Fibrom uterin raspuns medic

Disfunctii sexuale feminine
Intrebare postata de Loredana137105458 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Am 39 de ani si am fost depistata acum 2 ani cu fibrom uterin cu dimensiunea de 2,7 cm. Dimensiunea e stabila si in prezent a ramas aceeasi.Il monitorizez constant. Nu prezinta simptomatologie speciala. Intrebarea mea este urmatoarea: pot ramane insarcinata fara a extirpa acest fibrom? E indicat sa raman insarcinata si de a-l scoate, apoi, daca nu reusesc acest lucru ? Exista riscuri majore pt sarcina daca nu il operez?. Recunosc ca decizia mea este de a incerca sa port o sarcina ( ac***a in vedere varsta si ca orice zi conteaza) si abia apoi sa ma gandesc la operatie. Precizez ca nu am mai avut nicio sarcina, dar nici nu au fost incercari de a avea. Am folosit masuri contraceptive nedicamentoase pana in prezent. Deci, nu pot vorbi de infertilitate. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 12 ani)

Evident, nu este de dorit sa ramaneti insarcinata data fiind situatia. Riscurile in cazul ruperii fibromului ar fi imense si desi exista femei care au reusit sa duca pana la capat o sarcina cu un uter fibromatos, acest lucru depinde de mai multe variabile si nu cred ca doriti sa riscati mai ales tinand cont de varsta si de dimensiunile fibromului. Discutati cu medicul dvs ginecolog optiunile pe care le aveti. In alta ordine de idei, banuiesc ca stiti ca dupa varsta de 35 de ani contraceptivele pe baza hormonala sunt strict interzise si contraindicate. In cazul in care medicul vi le-a prescris si dupa aceasta varsta, va sfatuiesc serios sa il schimbati.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Fibromul uterin poate fi o cauza de infertilitate feminina, functie de tipul lor determina o perturbare a transportului gametilor (spermatozoizilor si ovulului) sau a capacitatii contractile a uterului. In timpul sarcinii acesta poate creste in dimensiuni (datorita secretiei foarte mari de estrogeni) si va induce o serie de complicatii (avort spontan, sarcina extrauterina, anomalii de insertie a placentei, sangerari vaginale, fenomene de compresiune asupra rectului/ vezicii urinare etc.)
Sarcina asociata cu fibrom uterin se considera o sarcina cu risc obstetrical crescut.
Ar fi bine sa consultati medicul ginecolog pentru un consult prenatal in acest caz.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Disfunctii sexuale feminine.

Loredana137105458 (acum 12 ani)

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 12 ani)

fata hai sa iti zic ca eu am patit asa ceva acum 21 de ani pt ca fiul meu are acum 21 ani,am ramas gravida fara sa stiu ca am fibrom uterincand am facut control ginecologic pt sarcina mi au zis ca e posibil sa am gemeni ,de unde eu aveam sarcina cu fibrom,deci crestea copilul crestea si fibromul am tinut sarcina cu greu pt ca trebuia sa invinga copilul nu fibromul chestia este ca fibromul meu nu a fost pe ovare sau uter era pe acolo se misca dintr o parte in alta am nascut un baiat sanatos si apoi m am operat de fibrom care operatia a fost un exit dar problema a fost la anestezie pt ca mi au facut o in coloana m a adormit de tot si pe urma am facut poliradicula nevrita pt ca era in timpul cand a fost revolutia la noi in tara si spitalele nu mai dadeau atentie si mi sa spus ca a fost anestezia expirata deci in final copilul este bine acum depinde de la caz la caz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana calinescu (acum 7 ani)

buna fetelor am si eu o problema la numesc mariana am 29 de ani si nu stiu ce am misca an burtuca ciclu mia venit regulat am facut 3 teste si nu stiu ce poate fi

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana calinescu (acum 7 ani)

buna fetelor am si eu o problema la numesc mariana am 29 de ani si nu stiu ce am misca an burtuca ciclu mia venit regulat am facut 3 teste dar au esit negativ am aproape o lună decand am misca

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: