Il pot ajuta cu ceva in momentul crizei?

Epilepsie
Intrebare postata de monycy cu 13 ani in urma

Buna ,am un baietel de 4 ani si 8 luni a fost diagnosticat cu epilepsie la 3 ani .......la incepeput crizele erau sub o alta forma si de scurta durata cateva secunde. acum este sub tratament cu o doza mica de orfiril si timonil deoarece nu suporta cresterea:(.....intr-un timp parea sa i-se rareasca crizele dar de cateva zile au aparut mai des si lungi de 3 minute...chiar azi a avut pana 8 crize de 3 minute si restul de cateva secunde..........mi-se rupe sufletul sa il vad asa ,nu stiu cum sa reactionez il iau in brate si il tin pana ii trece,il pot ajuta in vre-un fel? . cum sa ma comport cu el , sau sa fac in asa fel sa sa ii atrag atentia sa nu mai aibe crizele asa de lungi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

lucas (acum 13 ani)

din pacate nu cred ca poti sa faci nimic in timpul crizelor.a aparut un medicament de cativa ani,kepra,care s-ar parea sa aiba rezultate mai bunepoate fi administrat singur sau in cuplaj cu alte medicamente,aceasta urmand sa fie stabilit de medic in functie de rezultatele testelor de analiza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monycy (acum 13 ani)

de curand mi-sa dat kepra dar a trebuit sa il opresc si pe ala deoarece nu il suporta reactioneaza rau.....multumesc mult de sfat ,dorim sa facem un RMN curand sa ne dea cat de cat o speranta noi speram in bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu mariana (acum 13 ani)

la spital am observat ca pe fica mea o tinea strans de degetul mic asistenta, singurul medicament care ii face ei bine e fenobarbitalul, cu toate ca dr vrea sa il schimbe,nu cred ca o sa mai incerc noi experiente, a fost atipica la kepra si trileptal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Imi pare rau pt aceasta situatie dar nu disperati. Nu ai cum sa ii atragi atentia in masura in care el este inconstient pe perioada crizei. Trebuie sa il urmariti indeaproape, ai grija sa nu isi muste limba si sa nu se loveasca. In rest, analize dese si trebuie sa aveti speranta ca in cativa ani sau pana va mai creste, se vor gasi medicamente mai eficace si pentru aceasta afectiune.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

linda (acum 13 ani)

am un baietel de 7 ani in urma cu 2luni a fost diagnostica cu epilepsie i sa u facut toate analizele posibile . la inceput avea crize crize mici cu miscai usoare ale capului dar acum are crize mari si facem tratament cu depakine si desitin rectal acesta din urma in caz de nevoie.am ajuns la doza d o pastila jum dimineata si una jumate seara ar continua sa faca cam o data pe saptamana . nu stiu unde sa mai merg ce sa mai fac . va rog sa ma ajutati.nu pot sa l vad in siuatiile respetive . adica sa ma uit la el fara sa pot face ceva . va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMONA (acum 13 ani)

IMI PARE RAU PT COPII VOSTRI SI EU AM UN FINUT DE 2 ANI CARE A FOST DIAGNOSTICAT IERI CU EPILEPSIE SI TOT DEPAKINE I SE ADMINISTREAZA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 13 ani)

baiatul meu are epilepsie de la 3ani , acum are 7 ani si ia depakine ,kepra si rivotril ma rog in fiecare zi sa se faca bine .intotdeauna trebuie sa speri ca se va face bine si ca va fi bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 13 ani)

dumnezeu sa ajute toti copii bolnavi.....doamne ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 13 ani)

Fetita mea este cu acelasi diagnostic ca si tratament are depachine 300 pe langa vitamine. Are 9ani si de la varsta de 3ani face tratamentul acesta , imi pun intrebare de ce tot la doi ani face criza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 13 ani)

am o fetita de 2 anisori si de 3 zile a fost diagnosticata cu epilepsie.spuneti-mi se va face bn vreodata sunt foarte disperata, nu pot sa o ajut cu nimic si asta ma doare cel mai tare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 13 ani)

e dureros ca un copil asa mic trebuie sa treaca prin incercari asa grele...ii doresc multa,multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICO (acum 13 ani)

CUM AM MAI SPUS ,SPERANTA MOARE ULTIMA ,NOI AM FOST SI LA CLUJ LA EPICENTER ,NIMENI NU NE A SPUS CARE AR FI CAUZA LA NASTERE SA NASCUT FOARTE GREU ERA SA MOARA ,APOI PE LA 2 ANI SI CEVA A FACUT FEBRA A INCEPUT SA CLIPEASCA DIN OCHII SI DUPA CEVA TIMPISI DADEA OCHII PESTE CAP AM PLECAT LA CLUJ SI ACOLO LA DIAGNOSTICAT CU EPILEPSIE ABSENTE SIMPLE IAU DAT DEPAKINE IA FOST BINE SI DUPA O CRIZA CARE A DURAT VREO 2_-3MIN CRIZELE AU REAPARUT ACUM IA DEPAKINE 500MG KEPRA 500MG SI RIVOTRIL 0.5MG SI MULTUMESC LUI D-ZEU CA E MAI BINE ACUM FACE DOAR CATEVA SECUNDE DIN COLTUL GURII O DATA LA 3-4 ZILE DAR NOI SPERAM CA SE VA FACE BINE PANA LA ADOLESCENTA ,MA ROG IN FIECARE ZI PT EL SI PT FETITA MEA DE 2 ANI , COPIII MEI SUNT SUFLETUL MEU ,VIATA MEA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICO (acum 13 ani)

CUM AM MAI SPUS ,SPERANTA MOARE ULTIMA ,NOI AM FOST SI LA CLUJ LA EPICENTER ,NIMENI NU NE A SPUS CARE AR FI CAUZA LA NASTERE SA NASCUT FOARTE GREU ERA SA MOARA ,APOI PE LA 2 ANI SI CEVA A FACUT FEBRA A INCEPUT SA CLIPEASCA DIN OCHII SI DUPA CEVA TIMPISI DADEA OCHII PESTE CAP AM PLECAT LA CLUJ SI ACOLO LA DIAGNOSTICAT CU EPILEPSIE ABSENTE SIMPLE IAU DAT DEPAKINE IA FOST BINE SI DUPA O CRIZA CARE A DURAT VREO 2_-3MIN CRIZELE AU REAPARUT ACUM IA DEPAKINE 500MG KEPRA 500MG SI RIVOTRIL 0.5MG SI MULTUMESC LUI D-ZEU CA E MAI BINE ACUM FACE DOAR CATEVA SECUNDE DIN COLTUL GURII O DATA LA 3-4 ZILE DAR NOI SPERAM CA SE VA FACE BINE PANA LA ADOLESCENTA ,MA ROG IN FIECARE ZI PT EL SI PT FETITA MEA DE 2 ANI , COPIII MEI SUNT SUFLETUL MEU ,VIATA MEA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 13 ani)

Sa dea Dumnezeu sa nu mai avem parte de astfel de crize, si sotia mea a facut avut astazi o pierdere a cunostintei, este la spital acum si nu pot sa sper decat la ce-i mai bun.
Sanatate multa tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

banica.roberto (acum 13 ani)

Am citit aceste istorii ale celor apropiati de cei ce sufera de aceasta boala. Ce pot sa spun este ca e ceva ce mie de exemplu mi-a adus aproape jumatatea. Avem amandoi epilepsie, ne iubim enorm si...credem mult in Dumnezeu care este singurul care poate sa ajute cu adevarat. Asadar, rugati-va mult! Si...va doresc din suflet multa sanatate si liniste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yssa (acum 13 ani)

am shi eu un frate d 28 ani,iar in actombrie 2009 a fost diacnosticat cu aceasta boala... ma rog pentru el in fiecare seara shi sper k se va face bn candva... va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

neurologul spune sa ai grija doar sa nu cADA sa se loveasca si sa fi atenta sa nu isi inghita limba in rest nu ai ce sai faci sa l lasi in pace si cand a terminat criza sa il alinti sai spui k nui nimic k il iubesti si o sa fie bn io asa simt dupa ce fac criza am nevoie sa fiu alintata sa vb cn cu mn bland mama sau iubitul....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 13 ani)

luni , la mare stand pe sezlong o femeie mi-a cazut in fata cu o criza severa, in afara de faptul ca avea privirea fixa cu pupilele dilatate, convulsii musculare si salivare excesiva si pe nas si pe gura isotita de sage criza ei a durat mai bine de 3 min si cad si-a revenit din criza propriu zisa era tot incoereta si prezenta starea aia de ''''sfasiala''''.
Am fost atenta sa nu isi inghita limba si singurul lucru pe care il poti face pt ei este sa le lasi capul un pic mai jos decat trunchiul si membrele pt ca primul care trebuie sa se oxigeeze este creierul. In fine, eu ma gandesc doar ce cauta femeia aia la mare, in soare stiind probabil de ce sufera...Dumnezeu sa ii ajute pe toti!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olimpia (acum 12 ani)

La biserica impartaseste-l 9 sambete la rand ,fetita mea a avut probleme si numai preotul mi-a vindecat-o cand toti doctorii ziceau asta e pina creste.Si numai zic de medicamentele pe care i le-a prescris:imi cadea copilul mergand .Sfatul meu opreste -te sa ii mai dai vreun medicament .Cam tarziu raspunsul meu dar sper sa ajute pe altcineva.In general cand nu te simti bine de la un tratament opreste-te nu il mai lua.Sanatate multa la toata lumea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: