune uscate, sub formă de compot, untdelemn de măsline (o lingură dimineaţa, pe nemancate), miere (două, trei linguri pe zi).
Ca tratament fitoterapeutic: decoct din coajă de cruşin, veche de cel puţin un an (30 g la 150 ml, se fierbe lent vreme de 30 de minute, apoi se lasă şase ore). La fel de eficientă este şi infuzia din rădăcină de cicoare (o linguriţă la o cană cu apă).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

Intai trebuie sa te tratezi de constipatie si daca ai probleme cu circulatia (maini si picioare reci) sa iei g. biloba. In niciun caz sa nu iei medicamente sau sa te operezi.

Daca suferi de constipatie cronica, iti recomand COLONIX - detoxifiant complet de colon. Eu am tot 25 de ani, am si avut hemoroizi mai demult si recent am facut o cura de 2 luni cu Colonix. Am fost socata sa descopar cata mizerie aveam in intestine care, daca ramanea acolo, mi-ar fi distrus sistematic tot organismul. Pe site-ul oficial al produsului, sunt zeci de marturii si poze de la persoane din toata lumea care au scapat de multe boli cu ajutorul acestui produs.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 11 ani)

Din ce am auzit la TV aceste "cure"de detoxifiere sunt de fapt niste laxative foarte puternice iar acea mizerie este in mare parte mucoasa colonului care din pacate este distrusa in timpul curei. asta este opinia medicilor care a fost difuzata la tv si care nu difuzau sub nici o forma astfel de cure.
Nu sunt medic de meserie, zic ce am auzit din mai multe surse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 11 ani)

Rectific cele scrise mai sus:
"nu recomanda sub nici o forma aceste cure

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: