Cum as putea sa reduc fibroza ficatului de la F 2 la F1 ?

Fibroza chistica
Intrebare postata de Carmen Corina cu 6 luni in urma

Buna ziua !
Am 55 ani, ma numesc Corina, nu fumez si nu cosum alcool . Am primit ieri rezultatul pt ARN VIRAL HEPATITA C si a iesit nededectabil , toate analizele de ficat sunt ok (proteina C reactiva - 0.06 mg/L , GGT -gamma GT - 5.21 U/L , Fosfataza alcalina - 73.36 U/L , TGO/AST - 21,41U/L , TGP/ALT - 13,57 U/L , Proteine totale serice - 7.58g/dL , Hemoglobina glicolizata - Sange - 5.07%, Albumina - 56,7 % , Alfa 1 globuline - 2.4 % , Alfa 2 globuline - 13.3 % , Beta globuline 11.2 % , Gama globuline - 16.4 % .
As dori sa stiu daca exista un tratament pt scaderea fibrozei , Va multumesc mult !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 6 luni)

Buna ziua,

Fibroza hepatica reprezinta o cicatrizare a tesutului ficatului, care poate fi rezultatul unor afectiuni hepatice precum hepatita C. Pentru a reduce nivelul de fibroza de la stadiul F2 la F1, exista cateva masuri pe care le puteti lua:

1. Eliminati factorii de risc: Deoarece ati mentionat ca nu fumati si nu consumati alcool, este important sa continuati cu aceste obiceiuri sanatoase si sa evitati expunerea la substante toxice.

2. Alimentatie sanatoasa: O alimentatie echilibrata, bogata in fructe, legume, cereale integrale si proteine slabe, poate ajuta la mentinerea starii de sanatate a ficatului. Este important sa evitati alimentele grase si procesate.

3. Controlul greutatii si mentinerea unui indice de masa corporala sanatos: Excesul de greutate poate agrava starea ficatului. Mentinerea unui stil de viata activ si un program de exercitii regulate va pot ajuta sa mentineti o greutate optima.

4. Monitorizarea valorilor hepatice: Continuati sa va faceti analizele de sange pentru a verifica functia ficatului si gradul de fibroza. Aceasta va ajuta medicul sa identifice schimbarile si sa adapteze tratamentul, daca este necesar.

5. Consultati medicul hepatolog: Este important sa va adresati unui specialist in hepatologie, care va putea sa evalueze in mod corect starea ficatului si sa va ofere un tratament personalizat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/fibroza-hepatica-congenitala_549

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: