Trileptal si ceaiul verde

Epilepsie
Intrebare postata de demoni_ekat cu 13 ani in urma

Daca iau TRILEPTAL pot consuma ceai verde?...si in ce cantitate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Maria (acum 13 ani)

Trileptalul este un medicament similar carbamazepinei, utilizat in epilepsie sau afectiuni similare. Presupun ca v-a spus medicul ca la afectiunea dvs este strict interzis consumul de orice substanta excitanta cerebral precum alcoolul, cafeaua, ciocolata, orice cu cofeina sau similar. Ceaiul verde, dupa cum se stie, contine substante excitante. Prin urmare, nu este indicat in cazul dvs. Este valabil pentru ceai negru, coca cola, pepsi, etc. Aveti voie cafea decofeinizata si ciocolata alba, precum si alte dulciuri care sa nu contina cofeina, cacao etc (spre ex inghetata de orice fel in afara de cea de ciocolata). Puteti bea orice fel de ceai de fructe precum si ceai de menta, soc, tei etc, insa mare atentie la ceaiurile din comert care contin fructe amestecate: multe contin si ceai negru sau verde.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

demoni_ekat (acum 13 ani)

multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Buna,
Si eu am epilepsie si consum ceai verde, cca. 3 cani/zi. Si nu am facut vreo criza din cauza lui. Si nici din cauza ciocolatei, sau cafelei, sau inghetatei de ciocolata... DAR NU E VOIE SUB NICI UN MOTIV A SE CONSUMA ALCOOL! Ideea e ca, daca se consuma cu moderatie si daca epilepsia este una de tip "petit mal", deci mai usoara, nu sunt probleme cu consumarea alimentelor ce contin cafea, cacao, ceai... Acum depinde si ce fel de epilepsie ai, daca e cu crize dese si greu de tinut in frau... atunci mai bine nu consuma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

si eu am epilepsie si doctorul mia spus sa nu consum cafea ciocolata si ce are cofeina si mai ales alcool deci ceaiul verde este o substanta ceti provoaca diaree....si nu trebuie sa ai diaree pt k nu mai ajung pastilele ce le ei sasi faca efectul...bnu mai ajunge oxigenul la creier

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

"Aveti voie cafea decofeinizata "..
Cafeaua decofeinizata contine pana la 20% cofeina - caci nu se poate extrage complet cat si alte toxine continute in boabele de cafea. In plus contine si toxinele chimice cancerigene cu care a fost extrasa aceasta. Nu este o idee prea buna.

Pana in anii 70 la procesul de decofeinizare se folosea benzol, o substanta toxica si cancerigena.
Acum se foloseste diclormetan sau etilacetat , doua dizolvante sintetice cel putin la fel de toxice ca si benzolul. Diclormetanul este cunoscut ca fiind foarte toxic si in plus cancerigen.
Etiliacetatul este substanta care se trage pe nas ca un drog ieftin de copiii strazii. Se foloseste in lac de unghii si este preparatul cel mai des intalnit la conservarea insectelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gornic Dan Ghe. (acum 8 ani)

Buna ziua.Eu, am probleme psihice, de la virsta de 14 ani...acum boala(schizofrenie paranoida),o "tin in friu"cu urmatorul tratament:2 pastile de rispen,de 3 mg/1 dim. 1 seara,1 pastila de captopril de 50 mg /1 dim. 1 seara,2 pastile de carbamazepina LPH,de 200mg/la amiaza 1,si 1 seara,diazepam,10 mg (2/zii...1 la amiaza,1 seara)...mai iau hepatoprotector LIV

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: