Hipoglicemia (nivelul scazut al concentratiei zaharului in sange)

Diabetul zaharat
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Si eu am caderi de glicemie, dar cel mai rau este ca mi s-a intamplat in timp ce conduceam masina.a fost groaznic. am fost la nutritionist si mi-a spus sa nu consum zaharoase dar nici un rezultat. va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

loredana10111355 (acum 15 ani)

hipoglicemia poate apare la o persoana care prezinta secretie crescuta de insulina si lasa pauze mari intre mese. sau poate sa mai apara dupa ingestia unor medicamente ca inhibitorii de monoaminoxidaza,salicilatii (inclusiv aspirina). sunt si afectiuni ale pancreasului, ficatului, rinichilor sau a altor organe, cat si boli ereditare ce afecteaza metabolismul, care pot determina hipoglicemie. este bine sa mergi la un endocrinolog sa-ti faci un control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

In urma cu 2 zile, din neant am inceput sa am simptomele unei hipoglicemii medii. Nefiind o persoana panicoasa, am pus totul pe baza unei scaderi de calciu si a oboselii acumulate de la lucrul excesiv la calculator, dar neac***a de-a face cu alimentatie necorespunzatoare...Sunt chiar o impatimita a dulciurilor, a fructelor, etc - fiind vegetariana - Oricum, ideea e ca pana nu ti se-ntampla nu crezi, nu puteam intelege cum nu pot focaliza aproape nimic in fata ochilor, cum dak nu ma autosugestionez si ma las in voia starilor cad si cine stie cum ma mai ridic...etc.Am ajuns evident la spital unde in urma unei perfuzii imi crescuse de la 30 - nivelul initial - la 38.Odihna din noaptea aceea mi-a adus un nivel de 94 a doua zi knd m-am prezentat pentru o alta perfuzie si de atunci totul mi se pare o poveste urata visata de altcineva...
Astfel ca, desi la 26 de ani inclinam sa cred ca fac totul pentru o sanatate buna, acum ma gandesc la faptul ca nimic pe aceata Lume nu trebuie protejat inaintea propriului organism!
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela987 (acum 15 ani)

da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela987 (acum 15 ani)

din pacate de 8 luni umblu din medic in medic, inclusiv endocrinolog, am facut toate analizele posibile, mananc regulat exact cum mi-a recomandat nutritionistul dar degeaba. acum am inceput sa merg la un homeopar. Dumnezeu sa ma ajute. Sunt tanara, am 32 ani , 2 baieti, si m-am saturat sa le tot spun copiilor mei ca ma simt rau. M-am saturat eu de starea asta a mea. nu stiu incotro sa o mai apuc si ce sa mai incerc sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela987 (acum 15 ani)

din pacate de 8 luni umblu din medic in medic, inclusiv endocrinolog, am facut toate analizele posibile, mananc regulat exact cum mi-a recomandat nutritionistul dar degeaba. acum am inceput sa merg la un homeopar. Dumnezeu sa ma ajute. Sunt tanara, am 32 ani , 2 baieti, si m-am saturat sa le tot spun copiilor mei ca ma simt rau. M-am saturat eu de starea asta a mea. nu stiu incotro sa o mai apuc si ce sa mai incerc sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela987 (acum 15 ani)

asa a inceput si la mine cu usoare caderi de glicemie si a continuat pana am ajuns unde am ajuns. daca se repeta si latine te rog mergi la doctor, nu stiu la care ca pe mine nu ma ajutat nimic pana in prezent, dar pot sa-ti spun ca hipoglicemia iti intoarce viata la 180 grade. te rog ai mare grija.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Ce pot face ?
Acum doua saptamani , am fost gasita cu glicemia 33
Am inceput sa tzin un regim
mananc , ca shi cum am diabet , shi am inceput sa ma simt mai bine , nu am mai palpitatzii , nu mai am ametzeli , nu mai obosesc , cand merg pe strada ,
Am fost operata de cancer uterin , de fiere , shi de dubla hernie ombilica, toate la un loc , in a ceshi zi , pe 4 .08.2003, am fost iradiata cu cobalt , shi am facut alte raze de cobalt la bucureshti , la sp. militar central pe 18 dec 2003, 7 shi 14 ianuarie 2004
am tromboflebita ,profunda gamba stanga , angina pectorala , shi iau medicamente
Poate de aceea fac acesta hipogicemie ,
sha are shi fiica mea, cea mijlocie ( are 27 ani ) , i-a gasit in anul 2000, shi i-a spus sa manance mereu dulce .
Acuma locueshte in Italia , lucreaza la un spital , shi ishi face mereu glicemia , dar nu mai are probleme .dar aavut ceva , totushi , ca pe 19 sep.2008, a orbit , shi se crede de la o glicemie crescuta , poate din cauza stresului .
nu i- s-a spus in spital , cu toate analizele , shi razele care i s-au facut , acuma i-a gasit hernie hiatala , shi i-a dat tratament shi regim ... tip de o luna .
multzumesc
doamne ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amanda (acum 13 ani)

am suferit si sufar inca de hipoglicemie ,vreme de 2 ani..........am vazut toti doctorii posibili dar nici unul nu mi-a spus clar ce am,fiecare dandu-mi un alt diagnostic!pana intr-o zi cand pasii mi s-au indreptat spre un homeopat,poate cel mai bun lucru kre mi s-a intamplat in anii astia de cautari a fost ca am gasit-o pe ea!homeopata ss....mi-a redat inapoi sanatatea cu un tratament de 10 lei.....incet ,incet am revenit la starea normala dinainte de a mi se intampla toate astea!am renuntat la zahar excluzandu-l in totalitate din alimentatie.va doresc tuturor celor care au aceasta boala sa caute un homeopat si sa-l gaseasca pe cel mai bun !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 8 ani)

As dori sa aflu si eu numele si adresa unul doctor homeopat bun care sa trateze caderile de glicemie aparute pe baza nervoasa, stres si oboseala a organismului. Va multumesc foarte mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 10 ani)

Buna Amanda, ai putea sa-mi trimiti adresa homeopatului la care ai apelat? Sunt intr-o situatie similara si nu stiu la cine sa apelez. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: