Greutate copil raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de o stea cu 12 ani in urma

Va rog frumos sa imi spuneti ce greutate trebuie sa aiba un copil de 2 ani si 5 luni?
Copilul meu s-a nascut cu 3,3 kg,si 52 cm,acum are 2 ani si 5 luni, are putin peste 11 kg,si 85 cm.Greutatea asta o are de aproape un an.Analizele le-am facut in primavara si au iesit bune.Considerati ca este necesar sa-i fac investigatii,sa repetam analizele?
Mi se pare foarte mititel in comparatie cu copii de aceeasi varsta.Ce ma sfatuiti?
Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Copilul d-tale nascut cu greutatea si talia mentionate ar fi trebuit sa aiba la varsta de 2 ani urmatoarele valori : greutate = 12 kgr si talie ( inaltimea = 80 cm Acum la varsta de 2 ani si 5 luni ar trebui sa aiba : greutate = 13 kgr si talie = 93 cm Discutati cu medicul de familie si reglementati regimul alimentar pentru asigurarea unui surplus caloric. si un plus de fructe si legume pentru aport de vitamine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Conform unor grafice standard care raportează greutatea copilului şi înălţimea lui la vârstă (curbele active ale greutăţii şi înălţimii), la vârsta de 2 ani şi 5 luni un copil trebuie să aibă greutatea între 11,5 kg şi 13,5 kg şi înălţimea între 86,5 şi 92 cm. Chiar daca alţi copii par mai dezvoltaţi decat ai d-vs, nu trebuie să vă faceţi griji fiecare dintre ei având propriul ritm de dezvoltare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 11 ani)

buna ziua,am o dilema si as vrea sa dispara,am o fetita de 2 ani jumate,la nastere a avut 4kg160g.si 52cm,iar acum am cantarit-o si are 15,8kg iar inaltimea n-am mai masurat-o,este vreo problema ca are greutatea aceasta pentru ca multi spun ca o sa fie o "obeza"cand o sa se faca mai mare.imi puteti spune care ar fi greutatea ideala si inaltimea la varsta asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LILIANA (acum 11 ani)

CE GREUTATE TREBUIE SA AIBA UN COPIL LA 2 VANI?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

Baietelul meu are la 2 ani 13 kg si 500g si inaltimea 87 cm, credeti ca are inaltimea normala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11583360784 (acum 4 ani)

Buna seara! Chiar dacs este o postare veche,cu aceeasi problema ma confrunt eu acum. Baiatul are 2a6l si 12 kg si in jur de 90cm. Si eu zic ca e slabut comparativ cu alti copii. Acum copilul dv e ok? Multumesc seara buna! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21585407785 (acum 4 ani)

Buna ziua, asta am cautat si eu sa vad daca e in regula, baietelul meu are 2 ani si 2 luni si de mai multe luni *(vreo 4 luni) are intre 12 kg si 12.7, dar din ce-am citit aici, pare a fi in regula.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11622879380 (acum 2 ani)

Bună ziua,am o fetita de 1 an și are numai 7 kg,la naștere a avut 2710grame.Nu prea ii place sa mănânce,chiar nu știu ce sa mai fac. Mi-e frica ca este prea slabă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: