Probleme erecție, o să descriu cât de concis si precis pot toate simptomele, vă rog ajutați-mă?

Disfunctii sexuale masculine
Intrebare postata de Utilizator11709381681 cu o luna in urma

-varsta 32 de ani, înălțime 175cm, greutate 87kg.
-nefumator, alcool ocazional/rar, droguri deloc.

SIMPTOME:
-libidou scăzut de peste 3 ani
-lipsă erecții ocazionale, neprovocate mecanic de peste 3 ani
-erectii nocturne si matinale aproape deloc, iar când apar sunt semierecții.
-nu am erecții nici dacă o femeie dansează lasciv in fața mea sau imi scrie mesaje fierbinți.

-perioada de sex activ intre 24-30 de ani
-inhibat(lipsă de incredere) din cauza penisului mic 12-13.5cm (depinde de erecție) masurat din osul pubian si mai ales din cauza lipsei erecției (frica de a incerca să fac sex deoarece nu o să am erectie)
-am testicule flotante care in timpul sexului imi urcă in abdomen, iar penisul fiind mic, ele se lovesc de parteneră si provoacă durere.
-probleme cu somnul, sforăit, nas înfundat

-durere la nivelul prostatei, senzație de urinare permanentă mai ales seara, incep greu să urinez si cantități foarte mici, mai curg câțiva picuri pe urmă. Asta mi se întâmplă periodic, cam de vreo 3 ori de un an incoace, am fost la urolog, am primit supozitoare indometacin, xatral, sunvert sau prostamol uno.

INVESTIGAȚII EFECTUATE:

-o analiză testosteron in valori normale.
-spermograma si spermocultură in valori normale.
-prostata e de dimensiuni normale, urologul nu mi-a găsit nimic in neregulă, totuși episoadele de mai sus apar periodic, iar acum merg singur si îmi cumpăr indometacin si supliment pentru prostată si trec de la sine.

Vă rog să îmi spuneți cărui medic să mă adresez prima dată, eu consider că am nevoie de un urolog si un sexolog, dar cei doi urologi la care am fost nu m-au ajutat deloc.

Vă rog dacă sunteți un medic care mă puteți ajuta aici, aș vrea să vorbim in privat dacă se poate.

Vreau să îmi revină libidoul la normal, să am erecții normale, și să văd ce se poate face cu testiculele flotante.

Am luat suplimente de pe net care am sperat să imi rezolve problema, dar nu fac mare lucru, totusi, miciile semierecții nocturne si matinale au apărut după ce am luat aceste suplimente, inainte nu aveam erecții deloc.

Am luat de-a lungul timpului strong & long de la Steaua Divină, am incercat țelină, testosteron, L-arginină și tribulus terrestris.

Pentru rezultate rapide(incercate doar la masturbate) am luat maraton forte(fără efect, durere de cap), miere u-potent(efect slab) si pops(efect foarte bun uneori, aproape deloc alteori).

Vă rog să mă iertați că am acris atât de mult dar am chiar vreau să rezolv această problemă, sunt un bărbat serios si imi e frică să îmi facă o iubită din aceste motive.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Se pare ca simptomele pe care le descrieti pot avea mai multe cauze, care pot varia de la probleme emotionale, la probleme hormonale sau alte probleme de sanatate.

Printre altele, libidoul scazut poate fi asociat cu stresul, depresia sau probleme in relatie.
Lipsa erectiilor ocazionale neprovocate poate indica o problema fizica sau psihologica, ca de exemplu anxietatea performance-ului.

Simptomele asociate cu urinatul pot indica o problema cu prostata, ca de exemplu o infectie sau o inflamatie.

V-ati adresat deja unor urologi, care nu au identificat o problema medicala. In acest caz, v-ati putea adresa unui alt medic, sau eventual unui sexolog sau un psihoterapeut specializat in probleme de natura sexuala. Exista terapii care pot ajuta la gestionarea anxietatii performantei si la cresterea increderii in sine.

De asemenea, mai multe studii au aratat ca stilul de viata poate avea un impact semnificativ asupra functiei sexuale.
O dieta sanatoasa, exercitiile fizice regulate si o buna gestionare a stresului pot contribui la imbunatatirea functiei sexuale.
Ar putea fi util sa discutati cu un nutritionist sau cu un specialist in fitness despre stilul dumneavoastra de viata si modul in care acesta poate afecta functia sexuala.

In cele din urma, este foarte important sa mentineti o comunicare deschisa cu partenera. Intelegerea si sprijinul din partea ei pot fi un factor crucial in rezolvarea acestei probleme.

Va recomandam sa contactati un androlog, care este specializat in problemele de sanatate ale barbatilor, inclusiv problemele sexuale.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra si selectati serviciul, consultatie andrologie: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostata-si-problemele-ei_615

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/afectiuni-care-pot-determina-scaderea-libidoului-la-barbati_17501
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostata-si-problemele-ei_615
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/afectiunile-genunchiului_1624

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11709381681 (acum o luna)

Va mulțumesc pentru răspuns.

Întradevăr am mari probleme legate de anxietatea de performanță.
Ați menționat de parteneră in răspunsul dumneavoastră, dar nu am parteneră de 3 ani de zile tocmai din acest motiv.

Teama de performanță vine cumulând urmatoarele gânduri: penisul mic(12-13cm) erectia slabă pe care o am de multe ori si teama de a nu avea erecție in momentul unui viitor act sexual. Plus problema testiculelor flotante care mă deranja acum 3 ani la ultimele partide de sex.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: