Epilepsia si aminoacizii

Epilepsie
Intrebare postata de bbe1982 cu 12 ani in urma

Buna ziua, de la 17 ani, am fost diagnosticat cu epilepsie...asa dupa un consult de 5 min poate nici atat, mia testat reflexele, i-am spus cum ma manifest..si gata am epilepsie...de at am fost lca cel putin 4 5 medici..toti acelsi lucru l-au zis, bine inteles ca dupa ce le-am spus ce a zis primu doctor, si at singurele lucruri care leau facut au fost EEG si RMN, la rmn nu iese absolut nimic, sa santos tu :D, la eeg mi-au zis ca ies unule modificari. am inceput cu carbamazepine simpla., dupa aprox un an am tercut pe TIMONIL RETARD, api pe langa acesta , am luat fenobarbital,acid valproic, kepra, si inca cateva…nu imi aduc aminte numele, dar defiecare data faceam rize si mai rele, si at sa renuntat la ele. Am ajuns ca de aprox 3 ani sa iau timonil retard si plexxo, iar de 1 an si ceva sunt in ceva studiu facut de firma Pfeizer(mie mi sa zis ca iau Gabapentin, in studiu fiind implicate gabapentin si pregabalin..si placebo), de at iarasi s-au schimbat crizele, momentan am crize cam tot la 2 saptamani. In tot acest interval de timp de fiecare dacta cand shimbam medicamentele se modificau si crizele. Cand am inceput la 17 ani aproape 18 eram in perioada bacului, si earam foarte agitat stresat, mergem la scoala numa asa. Cu ganduri ca daca ma asculta si nu stiu..daca zic cinestie ce si n e bine, si daca stau si ma gandesc de mult timp sunt asa nu numai din perioada bacului, doar ca at sa agravat. Cand mi-au aparut crizele(tremuraturi oarte putenice, de ex.pixiodul drept asa tare tremura ca daca ma lasam cu tot corpu e el nu puteam sa il tin), at nu stiam ce e…si dura si 3 ore criza. Acum dureaza intre 15 si 40 de min, si intodeauna intr-un interval de 24 de ore mai am una, asta poate fi la 10 min dupa ce s-a terminat prima sau la 24 de ore, si daca prima e mai puternica a 2a e mai sp***a, sau invers, cand e puternica tremor tare, transpire, la talpi mai ales, mi se fac reci talpile, sunt foarte excitabil in talpi. Am foarte multe atacuri de panica, depresie anxietate, cand am acestea sansele sa fac criza resc cu 80% linisitit. A m citit multe despre epilepsie, spasmofilie, depersiia tacuri de panica, ma duc din cand in cand la o prietena care e pshiolog, ma mai ajuta, tot ea mi-a recomandat sa incerc aminoacizii, asa am inceput sa studies despre ei, am intrebat si doctor meu despe ei,dar cand am intrebat..pur si simplu..scuzati expresia..”sa tras pe cur”, ma luat ..da ar fi ceva da, nui asa cum citesti si las ca stiu eu mai bine. Oricum, stiu ca nui pasa de mine..si ac vrea numa sa ma indoape cu medicamente ca majoritatea medicilor, fara suaprare , asa ca am citi tot ce am gasti despre aminoacizi, inclusiv o carte scrisa de ceva institutie medicala din statele unite, unde explica multe despre aminoacizi. Am inceput acum 4 luni sa iau Triptofan, pt ca asta mi-a zis sa incerc prima data prietena mea, binenteles l-am legat cu vit. B si magneziu, am input sa ma simt mmult mai bine , pot sa spun linisitit ca 80 90% din atacuti depdesii anxietate dau disparut, nu am mai luat,iar 1 luna au inceput iarasi, si pe baza unui asemenea atac am facuat o criza foarte rea, na durat decat 20 25 de min..dar , urata. Tremuram tare, descarcarea in cap era foarte tare, si eram intr-o stare ca nu puteam sta locului..nu puteam sta jos dar nici in picioare, simteam o moleseala in brate, dar incelasi timp si o excitatie ciudata. Printre aminoacizii care ar ajuta la epilepsie, desi de foarte multe ori am dubii ca am asa ceva, si sa ajuns al ideea asta din cauza nepasarii doctorilor, si a datului unui diagnostic pe un simplu ciocanel in genunchi, oricum…am ajuns la GABA, am inceput sa iau de 2 zile, efecte immediate ma indoiesc ca am sa vad, chestea e ca as vrea sa stiu daca iau GABA pot sa iau in acelsi timp si Triptofan? Au fost de exemplu si crize de genu ca doar simteam cum trece current prin mine..fara tremur fara transpiratie, doar un simplu impuls electric din cap pana degete la picioare, si nu era asa instant, dura cam 2 sec pana ajungea la talpi. am mai observant ca “descarcarea” se simte diferit at cand sunt cu ochii inchisi fata de cand sunt cu ei deschisi, nu inteleg dece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Rodica (acum 10 ani)

Tripofanul este unul dintre aminoacizi, dar trebuie vazut daca este lipsa in corpul dvs. sau nu. La unele persoane este mai mult decat necesar, si in acest caz nu ajuta la nimic daca se mai ia in plus Tripofan.
Ar trebui vazut de fapt ce se intampla in corpul dvs. Ce vitamine, ce coenzime, ce minerale va lipsesc, si ar mai fi util de vazut daca creierul dvs. se iriga bine cu sange, etc..
Daca doriti sa discutam mai mult pe aceasta tema scrieti-mi un raspuns pe acest site.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bbe1982 (acum 10 ani)

Buna ziua Rodica, as dori sa stiu ce ar trebui sa fac ca sa vad daca e irigat sau nu bine creierul cu sange. Am fost acum 2 luni la alt doctor neurolog, care mi a spus ca ar trebui sa renunt la carbamazepina, si sa cresc doza de plexxo, deorece dupa cate isi da seama carba nu isi face efectul luand in considerare manifestarile pe care le am. Aminoacizi am incetat sa iau o perioada, din cate am inteles nu trebuie luat tot timpu, ci doar o perioada pana cand corpu incepe sa invete sa produca singur cantitatea necesara. insa de vreo 4 luni am inceput sa am iarasi atacuri de panica foarte mari si dese, si acum 2 saptamani am reluat administrarea de triptofan. Doctorul repectiv a spus ca totusi are dubii in diagnosticarea mea cu epilepsie, mai ales ca multe "crize" pornesc de la atacurile de panica si starile de anxietate , atat de dese, si cateodata si depresie, dar acestea mai rare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 10 ani)

Tripofanul este unul dintre aminoacizi, dar trebuie vazut daca este lipsa in corpul dvs. sau nu. La unele persoane este mai mult decat necesar, si in acest caz nu ajuta la nimic daca se mai ia in plus Tripofan.
Ar trebui vazut de fapt ce se intampla in corpul dvs. Ce vitamine, ce coenzime, ce minerale va lipsesc, si ar mai fi util de vazut daca creierul dvs. se iriga bine cu sange, etc..
Daca doriti sa discutam mai mult pe aceasta tema scrieti-mi un raspuns pe acest site.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dadu (acum un an)

Eu iau de 5-6 ani levetiracetam și lamotrigina. Au apurut și niște medicamente noi. Briviat și vimpat. Întrebați medicul de ele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: