Ficatul... raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de ciubotariugabriela20 cu 13 ani in urma

Buna...tatal meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica anul trecut..i s-a scos si apa in februarie iar de atunci nu a mai facut..doctorul a zis ca este mai bine si ca datorita faptului ca este tanar ficatul se poate regenera (cel putin o mica parte).intrebarea mea este ca daca se umfla picioarele inseamna ca se apropie sfarsitul?se umfla se dezumfla...doctorul a zis ca nu e nimic grav este un lucru normal dar o gura rea a zis ca umflarea picioarelor este ft grav..mentionez ca burta este normala si nu are apa...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Edemelel gambiere (umflarea picioarelor) denota decompensarea hepatica, insa poate avea si alte cauze.bolile renale, bolile cardiace, circulatie venoasa sau limfatica deficitara sau cauze hormonale, etc. Urmati sfatul medicului curant cu evaluari periodice clinice si biologice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

cici (acum 13 ani)

am 66 de ani si de cca un an mi se umfla picioarele...de vreo 5 ani mi am fost diagnosticata cu steatoza hepatica..de15 ani sunt diabetica...din ultimele analize nici-un medic nu m-a diagnosticat cu ascita ci...o farmacista mai in varsta careia m-am plans mi-s zis de ascita...urmeaza sa merg lamedicul de familie si sa-mi faca investigatiile necesare...pana atunci ma informez pe cat posibil...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Prezenta ascitei se datoreaza unei suferinte hepatice cronice ce asociaza insuficienta hepatica. Din cele relatate de d-voastra nu reiese ca ati avea ascita!! Consultatai medicul, eventual faceti si o ecografie abdomen general pentru precizare diagnostic. Faptul ca aveti picioarele umflate nu inseamna ca aveti si lichid in cavitatea peritoneala (ascita)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

romana (acum 13 ani)

buna ma numesc romana am 21 ani tatal meu are ciroza hepatica, cred ca este in metastaza nu stiu exact pt ca nu mi sa spus de 4 saptamani este in spital a fost si 2 zile acasa
are picioarele umflate si burta, elimina foarte greu apa din cavitatea abdominata...mai are vreo sansa? ce as putea face ca sa isi revina ficatul se mai regenereaza?
imi este foarte greu sa il vad asa eu am incredere ca o sa isi revina insa aud ca majoritatea neaga lucrul asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu pot preciza evolutia in acest caz, insa este cert ca exista decompensare severa, in acest caz tratamentul se adreseaza mentinerii unei diurezii corespunzatoare si "hranirea organismului" cu constituienti pe care ii secreta ficatul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

am virusul c fac dializa de 11 ani am facut 22 cıte 1 pe saptamına pegintron meau ıntrerupt tratamentul ca sa ridicat viremia la 3.000.000 ınainte de a ıncepe o aveam 500.000 eram programata de transplant renal oare eu voi putea scapa vreo data de acea hemodializa?oare ce sa fac cu viruşii deşi mam luptat foarte mult cu pegintronul.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

Buna ziua am nevoie urgent de un sfat tatal meu este diabetic, face insulina si in urma unor analize interpretate de fostul medic de familie mi s-a zis ca ar avea si ciroza. Cam de vreo luna i s-au umflat picioarele si i-au aparut niste pete te sus pana jos visinii iar dupa doua zile au disparut acelea ma gandesc ca au fost din cauza diabetului, i s-a umflat si burta el fiind o persoana mai sp***a se vede foarte tare burta umflata.Nu mai are pofta de mancare, oboseste foarte repede, nu se mai odihneste bine si dimineata cand se trezeste este obosit. Va rog din suflet sa-mi oferiti o parere ce ar putea avea si ce sa fac? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iordana (acum 8 ani)

Buna ziua.Si mama mea are ciroza micronodulara decompensata siDZtip2.Glicemia oscileaza intre 500 si150.este umflata la burtica si o doare in partea ficatului.Are tratament diuretic si de control al presiunii sangelui.regim alimentar ,dar pe zi ce trece starea ei se deterioreaza.Inca se ridica ,merge la baie,insa eu sunt panicata,nu stiu la ce sa ma astept pentru ca locuieste singura si mi-e frica sa nu-o gasesc moarta. Merg de 2 -3ori pe zi la ea.Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat,multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: