Culoare galbena a pielii raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de raluca173 cu 14 ani in urma

Uneori,in special cand am ore putine de somn si sunt obosita,mi se spune de catre cei din jur ca fata mea capata o culoare galben pronuntat.Mai ales in jurul gurii.Speriata,am fost la medic ,care mi-a facut niste analize de sange pentru a afla cauza.Dar mi-a spus ca in analize nu mi-a iesit nimic anormal,ca totul ar fi bine.Mentionez ca in urma cu vreo sase ani am avut hepatita A pe care nu am tratat-o,deoarece nu am stiut de ea.Am unchi si matusa bolnavi de ciroza siimi eteama ca voi ajunge si eu la acelasi lucru.E posibil ca ciroza sa nu iasa la analizele de sange?Sau vreun tip de cancer la ficat sau la pancreas?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Hepatita A pe care ati avut-o nu se cronicizeaza, astfel incat nu evolueaza catre ciroza. Inteleg ca aati facut analize de sange si nu exista suspiciunea unei hepatite. Puteti face markerii de hepatita - Antigenul HBs si Anticorpii Anti HCV.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

raluca173 (acum 14 ani)

Ma scuzati pentru revenire,dar nu am inteles foarte bine.Am facut analize de sange care mi-au iesit negative in privinta prezentei virusilor hepatiei A,B si C.Markerii de hepatita - Antigenul HBs si Anticorpii Anti HCV sunt altfel de analize?Sa inteleg ca la analize repetate de sange,ar putea ramane nedepistata o astfel de boala(hepatita A,B sau C)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nu! Ag Hbs este pentru hepatita B iar anticorpii Anti HCV este pentru hepatita C. Inteleg ca acestia au fost negativi, este in regula.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ralu173 (acum 14 ani)

Si atunci ce cauza ar putea avea ca efect culaorea galbena a pielii unui om(destul de pronuntata),in special in jurul gurii,atunci cand este obosit?Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ar trebui facute problele de colestaza respectiv Bilirubina totala, indirecta, GGT, fosfataza alcalina, LDH. In functie de rezultat se poate afirma existenta obiectiva a icterului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mykaela314b (acum 14 ani)

fetita mea are pielea galbena p tot corpul si iarna si vara
.are 2 anisiori si nu stiu ce se intmpla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie sa fie examinata de catre medic, acesta va v-a indica tratament corespunzator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Numele meu (acum 14 ani)

Doamna dr. Medicina Interna! Ma scuzati, dar sunteti usor analfabeta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Scopul acestui site este de informare a pacientului, de crestere a nivelului de cultura medicala. Daca o persoana crede ca se poate trata dupa sfaturile cuiva care nu a vazut-o niciodata, pe care nu o cunoaste, in care nu poate avea incredere, inseamna ca acea persoana este periculos de naiva. Este genul de persoana care poate asculta de Vecina sau de cine stie ce vraci care stabilesc diagnosticul citind in cafea, in carti. Pentru a recomanda un tratament, trebuie sa pui un diagnostic corect, altminteri tratamentul poate face rau. De exemplu, daca o persoana pe acest forum relateaza durere de spate si stie ca are spondiloza, primul meu impuls, prima mea recomandare ar fi sa ii dau un antiinflamator. Se poate ca acea persoana sa aiba ulcer gastric sau duodenal care sa penetreze in pancreas, caz in care durerea este resimtita in spate, ca si intr-o spondiloza, iar antiinflamatoarele, in acest caz ar putea declansa o hemoragie severa, chiar mortala.
Sper a ati inteles ca pentru mine si pentru ceilalti colegi de pe site Medicina nu este o joaca!!!
Tocmai de aceea ne ferim sa dam tratamente unor oameni necunoscuti, carora nu putem sa le facem inestigatii, pe care nu ii putem examina, cu care nu putem avea o discutie medicala.
Asadar, daca doriti o parere orientativa, apelati la noi, daca doriti o parere concreta apelati la medicul de familie si ulterior acesta va va indruma catre un specialist.
DACA VRETI O PARERE PARANORMALA, APELATI LA persoanele care folosesc in flacara violet!
MULTA SANATATE!

N.B. NU...Nu am de ce sa va scuz...........
MULTA SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manu (acum 8 ani)

Faptul ca in mileniul 3 anul 2016 jumatate din pop**atia tarii pe nume Romania este la acest nivel periculos de naivitate fara nici''un fel de filtru rational corect este mult mai trist pe langa toate maladiile si toata istoria neagra privind medicina propriu -zisa nu cu vraci.
Parerea mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ss (acum 14 ani)

ar trebui sa faceti o ecografie abdominala sa excludeti pietrele in vezica biliara sau in caile biliare, care pot da obstructia bilei in duoden, de aceea se poate sa deveniti icterica.de asemenea, tot la ecografie sa verificati cu atentie daca aveti ceva la pancreas. analizele de sange singure nu sunt suficiente, trebuie corelate cu ecografie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miriam (acum 13 ani)

buna ziua!
si eu prezint piele galbena in jurul gurii si chiar nu stiu ce sa fac.A fost la medicul dermatolog insa nu am fost lamurita in legatura cu asta.E foarte inestetic si pronuntat.Unii prieteni mi-au atras atentia si ma simt jenata.As fi recunoscatoare daca mi-ati da un sfat, o indrumare, ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicolae cosmin (acum 13 ani)

am toata pielea fetei galbena cam tot timpul va rog sa-mi spuneti as putea sa scap de acesta culoare .

VA ROG MULT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 11 ani)

am o fetita de 1 an si o luna nu stiu care este problema va rog sa mi spuneti si mie ce pot sa fac deoarece are pielea in putin galbuie mai proieminent in jurul gatului.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: