Cum depistez epilepsia la copil de 5 ani cu autism?

Epilepsie
Intrebare postata de MOanaM cu 11 ani in urma

Buna ziua,
Ma numesc Oana, am un baiat in varsta de 5 ani, diagnosticat cu semne de autism, dupa spusele medicilor "mici". Urmeaza tratament logopedic de 1 an si jumatate. Aceste semne de autism ar proveni de la faptul ca nu vorbeste. Desi are 5 ani nu stie sa alcatuiasca o fraza. Cea mai lunga fraza a lui este de maxim 4 cuvinte. Aici este cumva totul ok, pentru ca se cunoaste ca incet incet inaintam. Dar, acum 2 saptamani a inceput sa aiba un comportament ciudat pe timpul noptii. Aceleasi reactii care le-a descris si doamna Alina Daniela3. Dupa o ora de somn se trezeste speriat, se pune pe sezut pe marginea patului, se uita speriat in jos, incepe sa bolboroseasca ceva vocale, apoi scoate cateva tipete diferite ca de sperietura, se uita la mine si la sotul meu si parca nu ne vede, trece pe langa noi, se duce la bucatarie, cere de mancare apoi fuge in pat inapoi iar la nici 20 secunde sare din nou din pat tremurand din tot corpul, tine degetele mainilor foarte intinse (am incercat sa ii indoi degetele sa ii formez pumnul ca sa se mai inmoaie putin si nu am reusit) tipa, ne respinge, apoi pe fractiune de secunda ne recunoaste si se cere in brate. Din brate la nici 1 minut diferenta se cere jos si spune ca vrea mingea, sau ca vrea apa, sau ne pune pe noi "la respect" in sensul ca ne da comenzi: Mama sta hopa, Tata sta hopa.. sau ne scoate din camera. In toata aceasta criza foarte rar plange. Acest gen de criza- in prima noapte (acum 2 saptamani) s-a repetat de 4 ori, adica, dormea o ora se trezea si incepea criza, criza tinea 10 minute maxim apoi adormea la loc pentru doar o ora si apoi iar criza de 10 minute. A doua noapte a facut o singura data criza. A treia noapte nu au mai fost tipetele dar a fost un plans continuu si la fel o singura data. Am fost la medici, psihologi, neurologi, pediatri si toti ne-au spus ca este un pavor nocturn declansat de o intamplare sau ceva de la gradinita. La gradinita educatoarele au negat in totalitate ca s-ar fi putut intampla ceva cu al meu copil. Din a 4-a zi totul s-a intors la normal pana in aceasta seara. A dormit 2 ore si apoi s-a trezit brusc tinandu-se de gura ca si cum ar fi pe cale sa vomite. A inceput sa tremure tot corpul, m-a luat de mana si m-a dus la baie sa faca pipi si in acest timp a inceput sa planga, de parca se speria de pipi al lui. A avut un tremur continuu timp de 8 minute. Acum m-a recunoscut mai repede, a vrut sa se intinda pe pat dar a renuntzat de cum a atins capul de perna, s-a ridicat la marginea patului tinandu-se iar de gura, ca semn de voma. Nu a vomat. M-a pus sa stau in fatza calculatorului si a cerut "muzica, mingea" un videoclip preferat de el. In fatza acestuia a inceput sa recunoasca tot ce este in casa, deci s-a linistit. De cum ii scadea tremurul inchidea ochii de somn. Imi cer scuze daca povestesc mult prea amanuntit, dar sunt ingrijorata de ceea ce am citit aici si nu stiu ce sa cred si cum as putea sa imi dau seama din testul care l-ati descris (culorile) daca este asemanator epilepsiei , ac***a in vedere ca are semne de autism. El recunoaste cat de cat formele geometrice, la logopedie abia a trecut de stadiul de obiect-culoare. Daca ii arat o asemenea foaie automat imi zice culorile..si cred ca mi le zice pe toate. Dar o forma nu cred ca imi spune.Mai exista si alta modalitate de a depista epilepsia inainte de a ajunge la EEG si RMN ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

MOanaM (acum 11 ani)

Am uitat sa specific pentru o luna a fost sub tratament de Encephabol, tanakan si Oemga 3 ulei de peste. Cand a inceput cu acest gen de crize nocturne era sub acest tratament. Desi doctorii neurologi si psihologi au zis ca nu poate fi vorba ca tratamentul sa ii provoace aceste crize, ne-au sfatuit pentru linistea noastra sa intrerupem tratamentul.
Observatii noi: Din prima parte de crize am observat (din a doua noapte) - daca adoarme si nu se trezeste in 2-3 ore, atunci somnul pe tot timpul noptii este linistit. Daca adoarme si se trezeste dupa o ora automat intra in criza. Acum astept, mai am putin si se fac 2 ore de cand a avut criza.
Daca stiti ce ar trebui sa fac va rog, orice sfat este binevenit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Socrates (acum 11 ani)

Trebuie sa te gandesti ca toate medicamentele au efecte secundare si nimeni nu poate spune ce se intampla cand iei 3 medicamente simultan caci riscul creste exponential. Cum doctorii sunt cei care prescriu in general remediile, a recunoaste ca un medicament dat de el este sinonim cu a recunoaste ca s.a facut o greseala si de acest lucru orice medic are frica caci poate fi tras la raspunderem, de aceea din un milion de doctori gasesti poate celmult 1-2 da recunosca ca este ceva de la medicemanntele date de el. Astfel de medici sunt extrem de rari. Cei mai multi nici nu cunosc efectele secundare descrise pe hartia insotitoare cu atat mai putin sa le ia in serios. Insa zilnic mor oameni de la medicamemte sau se imbolnavesc mai mult sau mai putin grav. Intotdeauna cand cineva primeste simptome noi in timpul unui tratament, mai ales daca varsta e frageda si sunt mai multe medicamente - ca in cazul tau - prima si cea mai probabila cauza sunt medicamentele luate.
In acest caz este clar de la ce este, dar nu te astepta de vreun medic sa-ti spuna asta clar, insa din cauza ca au oprit tratamentul li se vede frica sau banuiala ca ar fi totusi de la medicamente. Daca medicamentele nu au produs daune ireversibile la copil totul poate disoparea ca un vis urat, insa sa nu faci greseala sa mai tratezi autismul cu medicamente chimice puternice caci alea nu fac nimic bun ci numai rau.
Acele medicamente sunt f. puternice si periculoase si daca te cauti singura in google la "side effects Encephabol" si side "effects tanakan" o sa vezi cate boli pot induce aceste medicamente.
Encephabol este un remediu pt. dementa, dar face si dementa. Nu este aprobat in Anglia.
http://www.drugcite.com/?q=TANAKAN
Tanakanul produce de la deliriu (2,25% din pacienti !) - asa cum a fost cazul fiului tau pana la colaps renal, distrugerea maduvei, anemie hemolitica.

Exact simptome de delir a avut fiul tau, ce este trecut ca efecte secundar la tanakan.
Vrei mai multe dovezi ca este de la medicamente ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

Buna. Imi dau seama prin ce treci. Noi vineri am fost la control la o dr f amabila. Din mai pana in iulie am tot facut analize, inclusiv RMN, EEG de somn si de veghe. Toate au iesit "curate" si totusi nu acceptam si nu intelegeam de ce are diagnosticul de epilepsie criptogenica. Criptogenica inseamna cauze ascunse. Faptul ca analizele au iesit bine, mai rau ii "incurca" pe dr pt ca asa ar vedea cauza. Binenteles ca eu sunt fericita ca nu are altceva dar sa revin la cazul tau. Tine langa tine un aparat de filmat, orice, poate ai functia asta si la un aparat foto digital. Cand face criza, filmeaza-l si arata-i dr NEUROPSIHIATRU. Vineri mi s-a explicat ce inseamna o criza lunga. Pai 8 -10 minute e f lunga si cum spui tu ca se tot repeta... Eu nu vreau sa ma dau "rotunda" pt ca nu sunt in masura dar iti sugerez sa ajungi urgent(!!!) la un dr bun. Eu iti pot recomanda ce si cum insa nu stiu daca am voie sa scriu aici asa ceva. Mentionez ca de cand suntem pe tratament, copilul nu a mai facut nimic si are doza cea mai mica. Mi s-a explicat ca va dura min.2 ani de la ultima criza, zi de zi.
Apropo, tanakan sirop iau si eu si mama mea si nu-mi afecteaza cu nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MOanaM (acum 11 ani)

Multumesc penru sfaturi. Citisem de mult timp reactiile adverse la medicamente dar dupa cum am explicat 3 doctori printre care si doctorita ce mi-a prescris medicamentele au pus la baza faptul ca are un pavor nocturn si ca a fost pornit de la o rectie "dura" din partea educatorilor sau a copiilor de la gradinita, iar ca reactii adverse la medicamente imi explicau faptul ca dupa o luna de zile de tratament nu are cum sa se intample asa ceva si ca daca erau probleme pe baza medicamentatiei trebuia sa aiba aceste crize din primele 3-4 zile de tratament. Ca sa fiu mai explicita, dupa ce am povestit cum se manifesta crizele copilului meu doctoritei ce mi-a prescris tratamentul, aceasta a avut o reactie ce m-a enervat complet spunandu-mi: "Am senzatia ca exagerati asa cum fac toate mamele". Nu pot intelege reactia ei , mai ales ca panica ce mi-a provocat-o acest gen de crize nu am mai intalnit-o niciodata, fiind primul si singurul copil ce il am si am incercat sa explic cu lux de amanunte tocmai pentru a intelege doctorii cum se manifesta la el. Primul pas care l-am facut a fost sa intrerup tratamentul si treptat am scapat de aceasta problema. A mers in continuare la gradinita si nu a mai facut aceste crize. Urmatorul pas pe care il vom face va fi internarea in spital pentru RMN si tot ce trebuie facut unui copil cu autism, desi inca nu am cunostinte prea bune despre spitalul Obreja din Bucuresti sau cel din Targu Mures. Putinele cunostinte mi-au spus ca la spitalul din Targu Mures nu sunt conditii de spitalizare pentru un copil dar "daca vrei sa faci totul pentru el suporti si acest lucru" ceea ce ma dezamageste. La cel din Bucuresti mi s-a spus ca desi ai trimitere de spitalizare se platesc toate consultatiile la cost normal si ca toate acestea ar ajunge in jurul a 6000-7000 lei. Inca o data multumesc pentru sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MOanaM (acum 11 ani)

D-na Alina Daniela3, multumesc pentru raspuns. Am intrerupt tratamentul deoarece copilul meu este un copil de felul lui plin de energie. Doar in cazuri de temperatura de la diverse raceli sau de la cresterea primilor dinti a fost un copil mai moale, in rest toata viatza lui a fost... dupa cum spun batranii "argint viu". Medicamentele care i-au fost prescrise, din explicatiile doctorilor,(mai pe limba taranului de rand ce nu cunoaste o boaba de medicina) sunt destinate dilatatiei vaselor de sange, circulatia sangelui catre creier si oxigenarea acestuia intr-un mod mai rapid ducand astfel la o stare mai energica a copilului. Daca acest doctor ce mi-a spus aceste lucruri pe "babeshte" a gresit, atunci nu imi explic de ce dupa intreruperea tratamentului la aproximativ 1 zi -maxim 2 zile, copilul meu nu a mai facut crize si incet incet a reusit sa doarma linistit. Sunt multe lucruri care nu le inteleg. Spre exemplu: doctorii spun ca trebuia sa aiba reactii adverse la 3-4 zile dupa inceperea tratamentului si nu la o luna dupa. Intrebarea mea ar fi: dar daca organismul este ajuns in stadiul de saturatie de pe urma tratamentului? E ca si cum ai baga intr-un sac plin si da pe afara. Ca sa nu mai spun ca tratamentul trebuia continuat pe o perioada totala de 3 luni. Sau un alt exemplu legat tot de aceste medicamente si de aceeasi doctori: Niciunul din doctori nu i-au analizat comportamentul decat incercand sa vorbeasca putin cu el (timpul unei consultatii fiind de maxim 20 minute in care majoritatea intrebarilor ne sunt adresate noua, parintilor). El fiind mereu o fire foarte energica, ba chiar uneori iesita din comun.Doar din cateva intrebari adresate noua, ca parinti, a decis doctorita psihiatra sa urmeze tratament pentru 3 luni de zile din tanakan, encefabol si omega 3. Intrebarea mea: Daca al meu copil este intr-o stare de agitatie si energie continua, la ce ii mai trebuia un astfel de tratament? Deci unul din doctori mi-a explicat ca la un copil nestiutor iar doctorita imi explica faptul ca tratamentul ii stimuleaza creierul pentru a fi receptiv si a dezvolta mai usor limbajul. Nu stiu ce sa mai cred. Oricum tratamentul a fost dat pe baza autismului diagnostic dat de un alt doctor "bun" care l-a intrebat pe copilul meu cum il cheama si doar atat. Prea multe teste cu copilul nu am facut pentru ca este un copil foarte alintat si l-am scapat din mana in privinta aceasta. Am apelat si la cativa terapeuti ABA si potrivit unui test ABA copilul meu de 5 ani are caracteristicile asemenea unui copil de 3 ani dar spusele lor: " Nu poate fi vorba de autism sever sau ecolalie, nu poate fi vorba de epilepsie si totul s-a rezumat la acest tratament". Sunt singurii care mi-au spus ca l-a luat pe "nu vreau" in brate din cauza ca este foarte alintat si treptat prin terapie ABA... cam in 1 an va fi exact ce trebuie pentru varsta lui. O sa o vad si pe asta.
Astfel, Alina nu sunt contra la ceea ce mi-ai recomandat, dar cred ca unele persoane nu accepta ushor unele tratamente. Dupa cum vad la voi tratamentul merge bine si va doresc toate cele bune in continuare. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

Of, ce-mi spui tu mie....?
Recunosc ca nu am mai scris ce s-a intamplat cu copilul si unde am ajuns pt investigatii. De unde esti (localitate)?
La Obreja e ffff bine daca ajungi si nu te costa atat cat ai zis. Eu am fost acolo. Cheltui doar daca vrei si ai de unde. Dar jur ca nimeni nu iti cere ceva. Uite , eeg de veghe e 50 ron si ala de noapte e 200 ron.
discutam caci acus tre sa plec la psiholog cu baiatu''.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MOanaM (acum 11 ani)

Buna Alina, multumesc ca discuti in continuare cu mine. Sunt din Vaslui, prin Bucuresti doar am copilarit ceva timp, dar de spitale din Bucuresti sau din alta localitate nu prea am cunostinte. La Targul Mures, la spitalul de minori infantili (unde am fost indrumata) pe baza trimiterii de la medic, am inteles ca nu se plateste decat spitalizarea adultilor in suma de 10 ron/noapte. Tot ce tine de investigatiile copilului nu se platesc. Problema care ma pune in dificultate sa nu ajung acolo nu sunt banii ci faptul ca se spune ca este cel mai renumit spital de copii din tara unde se gasesc cei mai buni doctori, care au aparaturile necesare, si care dau diagnosticele cele mai bune.. dar nu sunt conditii de spitalizare pentru un copil, mi s-a descris ca fiind un spital cu multe lipsuri in privinta curateniei, paturilor.. etc. Si la Bucuresti am inteles ca sunt doctori buni.. dar nu inteleg diferenta dintre cele doua orase pentru ca la Targu Mures nu platesti decat spitalizarea adultului iar la Bucuresti platesti chiar daca ai trimitere de la medic pentru spitalizare si investigatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

vezi imbox

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirata (acum 10 ani)

Citesc toate aceste comentarii si ma infior ca pina acum nimeni nu a avut curajul sa spuna ca ESTE DE LA MEDICAMENTE. Cunosc pe cineva care a dat Encephalobol la copil acum 30 si ceva de ani si astazi are urmari, urmari foarte grave. Ceea ce ma mira este ca doctorii la voi se arunca sa distruga viata copiilor iar mamele disperate ca copilul nu vorbeste la 2.5 ani cum trebuie sa ca nu recita la 5 ani merg spre prapastie, chiar sar in ea. Toti copiii au ritmul lor de dezvoltare nici unul nu seamana cu celalalt. Nu va grabiti sa dati medicamente copiilor si nu disperati. Daca vreti sa duceti copilul la un psiholog este ok dar nu dati medicamente. Probabil ca nu ati vazut si nu stiti ce inseamna un copil cu boli neurologice. Socrates are foarte mare dreptate si el este singurul de aici care va da un sfat bun. Sint convinsa ca nici un medic nu ar da copilului lui ceea ce v-a dat dumneavoastra !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura Creasta (acum 10 ani)

Si eu presupun ca reactiile care indicau "epilepsia" erau consecintele efectelor secundare ale medicamentelor utilizate. Din pacate, medicamentelenu trateaza tulburarile din spectrul autismului. Este adevarat ca este necesara o dieta echilibrata si daca apar anumite boli sau simptome asociate (cum ar fi cele gastrointestinale, insomia, etc) pot fi tratate cu tratament medicamentos dar tintit si pe termen scurt.
Eu va recomand cu incredere terapia ABA. Si va recomand sa aveti rabdare. Cum observ, postul dvs. a fost scris cu ceva timp in urma si banuiesc ca deja au aparut rezultatele. Terapia ABA este destul de costisitoare, dar exista asociatii non-profit cum este HelpAutism www.helpautism.ro care va pot ajuta atat pe copil cat si pe dvs. cu diverse indicatii, informatii, sugestii si chiar programe de interventie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: