Glicemie 330 raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de olly49 cu 10 ani in urma

Buna ziua!
Am 54 de ani ,am fost depistata cu diabet cu valoarea glicemiei 330,mi sa dat tratament maninil 3 *1 inainte de mese si metfogamma 3*1 dupa mese.A scazut pana la 70 ,depinde ce si cat mananc,insa fluctuaza intre 270 -240-180-150-70.Am dureri sub hipocondrul drept la inspirarea aerului si la miscari,aplecari,am balonare.Am cumparat Hepatoprotct forte ,ma simt mai bine.E normal sa am balonare si dureri la miscari ,aplecari sub hipocondrul drept de la tratamentul mentionat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
ati primit doze maxime din ambele medicamente; daca mancati relativ constant in ceea ce priveste hidratii de carbon, este posibil ca glicemiile sa inceapa sa scada pe masura ce pancreasul isi mai revine si sa fie nevoie sa scadeti dozele, mai ales de maninil, pentru a nu face hipoglicemii (valori sub 70, cu tremuraturi si transpiratii) care pot fi periculoase. Legat de doza de metfogamma, nu ati scris ce gramaj are tableta, deoarece sunt si de 1000mg si de 850mg. Doza maxima recomandata este de 2500mg pe zi, dar nu stiu cat vi s-a recomandat Dvs. si cu ce doze ati inceput. Metforminul, substanta activa din metfogamma poate da la inceput balonare si disconfort digestiv, mergand pana la scaunde diareice la cei care nu il tolereaza. De aceea se incepe cu doze mai mici, cu jumatati de tableta si se creste la cateva zile in functie de toleranta. De multe ori simptomele digestive se amelioreaza in timp si ajunge sa fie bine tolerat. Este posibil ca ceea ce va supara sa se datoreze acestui medicament, dar cu putina rabdare, eventual scazand dozele, problemele ar trebui sa treaca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

olly49 (acum 10 ani)

Am primit maninil 3,5mg,metfogamma 1000 mg ambele sunt recomandate de 3 ori pe zi,am inceput cu doze de 3 ori pe zi o tableta intreaga din fiecare. din 14 ianuarie.Le iau cu Diabevital B,Hepatoprotect Forte de 7 zile ,de abia acum sa redus glicemia sub 150-70.Am facut analiza test insulina mi-a iesit 9,3uU/mLVa multumesc anticipat pt raspuns.Va doresc o seara si un weekend minunat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: