Presiune pe gat raspuns medic

Durere gat
Intrebare postata de andreea20981730 cu 12 ani in urma

De cateva saptamani din cand in cand am o senzatie ca ma strange ceva de gat nu dureroasa,mai mult ca o presiune care uneori se intinde in sus catre urechi,(am si o spondiloza cervicala care ma doare aproape continuu).Mi-am facut analiza hormonilor tiroidieni TSH si FT4 care sunt in limite normale.Senzatia dispare cand stau intinsa.Va rog sa-mi spuneti parerea d-vs.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

dupa ce am citit primele cuvinte, m-am gandit tot la o afectiune a glandei tiroide. banuiesc ca ati fost si la un consult medical si nu doar la analizele de sange. s-a constat o marire de volum a tiroidei si apoi s-a recomandat dozarea hormonilor tiroidieni?
in afara de spondiloza cervicala, mai sunteti diagnosticata si cu alte afectiuni? urmati vreun tratament?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Durere gat.

andreea20981730 (acum 12 ani)

Nu sunt diagnosticata cu alte afectiuni,dar din cand in cand am atacuri de panica intr-o forma foarte usoara.In afara de analizele de sange nu mi-am facut inca o ecograrfie a tiroidei.Dar aceasta presiune pe gat nu poate sa fie consecinta spondilozei cervicale?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

durerea pe care o simtiti este pe partea anterioara sau posterioara a gatului? din intrebarea initiala reiese ca durerea este in partea anterioara a gatului, motiv pentru care ati fi facut si analizele hormonilor tiroidieni.
daca durerea este in partea posterioara cervicala, atunci intradevar, o cauza frecventa este spondiloza cervicala. ne-ati putea scrie mai multe despre aceasta afectiune pe care o aveti, mai ales ca ne-ati spus ca va doare aproape continuu? in urma cu cat timp ati fost diagnosticata? si ce simptome aveati atunci? vi s-a dat vreun tratament?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 8 ani)

Aceleasi senzatii de sugrumare, de contractura a gatului ca si cum mi-ar creste niste radacini lemnoase care ar presa gatul pe laterale mi-au aparut si mie anul trecut. Mi-am facut analize si RMN suspectand o afectiune tiroidiana sau paratiroidiana deoarece aveam si niste gangioni mariti pe gat , dar a fost infirmata . Singura problema relevata a fost " modificari vertebrodiscale degenerative la vertebrele C5 si C7 " si mici adenopatii latero cervicale cu aspect inflamator dpv imagistic". Mi-am operat amigdalele mai mereu inflamate in speranta ca poate simptomele sunt de la ele, dar starea mea nu s-a imbunatatit. Timp de 1 an am facut investigatii de toate felurile fara sa am un diagnostic cu o idee clara de tratament . Am facut fizioterapie de curand si am inceput exercitii de kinetoterapie cervicala.
Starea este mai accentuata in pozitie sezand si intradevar in momente de tensiune pare sa se intensifice.
Dupa fizioterapie mi-au disparut durerile de cap cu care ma trezeam dimineata , dar celelalte stari se mentin.
O doctorita ORL mi-a zis ca ar putea fi sindrom Forester ..!
Imi puteti da o cale de urmat ? La inghitire simt in faringe stanga spate jena ca si cum ar fi un mic obstacol acolo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum un an)

Domnul doctor as vrea sa vb cu dumneavoastra am avut un accident de motocicleta mi sa spus ca am spondiloza cervicala plus mi sa gasit si o artrita psoriazica dar am continuu dureri presiune pe gat cap maxilar nu gasesc prbl exact in fiecare zi ma simt rau ametit tiut de 6 luni ce pot sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

eu cred ca poate sa fie si pe fond nervos, o stare de incordare continua care va da aceste senzatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea20981730 (acum 12 ani)

si tu ai avut probleme de acest gen?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 10 ani)

Am citit mesajul tau...aceeasi senzatie o am si eu...parca ma strange cineva de gat, si se intinde si la urechi si ma doare capul...parca am capul "infundat"...dar am senztia asta numai cand sunt nervoasa sau tensionata...si mai apere si senzatia ca mi se trage limba in spate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina (acum 10 ani)

Si eu am aceasta problema , simnt cum cineva ma strange de gat si presiunea care o simnt nu este dureroasa ci mai mult este deranjanta .Prima data cand mi-a aparut a fost în timpul operatiei de cezariana cand am avut fetita .Mi-am facut analize de sange si o ecografie a tiroidei si total mi-a iesit ok. Ma întreb daca nu cumva este pe baza nervoasa ?Cand am emotii am aceste sintome.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 8 ani)

Aceleasi senzatii de sugrumare, de contractura a gatului ca si cum mi-ar creste niste radacini lemnoase care ar presa gatul pe laterale mi-au aparut si mie anul trecut. Mi-am facut analize si RMN suspectand o afectiune tiroidiana sau paratiroidiana deoarece aveam si niste gangioni mariti pe gat , dar a fost infirmata . Singura problema relevata a fost " modificari vertebrodiscale degenerative la vertebrele C5 si C7 " si mici adenopatii latero cervicale cu aspect inflamator dpv imagistic". Mi-am operat amigdalele mai mereu inflamate in speranta ca poate simptomele sunt de la ele, dar starea mea nu s-a imbunatatit. Timp de 1 an am facut investigatii de toate felurile fara sa am un diagnostic cu o idee clara de tratament . Am facut fizioterapie de curand si am inceput exercitii de kinetoterapie cervicala.
Starea este mai accentuata in pozitie sezand si intradevar in momente de tensiune pare sa se intensifice.
Dupa fizioterapie mi-au disparut durerile de cap cu care ma trezeam dimineata , dar celelalte stari se mentin.
O doctorita ORL mi-a zis ca ar putea fi sindrom Forester ..!
Tu ai reusit sa gasesti ce ai ? Ti-ai rezolvat problemele ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory8628 (acum 6 ani)

Buna Florina, ai aflat cumva despre ce problema este vorba?
Am aceleasi simptome, simt o presiune pe piept si ca niste ate care se duc in sus pe gat si strâng. La eco de tiroida mi s-a spus ca nu ar fi de acolo problema, dar ca am ganglionii de pe gat inflamati. Urmează sa fac si analize de sânge de tiroida, dar sunt curioasa daca ai primit tu vreun răspuns concret.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 8 ani)

As avea o intrebare pt. d-nul Dr.Georgescu.....de cateva luni am ameteli, care apar din senin, ameteli care dau senzatia de dezechilibru, nu vertij(lucruri in jurul meu).In urma cu cativa ani am fost diagnosticata cu sindrom vertiginos(sp.cervicala), lucrez la birou 10 ore pe zi.La debutul bolii in 2010 am folosit betarsec de 24mg pe o perioada de 6 luni si a fost totul ok.Periodic ametelile revin dar sub forma de dezechilibru(in 2010 a fost vertij urat, se invartea totul cu mine).Ametelile de acum sunt insotite de stari de slabiciune, somnolenta, strans de gat, aritmii.De a lungul timpului am avut si atacuri de panica.....mi-as dori mult un raspuns avizat.....Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tatiana (acum 7 ani)

Exact aceleasi simpte le am si eu timp de o saptamina
Am verificat astazi tensiunia 119/79 ceea ce e normal pentru o persoana de 25 de ani
Am senzatie ca aceste simptome imi apar cind ma stresez
La ce medic ma pot adresa ?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory8628 (acum 6 ani)

Buna Florina, ai aflat cumva despre ce problema este vorba?
Am aceleasi simptome, simt o presiune pe piept si ca niste ate care se duc in sus pe gat si strâng. La eco de tiroida mi s-a spus ca nu ar fi de acolo problema, dar ca am ganglionii de pe gat inflamati. Urmează sa fac si analize de sânge de tiroida, dar sunt p***aioasa daca ai primit tu vreun răspuns concret.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11564490655 (acum 4 ani)

Aceleași simptome, le am de vreo 5 luni și pare sa nu treacă, am cocuri pe coloana în zona cervicala, posibil ca acestea sa se inflameze și sa reeze acest disconfort care este deloc plăcut? mai mult câteodată am o senzație atunci când merg ca întru într-un fel de imponderabilitate...si mici senzații de pierderea echilibrului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11608473079 (acum 3 ani)

Si eu am aceste simptome, sunt ca sunt strâns de gât, cand sunt la orizontală in pat e cu atât mai deranjant , nu stiu ce se întâmplă dar cred ca e ceva pe sistem nervos ,nu suport nici o hana pe gât ma sufoc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11603831192 (acum 3 ani)

Corina cum ai rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11603831192 (acum 2 ani)

Cum ai rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11612037642 (acum 3 ani)

Andreea ma confrunt cu aceiasi situatie. Dureri laterocervicale si ganglioni inflamati. Am facut RMN, Eco parti moi, etc. Tsh marit dar endocrinoloaga spune ca nu de aici vin durerile. Nu mai stiu ce sa fac. Toti medicii spun sa stau linistita si sa astept. Deja au trecut 7 luni de cand au aparut durerile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgeL (acum 4 luni)

Buna seara! A fost rezolvata problema medicala? Cine ne poate ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: