Spasme musculare generalizate

Intrebare postata de Elena468 cu 8 ani in urma - 11 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Epilepsie Spasme musculare

In luna martie a.c. mi s-a facut ablatie pe cord, ca tratament la TPSV.De atunci, peiodic ma trezesc cu spasme musculare puternice in tot corpul ce debuteaza cu senzatie de frig pe toata partea dreapta.Sunt nevoita sa chem salvarea.In ultimele nopti am observat faptul ca scade mult tensiunea arteriala in timp ce dorm .TA75-85 cu 45-55 si puls 60-70.
De cateva zile simt o senzatie de frig ,ca si cum ar p***age apa rece, ce porneste de la coloana cervicala si coboara pe coloana in jos pana la nivelul omoplatilor, spre umar, dreapta.
Am totodata tulburari de vedere, de memorie, dureri foarte mari in piciorul drept pe timpul noptii.
Am fost la cardiologie si mi s-a spus ca nu e de la inima, EKG- ul iesind bine.
Sunt operata de tiroida de10 ani si am facut si testele hormonale care sunt bune, am fost si la neurologie si mi s-a spus ca nu sunt modificari ale EEG-lui si nu stiu ce am.
Sincer, nu mai stiu ce sa fac, unde sa ma duc, cui sa ma mai adresez.Sunt disparata!
Ca si Mg sunt in valori normale.
Va rog sa ma ajutati ! Va multumesc pentru rabdare.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (11)

TataNicu (cu 8 ani in urma)

nu inteleg de v-ati oprit asupra Hepatitei B, mai exista o multime de alte virusuri ce se pot transmite pe cale sangvina

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Elena468 (cu 8 ani in urma)

Nu este vorba de hepatita B, ci de frisoane si spasme musculare aparute mai ales in timpul noptii.
Din luna august ,in fiecare zi iau Dimineata si seara Ca si la amiaza Mg dupa indicatiile medicului endocrin.Ultimele analize imi arata valori normale ale acestora.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Ar fi util de stiut care sunt medicamentele pe care le luati in prezent (in afara suplimentelor de Ca si Mg).

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Epilepsie.

Inscrie-te aici!
Elena468 (cu 8 ani in urma)

Buna seara,
Am 45 ani si sunt operata de tiroide de 10 ani.In afara de Ca si Mg mai iau substitut hormonal L-Tyroxin 75qg.Rezultatele analizelor sunt:PTH 46(15-65), FT4 18,7(12-22), TSH 3,1(0.27-4.2), Ca ionic 3,9(3,82-4,82), Ca seric 8,9(8,6-10,2), Proteine totale 7(6,6-8,7)Mg seric 1,94(1,58-2,55), Glucoza 75.
Acum sunt racita si iau paracetamol si nurofen.iar pentru gat trachisept.Viroza a debutat in urma cu patru zile.
Primele spasme musculare le-am avut in urma cu 4 ani cand am fost gravida cu fiul meu in luna a 8-a de sarcina.Imi scadea foarte tare tensiunea.Atunci mi s-a spus ca este din cauza sarcinii.Au disparut dupa nastere.Au reaparut dupa ablatia pe cord.(ablatia caii lente).
Primele TPSV-uri le-am avut la 2 luni dupa ce l-am nascut pe baiat.Acestea in dep***as de 3 ani s-au intensificat atat de mult incat am ajuns sa le am de 2-3 ori pe zi si sa dureze intre 20-50 minute.
In 9 martie a.c. mi s-a facut ablatie.Mi s-a prescris magnerot si Ca cu D3.
In saptamana de dupa aceasta ablatie in fiecare seara am avut crize teribile de spasme musculare .Am intrerupt tratamentul cu Magnerot si au incetat.
In iunie am avut infectie urinara si am primit Nolicin.Dupa prima tableta am facut din nou o criza.Nu am mai luat si a incetat.Am fost convinsa ca din cauza medicamentelor apar aceste crize dar acum sunt derutata pentru ca nu am luat nimic in afara de Coral Ca .
Am inlocuit Coral Ca cu Ca+D3, de 2 saptamani, si totusi continui sa am frisoane, si sa ma trezesc cu spasme mai mult sau mai putin puternice.De cele mai multe ori daca ma scol si merg imi trece dar din pacate am fost nevoita in ultimele 2 saptamani sa chem de 2 ori salvarea atat au fost de puternice.Au cedat la Ca.Care poate fi cauza?
Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit aceste randuri.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Elena468 (cu 8 ani in urma)

Am omis sa va scriu ca am avut hetatita virala B cu antigen negativ si in urma cu trei ani mi s-a descoperit Metaplazie intestinala datorate infestarii cu HelicobacterP.Atunci am facut tratament cu antibiotice .Am uitat de ele.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Eventualitatea cea mai "fericita" ar fi o tulburare in metabolismul calciului; desi analizele sunt normale, exista variatii destul de largi ale fractiunii ionizate a calciului, responsabile de simptome de tipul celor pe care le descrieti. Solutia ar fi administrarea in criza a unei forme de calciu cu absorbtie rapida (granule - sublingual). Totusi, prezenta tulburarilor de vedere si memorie ar justifica o evaluare neurologica mai extensiva (inclusiv RMN).

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Elena468 (cu 8 ani in urma)

Aseara am luat un Ca cu D3 inainte de culcare dar din pacate m-am trezit din nou cu o criza puternica de frisoane , spasme musculare durere de picior drept(la 2 ore dupa ce m-am culcat).Mi-am luat imediat tensiunea si a fost:!58/90 si puls 106.La trezire am simtit ca am respirat adanc dupa care am simtit inima datand tare si senzatie de rece pe toata partea dreapta du pa care au inceput spasmele in tot corpul.Am mai luat un Ca si mi-am luat tensiunea din 5 in 5 minute.Acesta a scazut progresiv in desurrs de 15 min. la 118/84 puls 95.M-am culcat dar m-am mai trezit de cateva ori cu frisoane.Vederea mi-e incetosata,Acum cand va scriu continui sa am frisoane pe partea dreapta si ma doare tare capul.Tensiunea este acum 118/77 si puls 65.(la ora 7 a.m.)
Va multumesc.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Elena468 (cu 8 ani in urma)

Din pacate , toate simptomele descrise mai sus par sa fie rezultatul unei reactii adverse la compusi din excipientii continuti de medicamente.Medicul cardiolog mi-a p***arat sa nu mai iau nici un fel de medicament timp de cateva zile, si intr-adevar m-am simtit relativ bine, cu mici frisoane cand si cand.Timp de doua zile nu am mai luat nici L- Tyroxinul si nu am mai avut deloc frisoane.Nu pot renunta la substitutul hormonal prea multe zile.Iau acest subsitut de 12 ani si nu am avut probleme cu el.Dupa reluarea tratamentului au reinceput frisoanele.
Singura mea solutie este sa depistez, prin eliminare ,lacare dintre medicamente pot facve reactii adverse?
Medicul alergolog mi-a spus ca nu este nici o alta posibilitate.Se poate intampla ca sa fac reactii adverse la un medicament pe care il iau si m-am simtit bine cu el de atata timp?
Ce s-a putut intampla sa reactioneze organismul asa?
Cu respect,
Elena I.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Elena468 (cu 8 ani in urma)

Va multumesc.
Cu respect,
Elena I.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
wally (cu 4 ani in urma)

Buna Elena!cam prin asta am trecut si eu.inca mai am spasme musculare dar mai rar si dureri in zona pieptului.cica totul pleaca de la creier.nu stiu cum sa ti explic...am fost si la un psiholog.totul plea ca de la frica de moarte.esti instabila emotional.eu am deja un an de cand am avut operatia si tot mai stau cu frica aia.cum simt ceva in organis inca ma panichez.deci ar fi atap***ai de panica induse si incostiente...e greu sa treci peste....eu inca ma chinui.incerc sa privesc inainte ca viata e frumoasa

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
sorina (cu 8 ani in urma)

cred ca ai face bine sa cauti un maseur
o sedinta de masaj rezolva foarte multe!
incearca! succes!

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.