Ce tratament mai pot face pentru o gonoree rezistenta la antibiotice?

Gonoreea Infectia gonococica
Intrebare postata de alex cu 2 ani in urma

Mă chinui de câțiva ani cu o gonoree rezistenta la tratamente.
Menționez că nu a cedat nici la terapie duală timp de o saptamana cu Cefort injectabil plus antibiotic luat oral plus instilatii.
Am incercat mai multe variante de tratament cu ofloxacina, doxaciclina, levofloxacina, tavanic, gentamicina, biseptol ...
Fiind deja cronic gonococul este vizibil doar la analiza sub microscop nefiind posibilă o antibiograma....
Ce variante de tratament se mai pot face ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (38)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-gonoree_17084

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 2 ani)

Bună ziua,
Acele tratamente le-am făcut prin intermediul anumitor medici urologi și dermatologi......
Aveam nevoie de recomandarea altui medic care cunoaște mai in detaliu problemele de acest gen......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxximus (acum 2 ani)

Trobicin de la Pfizer ,are in componenta Spectinomicina.Din ce localitate ești?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 2 ani)

Din ce tara ai luat spectinomicina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxximus (acum 2 ani)

Nu am luat-o eu,nu cred că se poate lua fără rețetă de afara...era din Franța.Ce simptome ai?Bărbat sau femeie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxximus (acum 2 ani)

Rifampicinca(Sinerdol)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 2 ani)

Te Salut,am o rugăminte la tine,s-ar putea să am o infecție cu gonoree,la fel ca și Alex,am luat antibiotice fără număr,la prescripție mai multor Dr.dermatologi,dar fără niciun rezultat,acest antibiotic,sinerdol,este și pentru tratarea infectiilor iritare cronice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana farca (acum o luna)

Buna,te rog mai poti face rost de spectinomicina si daca tie ti atrecut cu acest tratament? Si daca stii vreun loc in tara asta unde se poate lucra antibiograma pe gonococ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxximus (acum o luna)

Buna!Îmi pare rău dar nu am de unde face rost de spectomicina,cred că doar din afara din Belgia,Danemarca...și acolo cred că doar daca te internezi la urgente că altfel nu cred că poți face rost de trobicin.Eu nu știu sigur daca am avut gonoree nu mi a ieșit la nicio analiza,in schimb cred că am dezvoltat enterococii de la cefort(scrie că de la tratament îndelungat cu cefort).Nu vreau sa te dezamăgesc,dar doctorul la care am fost eu mi-a spus că Nu crede că există vreun laborator care să facă antibiograma pentru gonococ,să facă însămânțare pe medii speciale fara oxigen,deoarece în contact cu oxigenul gonococul moare.Tu ai făcut tratamentul cu cefixima și cefort?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana farca (acum o luna)

Pai pt gonoree fa direct pcr ori la citobiomed ori la synevo,pcr detecteaza cu acuratete kiar si gonococul vechi,cronic.Iar ca sa vezi daca ai enterococ faci o cultura secretie uretrala cu antibiograma tot la synevo.Pt gonococ se face din urina primul jet,10 ml, la trezire iar pt cultura uretrala se face dimineata inainte de prima mictiune,prima este 127 si cultura 70

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxximus (acum o luna)

adresa_web_filtrata / încearcă aici sa suni mâine sa vezi daca fac antibiograma,eu vorbisem cu o doamna biolog de aici și a zis că fac,mi-a făcut o antibiograma dar nu mi a ieșit pozitiv la decat la enterococ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxximus (acum o luna)

Cel mai sigur daca vrei sa vezi daca ai gonoree este sa faci un frotiu citobacteriologic din secreție(mult mai ieftin și mai sigur)prelevează medicul cu ansa metalica(bețișor) pe o lamela după care o fixează la căldură și mai apoi o trimite la laborator,care observă după ce o colorează gram ce fel de bacterii sunt,gram pozitive sau gram negative în funcție de coloratie...daca o încălzești prea tare pot sa de-a rezultate fals pozitive sau negative(mie nu mi-au ieșit niciodată gram negative și am făcut de o groaza de ori)am făcut și PCR la mai multe clinici,nu mi a ieșit niciodată nimic...cei de la synevo sunt cei mai varza(nu recomand),la iei nu îmi ieșea nimic niciodată la cultura de secreție uretrala,la Praxis mi a ieșit din prima enterococul care nu face parte din clasa streptococului,acolo am făcut și cultura de secreție uretrala ...daca nu poți rezolva nimic îți dau numărul de telefon al biologului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana farca (acum o luna)

Mulțumesc , dar nu imi apare adresa trimisa, si ma bucur ca nu ai gonococ rezistent, la enterococ mai scapi de el, greu dar scapi, dute cu antibiograma la un spital de infecțioase si fa direct pe vena ceva, moare greu si ala dar moare, la mine e nasol rau ca inafara de cefort nu trateaza altceva gonorrea.Eu sunt fata, si tre sa fac cultura col, sau cumva din secreție genitala sau uretra sa il mai prind, dar nu ma ajuta ca nu stiu daca mai e sensibil la ceva dupa ce mi au dat si anume, in ordine cefixima de 400 mg, cefort de 2g, si meropenem de 1 g, da da ai auzit bine au incercat sa ma salveze cu meropenem, antibiotic de ultima linie si mi q facut rezistența si la aata.Oricum eu sunt ffffff rau ca simptome fffff avansata boala si cu f multe complicații, asa e la femei, si oarecim m am impacat ca o sa mor de o bacterie rezistenta, mai mare rasu plansu si ca femeie, si de sculament.Dar familia mea ma tot mana de la spate dute , mai incearca mai fa xeva, dute in afara, sin er si eu as mai.lupta dar fizic eu nu mai pot, ca stau doar in pat cu dureri f mari, pe.morfina, cu stare de rau permanenta etc.Poti sa ma suni daca vrei sa vb mai multe.Cunosc persoana care s a tratat de enterococ cu vancomicina injectabil la infecțioase, dupa antibiograma, bine mai sunt si altele mai tari ca colistin, meropenem,etc e bine ca ai antibiograma la el.Eu gonococul l am prins prin pcr la citobiomed prima data inainte de antibiotice, de atunci nu l am reusit sa l mai prind la nici un centru prin pcr.Nasol ca la femei nu se face secreție uretrala, e uretra scurta, si nici din urina nu iese, nici prin pcr nu l am mai prins, si uite asa, infecția eate, exista si durere mare si scurgeri vaginale, uretrale, urina mea e numai puroi, pcr recent nu am ca nu il.mai pot prinde, tratament nu primesc ca nu au ce sa mai imi dea, la spitalul militar am fost de 19 ori, mi au dat interzis, cunosc toti infecționisti de acolo, la balș am fost de 5 ori, la victor babes de 2 ori, si sunt unicat cred ca in toata Romania.Sincer sunt atat de grav bolnava din cauza unui medic prost care practic m a omorat.Soțul este bine, slava domnului, am si 2 cațelușe si pisicuțe, am lucrat ca asistent veterinar si groomer canin.Poti sa ma suni nu deranjezi ep nimeni si iti multumesc pt sfaturi si rabdare, dar nu pot vedea adresa de mi ai tromis o

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana farca (acum o luna)

Asculta ma gonococul vechi se modifica poate si si gram pozitiv intracelular si extracelular, sa stii.Analiza pe gonoree este separata nu iese la cultura uretrala, acolo ies streps, stagilococi, enterococi , e coli etc.Daca ai secretie uretrala, scurgere sa nu fie gonococul, ceilalti patogeni nu prea dau scurgeri purulente, eu asa ceva am, si pe aialalti ii.mai poti prinde uneori si in urocultura.Intra pe pagina de la citobiomed vezi ca au pcr ffffff bun si fac orice analiza prin pcr adn fac si ex citobacteriologic si sectrtie uretrala si pcr gonococ, nu tre sa faci tot pachetul ala de il au pe prima pagina spui la telefon doar ce vrei tu sa faci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana farca (acum o luna)

Deci daca ai tratat gonocoul cu cefort si azitromicina nu tre sa mai ai deloc secretie uretrala, cate zile de cefort ai facut si la cate ore?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11706675019 (acum o luna)

Enterococcus faecalis este o bacterie comună care provoacă multe infecții. Devine foarte ușor rezistentă la antibioticele importante, cum e cazul Enterococcus faecalis rezistent la vancomicină (VRE), fiind periculos deoarece, în prezent, există puține medicamente cu adevărat eficiente. În condiții clinice, această bacterie provoacă infecții ale tractului urinar, sângelui și plăgilor asociate cu cateterele sau procedurile chirurgicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11706675019 (acum o luna)

Si vezi ca s ar putea sa il prinzi si la urocultura, ca are tropism pt rinichi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11706675019 (acum o luna)

Am gasit La institut la cantacuzino, fac si cultura si antibiograma, si genele de mutatie facute si doza minima de antibiotic si cmi de rezistenta si sensibilitate, maine sun la ei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Bogdan (acum 2 ani)

Salut Alex,ai incercat sinerdol?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana farca (acum 2 luni)

Ertapenem plus azitromicina, ertapenem 1g pe zi injectabil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2