Amigdalita - inflamatia amigdalelor

Durere gat Amigdalita
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Am amigdalite ...nu chiar mereu da destul de des intr-un an...totusi nu-mi doresc sa ajung la o interventie chirurgicala dar nici sa atribui mereu ..la fiecare inflamatie cate o cutie de antibiotic...oare ce solutie ar mai fii in tratare acestei boli?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

violeta6097418 (acum 16 ani)

Andreea, eu te indemn calduros sa treci pe naturiste...tocmai pt a-ti putea pastra amigdalele. Pt ca, daca ele ajung sa nu-si mai faca treaba deloc, atunci va fi mai pagubos la le pastrezi decat sa le pierzi.
Eu nu am avut probl mari cu amigdalele, ci cu sinusurile - in liceu eram in pragul sinuzite si dupa cativa ani inca sufeream de rinita cronica. Antibioticele nu ma ajutau decat pe termen scurt, si la fiecare raceala sufeream ingrozitor, nu ma ridicam din pat cateva zile.

Am fost sfatuita chiar de catre medicul orl-ist sa trec pe naturiste, fiindca, spunea el, sunt tanara si trebuie sa ma intaresc cumva. Eu am folosit atunci mai mult produse apicole, dar sunt tot felul - la Farmacia verde, daca nu cauta pe net, cauta un medic homeopat sau un cab de medicina naturista. O sa-ti fie mult mai bine.

Pana atunci, poti incerca cu ceai de musetel neindulcit, ceai de salvie, de coalda soricelului (toate sunt antiseptice dovedite). Si tinctura de propolis sau tablete de propolis, miere de albine in loc de zahar.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana4170750 (acum 16 ani)

Amigdalele nu trebuiesc scoase daca nu e necesar. Dar daca testele inflamatorii incep sa fie crescute(de ex. Proteina C reactiva, fibrinogen)si amigdalele se inflameaza foarte des atunci trebuie luata in considerare aceasta varianta. Sfatul meu este sa mergi si sa discuti cu un orl-ist si sa-ti faci si un exudat faringian.
Multa sanatatE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am diabet tip I de 8 an, de 3 ani am probleme cu amigdalitele de cel putin 5 ori pe an. Este recomandabila operatia ac***a in vedere boala pe care o am? daca da ce doctor imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Fetita mea are 4 ani merge la gradinita sia avut rosu in gat.I-am dat zinat nu mai are rosu in gat dar are amigdalele rosii.Doctorul la care am fost a zis sa nu-i mai dau nimic ca daca merge in colectivitate o sa-i faca iar de la alti copii sa nu-i mai dau nici un antibiotic,nu tuseste,nu are nasul infundat,nu are febra.Ce ma sfatuiti sa-i dau.Se poate intampla ceva daca sta asa cu amigdalele rosii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna,fetita mea de 1 an si 11 luni,a facut febra 39,am chemat asistenta ei si dupa onsult mi-a spus ca ae amigdalele foarte umflate,ne-a recomandat ceclor,4 ml la 12 ore si schema la 4 ore cu nurofen si eferalgan,altceva nu are decat febra.este bun tratamentul?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am un copil de 14 ani i s-au inflamat amigdalele,i-am dat o aspirina,am facut bine?mai am niste pastileFROMILID500 sunt bune?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

vreu sa va cer un sfat. am 23 de ani si inca nu am scos amigdalele insa in ultimul an mi s-au inflamat foarte des chiar si vara. in luna noiembrie a anului ce tocmai a trecut s-au format niste pungi cu puroi pe amigdale si am fost internata timp de 10 zile la spitalul de boli contagioase matei bals unde am primit un tratament cu cortizon dupa externare am facut injectii cu moldamin timp de 4 saptamani am luat vitamine pentru intarirea organismului... si numai bine ca acum 2 zile s-au inflamat din nou si cred ca sunt iar urme de puroi... iau zinat cifran aulin si vitamina C... si in curand cred ca va trebui ma operez ca sa scap... v-as ruga sa-mi recomndati un spital/o clinica de specialitate unde as putea sa fac un control ORL de asemenea as aprecia si un sfat in legatura cu tratamentul
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna,am 21 de ani,am facut saptamana trecuta amigdalita,a durat aproape 1 saptamana durerile de gat si de amigdale,dupa care au incetat pentru patru zile,dar acum iar imi apare senzatia de durere la amigdale.Tratementul a fost doar trahisan ,nurofen,si olinth,Credeti ca daca tratamentul nu a fost pe baza de antibiotice de aceea a revenit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ma numesc cristian am 34 de anii si am probleme cu amigdalele de 15 anii ,in fiecare an in ian sau feb fac infectie in gat si 28/39 febra curg apele pa mine si trebuie sa ajung internat la infectioase asta in fiecare an de 15 anii ce ma sfatuiti sa imi scot amigdalele sau exzista vreun tratament .va multumesc anticipat .cristian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

fetitele mele au probleme cu gitu cam de un an aproape doi dar cea mare de 3 ani si jumate ie mai grav ,are dureri de burtica si de cap citeodata,omai dor si piciorusele iar in git amigdale sunt unflate si au miste firisoare rosi iar pe partea stanga ie ca ocrapatura am fost la orl la consult si ia dat ca tratament ;vibrocil ,eferalgan amoxicilina daca face febra si ketof sirop care nu il gasesc la nici o farmacie nu stiu ce sa fac ce sa ii dau k inlocuitor si ce pot sa mai fac pt sa se vindece?sa le fac exudat sau nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

De 13 ani sufar de migrena,vreau sa va comunic ca in rastimpul celor 13 ani am incercat sa gasesc cauza dar nu am reusit.Am facut control ginecologic,angio CT ,analize...dar nimic,inainte aveam migrena doar odata pe luna in decembrie am avut 4 crize si nimic..Va rog sa imi raspundeti .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am uitat sa va spun ca in spatele urechii stingi m-i sa umflat un ganglion(nu foarte mare )dar este deranjant simt ca este ceva acolo in plus(sa zic asa)si putin ma cam doare.din ce cauza s-a umflat?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am un baietel de 2 ani si 7 luni iar de la varsta de 0,6 luni dupa ce lam lasat de la piept face mereu rosu in gat,cam la trei saptamani-o luna se imbolnaveste.si trebuie sai dau imediat tratament daca nu imediat se agraveaza.vomita mult face febra face diaree plange mult.e grav.iam facut si analize dar am o doctorita cam indiferenta si mia zis ca raceste ca asa e el.dar numi da nimic pentru imunitate sal intaresca.ce imi recomandati sa fac si ce sai dau pt ai intari organismul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

NU AM LUAT ANTIBIOTICE IN VIATA MEA...AM MAI AVUT PROBLEME CU AMIGDALITELE CAND ERAM PUSTAN.ZILELE TRECUTE AM BAUT BERE F. RECE SI SIGUR DE-ACOLO MI SE TRAGE.AM AMIGDALITELE CAT 2 NUCI NU POT NICI CAFEAUA SA O ANGHIT. CE MA SFATUITI SA FAC????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

eu de cand sunt mica am avut probleme cu gatul,faceam mereu rosu in gat. Intr-o vara mi sau umflat asa de tare incat se vedea deja puroiul,parca aveam burete in ele.Am luat un tratament care ma ajutat insa nu ma vindecat complet. Mereu am probleme cu ele dar nici nu as vrea sa le scot. Din pacate tot aman exudatul din gat pt k din cauza scoalii nu prea imi timpul...nu stiu ce sa fac..ce sfat imi dati? poate fii grav??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Doresc sfaturi pt.amigdale criptice si amigdalite pultacee repetate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Doamna Maria Horodniceanu, va rog sa imi spuneti in ce consta tratamentul de imunizare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VALENTINA (acum 11 ani)

Cu un ceai fierbinte.Daca esti fumatoare sa nu mai fumezi pentru ca iti inflameaza gatul si mai rau.O zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

am 23 ani si de 4 zile mi s-au umflat amigdalitele incat atunci cand inghit ma doare in gat foarte tare cu tot cu urechi,am ameteli si temperatura..imi poate spune cineva ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 10 ani)

Cel mai bun remediu : jumatate de cana de apa fierbinte, lasi 2 minute 2 pliculete de musetel apoi umpli cana cu apa rece astfel incat sa fie ceaiul potrivit ca temperatura apoi pui o LINGURA mare de miere de albine( mierea se pune in ceai la temperatura potrivita k astfel isi pierde din proprieteti) , o lingurita de scortisoara( dezinfecteaza) si stoarce o jumatate de lamaie (contine vitamina C) apoi consumati ceaiul in interval de un sfert de ora , apoi nu mai consumati nimica timp de o ora-o ora juma, apoi puteti repeta asta de 3-4 ori pe zi. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: