Leziune de menisc ,Și discopatie lombara l4-l5,l5-s1?

Discopatie
Intrebare postata de Dan Constantin cu 2 luni in urma

Bună ziua!
De 3-4 ani de zile ma confrunt cu aceasi durere si o amorteala care persista de la nivelul genunchiului către talpa piciorului,într-adevăr am avut leziune de menisc la genunchi,am fost operat acum un an,dar aceasi durere și amorteala o am și acum,am făcut și fizio și kineto
Mai țin sa obiecte ca am și la coloana-Discreta deviatie scoliotica lombara dextroconcava,minima reacție osteofitica marginala la nivel lombara inferior,
Discopatie lombara L4-L5,L5-S1 gradul ll
Am făcut și pentru aceasta fizio și kineto,și tratament cu milgama,periplul
Dar durerea parca tot continua sa meargă către calcai din cauza ca lucrez din picioare
Nu știu ce sa mai fac,am vârstă de 27 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua!

Durerile si amortelile pe care le simtiti ar putea fi rezultatul atat al afectiunilor la genunchi, cat si al celor de la nivelul coloanei vertebrale. Importanta este o reevaluare medicala amanuntita.

Faptul ca ati fost operat la genunchi si ati urmat sedinte de fizioterapie si kinetoterapie, dar durerea persista, ar putea indica o problema suplimentara sau o recuperare incompleta dupa operatie.

De asemenea, discopatia lombara L4-L5, L5-S1 pe care o aveti poate cauza aceleasi simptome de durere si amorteala care coboara spre picior. Osteofitele pot declansa inflamatia nervilor din jur, ducand la dureri si senzatii de amorțeala.

Se pare ca tratamentul pe care il urmati in prezent pentru problemelor coloanei nu ofera rezultatele dorite. S-ar putea sa fie necesara o ajustare a tratamentului sau poate este cazul sa fie luate in considerare si alte optiuni terapeutice.

In ambele cazuri, este important sa continuati sedintele de fizioterapie si kinetoterapie, care sunt esentiale in recuperarea dupa leziuni ale genunchiului sau ale coloanei vertebrale. Totodata, poate fi util sa variati exercitiile pe care le faceti, pentru a ajuta la imbunatatirea amplitudinii de miscare si la reducerea tensiunii musculare.

In plus, consultati un medic specialist pentru a discuta despre simptomele pe care le aveti si pentru a determina cel mai eficient curs de tratament pentru dumneavoastra. Ar putea fi necesare investigatii suplimentare pentru a ajuta la identificarea cauzei exacte a simptomelor dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/discopatia-lombara-tratament-si-recuperare-medicala_15695

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: