Durere in gat și infecție persistentă ?

Durere gat
Intrebare postata de Elena cu un an in urma

Bună ziua! Am 17 ani și cam de aproape un an de zile, am mari probleme cu gâtul, fac infecții cam o data la doua luni, in mai am fost la medicul orl-ist și mi-a dat tratament, am avut atunci o faringo-amigdalita, dar infecția a recidivat de 3 zile încoace, cam așa...un interval de doua luni, analizele mele le-am făcut când am avut infecție, mi-au ieșit leucocite mărite (asta știu că e de la infecție), neutrofile și eozinofile mărite, mă sperie foarte tare acest lucru, doctorul de familie mi-a recomandat să mă duc la alergolog, orl-ist și internist. Doctorul orl-ist mi-a spus că s-ar putea sa fac o alergie la ceva ce îmi provoacă infecția în gât și că am gâtul foarte sensibil. Ieri am observat, când îmi dădeam cu limba pe cerul gurii, o mica ridicătură, dureroasa la atingere. De fumat m-am lăsat acum câteva zile... Nu pot înțelege ce este acolo, menționez că sunt o fire speriecioasa și...veți râde sau nu, acest lucru m-a băgat în depresie pentru că eu cred că este vorba de HIV, cancer și alte boli care duc la deces, da adevărul este că îmi este sa nu am una din aceste boli enumerate mai sus, am nevoie de ajutor va rog frumos.

A da și țin să menționez că în octombrie, după vaccinul anti-covid 19 Pfizer, mi s-a umflat un ganglion jos, am fost la echograf și am uitat sa ii spun de vaccin, acesta mi-a dat antibiotic (Augmentin) de la acela am făcut candida, iar de altfel și candidoza mai recidivează uneori, de acolo consider eu că se trag aceste infecții.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidoza-bucala-cauze-simptome-si-tratament_1355

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: