Fisura anală videcată?

Fisura anala si fistula
Intrebare postata de Florea cu 3 luni in urma

Salutare,

Postez acest mesaj în speranța că poate voi reușii sa ajut pe cineva cu aceasta experienta prin care am trecut în ultimele 4 luni. Cei care va regăsiti cu această problemă va rog sa citiți cu atenție.

Totul a început în perioada Sep. 2020, când am început sa simt usturimi din ce în ce mai puternice în zona respectiva. Conduceam destul de mult atunci ce-i drept, kg multe, mâncam foarte picant și am crezut inițial ca este normal sa simt treaba asta și ca nu are ce sa fie grav. Momentele de usturime le aveam circa o ora pe la prânz după care se calmau de la sine, eu având scaun dimineața nu am făcut prea mare legătură. Apoi parca pe măsură ce trecea timpul durata timpilor de usturime și intensitatea erau din ce în ce mai mari. În momentul scaunului nu aveam absolut nici o problema nici atunci și niciodată cât m-am confruntat cu aceasta problema, totul începea ulterior. Pana la urma când am observat ca usturimile și durerile au început sa ma tina pana seara, am decis sa merg la medic. Zis și făcut, am procedat la un control la clinica Proctoline din București. Ajuns acolo, am fost examinat cu o camera la suprafață dar îndeajuns de mult cât sa se vadă ce este în interior; medicul mi-a spus ca este o fisura destul de mare, de urata și ca necesita operatie, dar ca operatia nu o voi face acolo ci am fost îndrumat la dr. Petronel Mustatea de la sp. Cantacuzino. La începutul lui Dec. 2020 am ajuns la acest medic de la Cantacuzino, a procedat la un tuseu rectal și mi-a spus ca nu este o fisura atât de rea și de speriat, implicit nu necesita interventie chirurgicala, mi-a recomandat un tratament local cu unguent Proktis. Plecat de la spital eram în culmea fericirii ca nu este necesar sa ma operez și m-am oprit direct la farmacie de unde am luat Proctolis (dna farmacista a spus ca nu are Proktis dar ca acesta conține exact aceleași substanțe și concetratii), am început chiar din ziua respectiva cu frecarea ranii cu degetul împreună cu acest unguent de dimineata și seara. În maxim 2 săptămâni am fost vindecat complet (asa am crezut eu), nu mai aveam absolut nici o problema, m-am bucurat de sărbători și de toată perioada de după.

Acum exact după 3 ani, in Sep. 2023, senzațiile acelea de usturime apar din nou. Panica, panica după 2-3 zile de când am văzut ca nu ma lasă. Bineînțeles instinctul a fost sa repet același tratament ca și data trecuta fără sa mai trec pe la medic, asa ca am fost la farmacie și am luat un Proctolis, l-am folosit timp de 3 săptămâni, dar în zadar, durerile nu făceau decât sa crească în aceasta perioada. Asa ca am hotărât sa ii fac din nou o vizita drului Mustățea de la Cantacuzino. A procedat la aceeași treaba, un tuseu rectal, a spus ca nu e vorba de o fisura complicata și ca dacă nu a dat rezultate cu Proctolis sau iau și un Procto-glyvenol și sa alternez, adică 2-3 zile cu unul și 2-3 zile cu celalalt. Zis și făcut, am oprit la farmacie , am luat și cel de al 2 lea unguent și m-am apucat de treaba și am ținut o asa timp de vreo 2 sapt, dar în zadar, durerile au început sa crească din ce în ce mai tare, ma luau la circa o ora după (ora 07:00) scaun și ma țineau pana seara în jur de ora 20:00. Ce sa mai, fiecare zi era un chin, de la drumul pana la munca, nu rezistam nici în masina sa stau o ora, trebuia sa ma dau de multe ori jos și sa fac plimbări pe lângă masina și nu rezistam nici cu metrou sa stau atât în picioare nemișcat. Dacă am văzut ca nu am rezultate, am mers la un alt medic de data aceasta de la sp. Universitar, care după un tuseu rectal și după ce i-am explicat simptomele mele a rămas destul de surprins și mi-a spus ca este posibil ca aceste dureri sa nu fie cauza unei fisuri și ca el se gândește sa fac un control amănunțit la prostata, pana una alta mi-a spus sa folosesc UltraProct (singura crema care chiar mi-a făcut bine și cât de cât mai calma durerile pe parcursul zilei, nu mai erau atât de intense) și ca dacă nu este nici de la prostata și nu ma lasă nici după 30 zile de folosire UltraProct, singura soluție este operatia care implica o sfincterocomie. Zis și făcut, m-am oprit la Farmacie, am luat UltraProct și m-am apucat de treaba. După câteva zile ameliorarea s-a resimțit foarte bine, deja respiram ușurat și speram sa se vindece. Asta pana sa ajung la un medic urolog de la sp. Județean Ilfov pentru acel control la prostata (bineînțeles mi-a spus ca totul se prezintă perfect normal și ca nu este asta cauza sub nici o forma). Ca sa pot sa merg la acest control și sa nu am nici o problema în ziua respectiva, am preferat sa amân mersul la toaleta pana următoarea zi, iar când a venit momentul, după un scaun destul de tare, am simțit imediat o durere ascuțită, moment în care mi am dat seama ca practic s-a anulat tot efectul bun produc de UltraProct și asa am tinut-o circa 3-4 săptămâni, dar în zadar, durerile nu au făcut decât sa se accentueze, ma țineau imediat după scaun, nu mai dura o ora ci 2-3 mine sa ma ia și ma lăsau tocmai seara târziu, pe la 22-23. Între timp pentru ca efectiv nu mai rezistam nici în pat, nici în picioare, nici pe burta și nu mai exista nici o poziție pe care sa o accept fără sa simt ca sunt terminat de durere, am comandat o perna tip colac pentru hemoroizi de pe emag, a costat în jur de 150 lei și am început sa o folosesc la munca dar și acasă pe timpul zilei. Practic aceasta perna îmi forta cumva relaxarea în zona respectiva, era singura modalitate prin care puteam sa ma liniștesc fără sa simt ca o iau razna de durere și asa au fost zilele mele timp de circa 2 luni, de dimineata pana seara târziu stăteam pe aceasta perna pentru ca asa durerile erau suportabile. Intr-un final când m-am resemnat cu gândul la operație și ca asta e soluția finala, am zis sa mai încerc o părere și sa merg la un medic de la sp. Elias, medic chirurg ce lucrează și la Proctoline. După un tuseu rectal mi-a spus ca nu este o fisura asa complicata și ca ar trebuii sa funcționeze cu o crema locala. I-am spus ca între timp am încercat și Proctolis, Procto-Glyvenol, ProctoRapid, supozitoare Cicatridina, UltraProct și ca nu m-a lăsat cu nimic. Atunci a spus ca nu am folosit ce trebuie și ca mai bine merg la Proctoline sa iau de acolo un ProctoCalm (ceva crema făcută de ei), mi-a spus ca ar trebuii sa ma lase și ca dacă nu, o sa recurgă la o operație cu laserul la clinica și dacă nici asa nu scap, atunci va fi necesara sfincteroctomia. Am plecat în cele din urma gandindu-ma ca nu e cazul sa accept sa se facă atâtea încercări pe mine pentru ca nu vreau sa fiu cobai și ca am nevoie de un medic care e sigur pe procedura ce trebuie aplicata. În cele din urma dupa ce am plecat de la acest medic, ma opresc totuși la Proctoline pentru a încerca și aceasta varianta cu ProctoCalm fiind la un preț de 100 lei, am zis ca merita încercat. Totodată ajuns acolo, trebuia sa îmi fac programare la acest doctor pentru a-mi face o anuscopie, asa a rămas când am discutat cu el la Sp. Elias, însă pentru ca nu mi-a prezentat încredere, am preferat sa fac o programare la același medic coordonator la care am fost în urma cu 3 ani și mi-a recomandat operatia la medicul de la Cantacuzino. Zis și făcut, ajung la o săptămână distanta (între timp am folosit acest ProctoCalm + gel Xilină, asa cum mi-ai spus, dar care după părerea mea mai rău mi-a făcut pentru ca eram puțin mai bine cu UltraProct) la consult la medicul coordonator de la Proctoline. Exact ca și cu 3 ani în urma, baga la început o camera cât sa vadă fisura, a spus ca arata destul de urat și ca trebuia în urma cu 3 ani sa revin pentru a-mi confirma dacă s-a vindecat sau nu (adevărul este ca nu am făcut treaba asta, ca de... atunci când nu te mai doare nimic, nu te mai intereseaza). Mi-a spus ca din cauza durerilor mari pe care le am, implicit contracțiile sfincterului, nu poate începe procedura de operație cu laserul, totodată mi-a spus ca am și un hemoroid intern pe care va trebuii sa îl ligatureze, dar ca să facă toate astea e necesar sa-mi infecteze toxina botulinica chiar atunci ca să poată la o programare ulterioara după sărbători (circa 3 sapt), după ce scap de dureri sa înceapă procedurile pentru hemoroid apoi pentru fisura. Am întrebat ce inseamna aceasta injecție cu botox și mi-a spus ca o va face cu 0.3 ml în stânga fisurii și 0.3 ml în dreapta fisurii și pentru ca doare destul de tare o sa-mi facă și un anestezic local, a și ca prețul pentru acest botox este de 1.600 lei. Am oftat puțin când am auzit de prețul asta, dar am zis ca totul spre bine și ca sunt dispus sa o facem numai sa scap de durerile cumplite pe care le aveam. Mi-a făcut injecția cu botox, mi-a lăsat și o mesa de tifon pe rana pe care mi a spus sa o scot seara după ce ajung acasă. Am luat-o spre casa ușor ușor, a venit seara, am scos tifonul apoi în noaptea aia și următoarele zile au fost cumplite, aveam contracții și dureri de credeam ca îmi plesnește rana. L-am sunat în cea de a 2 a zi după injecție pentru ca nu mai știam ce sa fac de disperare (am întrat în apa s-o călduță și din nou cu betadina, și întins și pe perna colac, efectiv nu mai rezistam în nici un fel) și mi-a spus sa iau un No-Spa de durere. Contracțiile acelea puternice au încetat în a 3 a zi, însă durerile au luat o amploare serioasa, abia mai puteam rezista sa stau în perna colac, efectiv stăteam 1 minut, ma ridicam și ma plimbam, iar stăteam 1-2 minute și iar ma ridicam sa ma plimb, asta făceam de dimineata pana seara (bineînțeles la munca nu am mai putut merge, noroc ca am un șef de nota 20 și mi-a găsit o varianta prin care sa pot lucra de acasă atât cât se poate). Deci concluzia cu Proctoline: injecția cu botox nu m-a ajutat cu nimic, din contra, mi-a fost mult mai rău ulterior.
Asa ca spre finalul anului, undeva între Crăciun și Revelion, după multe cercetări pe net, am reușit sa prind o programare la dr Sorin Andrei de la clinica MediProct. Ajuns la dl doctor Sorin, i-am explicat toată situația, i-am spus de botox și de experientele anterioare. Mi-a făcut o anuscopie, îmi era tare frica cu durerile mele dar mi-a spus sa stau liniștit ca va intra pe peretele sănătos și ca nu voi simții nimic și asa a fost! Fără sa ii spun nimic, cum a văzut fisura mi-a spus ca este una veche (deci de acum 3 ani de când am avut-o, nu s-a închis doar ca nu a mai prezentat siptome), mi-a spus și de hemoroid și de faptul ca mai sus de fisura se găsesc și 2 polipi de care habar nu aveam. Mi-a spus ca dorește sa facă și o colonoscopie chiar înainte de procedura sa excludă alte potențiale afecțiuni și ca imediat după colonoscopie facem și procedura de operație cu laser pentru fisura și polipi. Am fost de acord și am inteles tot ce mi-a spus, l-am rugat sa ma ajute cât de repede poate cu operația pentru ca nu mai rezistam cu durerile pe care le aveam, efectiv ma epuizasera, nu mai suportam sa o iau în fiecare zi de la capăt. M-a trimis la recepție și mi-a spus sa ma programez pentru prima zi în care se deschide clinica după anul nou, asta am făcut și după aprox 1 sapt m-am prezentat frumos la operație. Mi s-a făcut o colonoscopie ( nu a fost deloc dureroasa, doar deranjanta din cauza aerului suflat în colon, dar este normal, sa se poată vedea cum trebuie toți pereții) și foarte bine a gândit dl doctor pentru ca la vreo 50 cm a mai depistat un polip de care nu aveam nici un habar, l-a scos de acolo și l-a trimis la proba pentru biopsie (abia acum am inteles cat de importanta este aceasta colonoscopie), apoi imediat după a început intervenția pe fisura și polipi, a fost nevoie sa intervină și pe peretele fisurii pentru ca acesta era necrozat și iritațiile respective îmi produceau acele dureri indiferent de cât de "bun" era scaunul. Acum am deja 2 săptămâni de la operație, respir ușurat pentru ca fisura a început sa se închidă, pot sa stau liniștit întins în pat, pot sa stau jos, pot sa conduc, lucruri pe care nu le-am putut face de ceva timp, nu mai am dureri, nu îmi vine sa cred cât de bine ma simt după toate aceste chinuri. Bineînțeles, sunt niște restricții alimentare pana se închide rana (în jur de 6 săptămâni dureaza), sunt pansamente cu tifon care trebuiesc introduse inauntru chiar pe rana, date cu betadina și dermazin, se aplica de 2 ori pe zi sau după orice scaun după ce se face o igiena ca la carte în zona respectiva. Igienizarea se face cu șampon de bebeluși Sanosan sau Dalin, apoi se introduc aceste pansamente, la introducere ideal este sa va ajute cineva astfel încât sa astupe exact porțiunea fisurii, este nevoie practic sa te scremi când il introduci pentru a intra cum trebuie și la scoaterea degetului, trebuie strâns din fund pentru a rămâne aplicat acolo.
Cam asta este experienta mea, așadar concluzia este următoarea: dacă în termen de 2-3 săptămâni nu scăpați de aceasta problema cu un tratament local, apelați la un specialist, personal il recomand din toată inima pe dl doctor Sorin Andrei, este un om înainte de toate, îți explica în detaliu situația și procedura de vindecare și asa cum au spus nenumărați oameni de pe forum cărora le mulțumesc pentru ca asa am aflat și eu de acest medic, dansul nu are nevoie de reclama, sunt foarte mulți oameni acolo cu diverse probleme ce vin din toate zonele tarii.
Multa sănătate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Utilizator11705408510 (acum o luna)

Bună,

Operatia cu laser se aplica direct pe peretele fisurii, direct pe rana. Ca orice laser procedura este sa ardă practic toată partea afectata necrozata și ulterior sa crească țesut sănătos ( de aici și importanta aplicării pansamentului direct pe rana). Nu are nici o legătură cu operația clasica, nu se intervine clasic prin taiere de sfincter sau alte proceduri similare, totul este doar cu laserul. Ti se face o injecție cu xilina în perimetrul fisurii și începe procedura cu laserul, iarăși mai injectează putina xilina acolo în momentul când începi sa simți ca arde, iarăși folosește laserul. Nu e nimic insuportabil, eu am plecam la circa jumătate de ora după operație pe picioare acasă. Bineînțeles, nu ai voie sa stai în fund o perioada dar lucrurile astea ți le va explica dl dr. în funcție de situația ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia23456789 (acum o luna)

Mulțimesc mult! Exista riscul de incontinență după intervenția cu laser? Asta este cea mai mare teama a mea.
De când v-ați operat cat timp a trecut? S-au vindecat fisura complet?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705408510 (acum o luna)

Cu drag!
Și temerea mea mare tot despre incontinenta era, dar am inteles de la dl dr. ca riscul asta nu ar exista prin aceasta procedura cu laser, doar la operatia clasica.
De simțit ma simt foarte bine, nu mai am absolut nici un disconfort. Operatia am avut o pe 3 ianuarie, iar astăzi pe 22 martie ma simt foarte bine, urmează la începutul lunii Aprilie controlul final. Pana atunci mi s-a recomandat aplicarea unei creme dimineața și seara intr-o zi si intr-o zi o alta crema, alternându-le o zi cu o zi.
Așadar du-te cu încredere și rezolva problema, nu mai sta. Mie îmi pare rău pentru atâta așteptare și pentru ca nu m am dus mai repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia23456789 (acum o luna)

Mulțumesc foarte mult! Te rog daca poți să revii după controlul final din aprilie cu un mesaj despre care a fost situația în cele din urmă, daca s-a vindecat fisura complet...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia23456789 (acum o luna)

Poți să îmi spui te rog și un cost aproximativ al operației?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705408510 (acum o luna)

Poți sa mai pui întrebări aici pe viitor dacă mai ai nevoie.
Cat despre costuri, difera de la om la om, la mine fiind și vorba de polipi și de o fisura mai complexa, m am încadrat la o procedura mai de durata. Sfatul meu este sa mergi la un consult cât sa își dea medicul o părere și acolo ai și o lista de preturi în care o sa găsești inclusiv situația și încadrarea ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia23456789 (acum 2 saptamani)

Buna! Ai ajuns la controlul final?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia23456789 (acum o saptamana)

Buna! Cum a fost la control?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705408510 (acum o saptamana)

Bună,

A fost ok, mi-a spus ca sunt vindecat. Acolo a mai rămas o mica cicatrice, drept urmare mi-a spus dr. sa continui încă o perioada cu alternarea unguentelor doar dimineața. Trebuie sa ma pregătesc acum sa încep și procedura pentru hemoroizi interni, asta urma dupa vindecarea fisurii. Aici am inteles ca vor fi între 5-7 ședințe, câte una la fiecare 2 săptămâni, dar înțeleg ca e pistol cu apa pentru cine a trecut prin experiente cu fisuri de genul asta. Cert e ca trebuie rezolvat, estimez eu cam în 2 luni sa ma ocup și de treaba asta pentru ca nu trebuie amânat prea mult ca să devina externi. Deci curaj, du-te și și rezolva problema și revin-o cu info aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: