DERMATITA SEBOREICA raspuns medic

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de aurorap cu 12 ani in urma

De mai bine de 6 ani de zile ma confrunt cu dermatita seboreica - cu precadere pe scalp . M-am spalat ani buni cu Nizoral , apoi am descoperit BLUE CAP sampon - cu care m-am inteles bine. In ultimul timp insa se pare ca acesta din urma nu mai da rezultatele scontate ( pielea capului se descuameaza ) iar parul arata tern si fara viata.

ajutati-ma cu sfaturi !

as dori sa incerc si sampoane mai naturale , fara chimicale , dar vor avea ele efectul dorit??

va multumesc din suflet si astept cu nerabdare raspunsul dvs. aurora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa apelati la un medici dermatolog , ce poate indica un tratament sistemic ( pe cale orala) , un tratament local . dermatita seboreica prezinta diverse cauze si includ dezvoltarea excesiva a Pityrosporum ovale (Malassezia furfur), precum si alterarea fucntiei complementului; schimbările de umiditate, de sezon, traumatisme (de exemplu, zgarieturi), şi de stres emotional, pot provoca sau agrava dermatita seboreica. se estimează că 90% -95% dintre pacienţii cu virusul imunodeficienţei umane manifesta dermatita seboreica. de asemenea, apare la pacienţii cu boli neurologice, cum ar fi boala Parkinson (35% din pacienţi). Alte boli asociate cu dermatita seboreica includ epilepsie, insuficienta cardiaca congestiva, obezitate, alcoolism cronic, boala Leiner, si deficienta de zinc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Frumusete si intretinere.

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Dermatita seboreica este o afectiune cronica a zonelor bogate in glande sebacee ( fata, scalp, torace ), care sunt modulate hormonal si are si o componenta micotica.De asemenea se agraveaza in conditii de stres ,probleme digestive si hormonale.
Spalati parul prima apa cu un sampon obisnuit, eventual ptr par gras si a doua oara cu MEDIKET PLUS sampon, 2 aplic/sapt, lasati 5 min sa actioneze( sau KELUAL DS, sampon); ptr. revigorarea parului si scaderea secretiei sebacee luati vitamine ptr par firma NATURA BOUNTY 1cp/zi, 3 luni sau ANACAPS 2 cp/zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

mai eficient decat nizoral sampon este nizoralul gel capilar numit in comert keto-tis; dermatita seboreica este o boala cronica cu tendinta la recidive, cauzata plurifactorial, fiind necesar un regim alimentar lipsit de grasimi animale, dulciuri concentrate (ciocolata, prajituri de cofetarie etc.), iritante gastrice chimice (e-uri) si naturale (muraturi, condimente, alcool, ceapa si usturoi nefierte etc.), era important de stiut si vasta dvs

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurorap (acum 12 ani)

multumesc din suflet pentru raspunsuri ! o sa tin cont de ele .
am 32 de ani si sunt mai bine de 6 ani de cand incerc sa tin in frau aceasta boala ( oricum sunt altele mult mai grave , Doamne fereste)

o primavara frumoasa tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21590167983 (acum 3 ani)

Dragă Aurora, eu m-am rezolvat cu Neutrogena t/gel therapeutic sampon (doar acela pe care scrie psoriazis - dermatită seboreică- mătreață). Îl găsești la adresa_web_filtrata Am vrut să trimit poza dar nu am reușit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurorap (acum 12 ani)

multumesc din suflet pentru raspunsuri , o sa tin cont de ele.

am 32 de ani si sunt mai bine de 6 ani de cand ma "lupt" cu aceasta boala ( oricum sunt altele mult mai grave - Doamne fereste!)
o primavara frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 10 ani)

Buna ziua,
Am si eu doua probleme: una cu matreata si alta cu tenul.
De cateva saptamani am facut matreata mare si uscata, urmarea ei fiind niste mancarimi ingrozitoare daca nu ma spal la doua zile. In cea de-a 3-a zi e musai sa imi spal parul pentru ca altfel nu mai suport mancarimea.
Cojile care imi cad pe haine sunt mari si uscate. Dupa fiecare spalat trebuie sa stau sa ma scutur bine ca sa nu se mai vada in par. Mentionez ca sunt doar anumite zone unde fac matreata mai accentuat (in fata spre frunte, crestet si in spatele capului dar pe laterala) si am un par foarte uscat (ma mai si vopsesc cu vopsea din comert, nu de la salon, poate si asta o fi unul dintre motive). Am folosit samponul Nizoral care a fost benefic pentru mine, insa acum nu am mai gasit, multe dintre farmaciile existente supunand ca nu se mai face. As dori sa stiu daca pot gasi un alt sampon bun cu care sa ma spal. Am ajuns o data si la dermato si mi-au dat samponul Neutrogena T-Gel, pe care l-am folosit, dar care nu a fost eficient. Poate reusiti sa-mi spuneti ce as putea lua in cazul acesta, fie intern, fie extern. Cred ca este o dermatita seboreica care imi afecteaza scalpul.
Cea de-a doua problema este cea cu tenul. Am 31 de ani inca ma confrunt cu o acnee si cred ca exista o oarecare legatura cu parul... tenul este putin deshidratat dar inca fac cosuri. Acestea apar in general in partea de jos a fetei, dar pe laterale si se extinde spre gat...Am mers la cosmetica unde l-am curatat si se amelioreaza o perioada... dupa care iar reapare... dna de la cosmetica mi-a zis ca am o tendinta spre un ten pletoric... si mi-a indicat sa merg la dermato... As dor sa stiu cateva pareri inainte sa ajung la un cabinet pentru ca sunt putin reticenta in privinta medicilor din orasul meu.
Poate reusiti sa-mi trimiteti un raspuns pentru a rezolva putin din problemele existente.
Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu (acum 10 ani)

Chiar nu se poate scapa de tampenia asta de dermatita seboreica,a avansat asa de mult tehnologia si nu se poate face niste teste in asa fel incat sa se faca un tratament pt a putea fi eliminate ciupercile din organism care cauzeaza leziunile,cheltuim la bani in creme de doi bani care nu sunt bune de nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia Petriana (acum 10 ani)

Fratele meu a avut dermatita seboreica si dupa ce a mers la doctor si-a cumparat un tratament cu care a scapat complet.

Si-a cumparat urmatoarele:

1) sampon natural anti-matreata cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation
si
2)o sticluta cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil)

Din ce mi-a zis el, uleiul il poti pune direct in sampon sau cateva picaturi direct in mana peste sampon.

Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu-Fabian (acum 9 ani)

Tratament Dermatita Seboreica :

Rugaciune ,

Post ,

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

Am scapat de 12 ani de creme cu cortip***azi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

Multumiti Maicii Domnului !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matreata (acum 8 ani)

Multumesc mama lu' Domnu'!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: