Urgent un raspuns..va rog frumos?

Ginecologie
Intrebare postata de Florentina cu 8 luni in urma

Bună ziua am mers la un control de rutina la un medic ginecolog am o rana pe col dela nastere,am arso in urma cu 5 sau 6 ani si de atunci tot acolo e nu se vindeca,medici repsectivi au zis ca nu am de ce sa ma ingrijorez ca nu e nimic de ingrijorat,acuma m-am mutat intr-un alt judet si am zis ca merg sa imi fac un control sa vad cum e rana pe col,si medicul repsectiv mi-a recomandat papanicolau (nu l-am facut de vreo 2 ani)am mers si mi-am facut papanicolau în mod lichid asa mi sa spus la clinica ca e cel mai bun în mod lichid,l-am făcut am așteptat rezultatele și am mers cu rezultatele la medicul Ginecolog dar era în concediu și a venit al medic ginecolog si sa uitat la ele și mi-a dat tratament Tavanic 500mg doua pe zi și ovule Zifex odată seara,a zis ca e o bacterie dar modul în care sa uitat ma facut sa stau pe gânduri,acuma eu va rog frumos ca să îmi spună un medic ginecolog interpretarea lor și vi le scriu aicia
Streptococcus agalactiae grupa B-prezent.
Celule epiteliale-frecvente.
Leucocite polimorfonucleare-relativ fregvente.
Trichmonas vaginails-nu se observa.
Coci gram pozitivi izolati si in perechi-relativ frecvenți.
Pe alta foaie era bifat X în căsuțe
Aspectul colului cu leziuni vizibile.
Celule endocervicale prezente.
Celule Scuamoase Atipice de-Semnificatie Nedeterminata-ASC-US.
Pana ajung la dr ginecolog durează ca e în concediu,as dori sa primesc un răspuns oricare ar fi el,interpretarea lor sa fie exact cum a iesit buna sau rea,dacă e cancer,polip pe col,o boala grava sau altceva as dori sa îmi spuneți
Și as dori sa știu dacă se poate vindecat ce a ieșit în papanicolau???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 8 luni)

Buna ziua,

Rezultatele testului Papanicolau indica unele modificari prezente in celulele cervicale si poate fi nevoie de o investigatie suplimentara pentru a determina cauza exacta a acestor modificari si a depista eventuale afectiuni.

Leziunile vizibile pe col pot fi cauzate de diverse motive, inclusiv infectii, iritatii sau alte afectiuni ginecologice. Cel mai bine ar fi sa discutati cu medicul ginecolog atunci cand acesta revine din concediu si sa ii adresati toate intrebarile si ingrijorarile dumneavoastra. El va avea informatiile complete despre istoricul medical al dumneavoastra si va putea oferi o interpretare adecvata a rezultatelor si un plan de diagnostic si tratament.

Pentru a va asigura ca primiti ingrijire medicala corespunzatoare, este important sa urmati recomandarile medicului ginecolog si sa va prezentati la investigatiile si tratamentele suplimentare pe care vi le-a recomandat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-cand-cum-si-de-ce-se-facei_17141

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 8 luni)

Bună ziua va mulțumesc frumos pentru răspuns!
As dori sa știu la ce anume va referiți ca sunt unele modificări în celule..ce însemna aceasta?
Și leziunile pe col la ce anume va referiți?(eu am o rana pe col)
Va rog dacă se poate sa îmi spuneți

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: