Ce pot face daca am scaun moale de mai bine de 6 luni?

Diaree
Intrebare postata de Utilizator11709876528 cu o luna in urma

Am sesizat problema asta prin vara deși nu i-am dat prea mare importanță, la început s a manifestat într-un mod mai agresiv mergeam des la baie uneori nu aveam ce elimina și ieșea un fel de mucus dar aveam tot timpul dureri și mă duceam la toaleta și de 7 ori inclusiv noaptea având și dureri musculare la nivelul abdomenului. Iar acum mă duc foarte apos doar o data pe zi dar mereu are aceeași consistență și mereu am balonări, iar la 1 luna după ce a apărut problema am fost la un medic mi-am făcut analize la scaun și mi-a spus că totul este normal ca nu a găsit nimic suspect, am mers mai departe și mi-am făcut o analiză pentru Suprapop**area bacteriana a intestinului subțire și mi-au spus că totul este ok ,menționez că toate acestea s-au întâmplat în Spania mi au dat niste pastile pentru balonări care nu și-au făcut efectul și adio. De atunci am început să vad daca o fi de la lapte sau de la gluten lasandu mă de acestea , după o săptămână părea că se remediază ceva dar după a început să fie la fel. Ce as putea sa mai fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Daca medicul dvs. nu a identificat nicio problema evidenta, exista o posibilitate ca aceasta sa fie cauzata de un dezechilibru in microbiota intestinala sau de intoleranta la anumite alimente. Ambele pot fi greu de identificat fara teste suplimentare, insa exista unele masuri pe care le puteti lua la domiciliu pentru a incerca sa remediati problema.

In primul rand, asigura-te ca iti mentii o dieta sanatoasa si echilibrata. Evita mancarurile prelucrate si bogate in grasimi care pot exacerba simptomele. In schimb, optati pentru alimentele bogate in fibre alimentare, precum legumele, fructele si cerealele integrale.

Daca nu ati facut-o deja, s-ar putea sa merite sa incercati sa eliminati din dieta dumneavoastra unele alimente comune care cauzeaza intolerante, cum ar fi produsele lactate, glutenul si zaharul procesat. Desi ati mentionat deja ca ati incercat asta, e posibil sa fie nevoie de mai mult timp pentru a vedea rezultatele sau poate ati eliminat doar o parte din alimentele care va afectau.

Puteti incerca si probioticele, care pot ajuta la restabilirea unui echilibru sanatos al bacteriilor intestinale. Acestea pot fi obtinute sub forma de suplimente sau din alimente fermentate, precum iaurtul, kimchi si kefirul.

De asemenea, puteti accesa sectiunea de Suplimente: https://sfatulmedicului.ro/suplimente

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dumneavoastra specifica si sa urmati recomandarile acestuia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/afectiuni-ale-sistemului-digestiv_580
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/ce-afectiuni-poate-ascunde-diareea-persistentai_17518

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: