Fibroadenom mamar san stang grav?

Ginecologie
Intrebare postata de Utilizator11638528135 cu 2 ani in urma

Bună ziua, ieri am efectuat o radiografie mamara deoarece simțeam o durere ca o înțepătura la inima la sânul stang, am fost diagnosticata cu fibroadenom mamar san stang, 2,4/mm care creste foarte repede și voi merge sa fac un irm. Este grav? Am 22 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/fibroadenomul-mamar-evolutie-si-complicatii_16772

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

I (acum 2 ani)

Este nevoie de o intervenție chirurgicală, eu recent am avut și mă simt bine deja, însă am avut 2 fibroadenoame de 2 cm și 1,5. Cât de grav este vei afla după rezultatele biopsiei. Eu am avut miercuri intervenția și vineri deja am plecat acasă, fierele se scot la aproximativ 10-12 zile, intervenția chirurgicală la mine a ținut 40 de minute doar, după asta nu simți durere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anna (acum un an)

Imi poti spune, te rog, unde si la ce medic te ai operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum un an)

sunt din Republica Moldova, în Chișinău am avut operația

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anna (acum un an)

Esti bn dupa operatie? Ti s a intarit zona cu operatia? Ti a mai aparut alt fibroadenom? Te as ruga, daca poti, sa mi dai mai multe detalii despre operatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum un an)

da sunt bine, după asta am mai avut chisturi dar asta e hormonal și e okey nu necesită operație. mi-a rămas cicatricea mică din 4 cusături, locul nu a rămas tare, am aproape un an de la operatie. ce constă de dureri, depinde și în ce zonă ai fibroadenomul, eu am avut la sânul stâng partea de sus, dacă îi de jos mai complicat puțin, până la scoaterea ațelor trebuie să porți sutien non-stop cam atât, dacă mai ai nevoie de ceva informații mai bine sa discutăm in privat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anna (acum un an)

Multumesc mult. As vrea sa vb in privat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

I (acum un an)

unde putem vorbi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Cami (acum un an)

Mă numesc Carmen mă confrunt cu aceeași situație vânătaie și durere San stâng .Cum vă simțiți acum ? Eu mâine merg la ecografie mamara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: