Spasme in somn la copil

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de ascension cu 11 ani in urma

Buna ziua,
va rog sa ne ajutati cu cateva sfaturi referitoare la urmatoarea problema:
In urma cu 2 saptamani baitelul meu in varsta de 2 ani si 6 luni a inceput sa aibe brusc spasme musculare in timpul somnului si tresariri ale membrelor. La inceput au fost foarte dese, se trezea speriat din somn si adormea imediat iar dupa ce i-am administrat 3 zile romergan sirop la recomandarea medicului de fam. spasmele au devenit mai mici dar dese (in jur de 1 la 20 secunde cateodata), acestea din urma netrezindu-l din somn. Precizez ca este un copil activ si putin cam slabut.
Ce semnificatie pot avea aceste simptome care pe mine ma sperie?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (65)

adriana (acum 11 ani)

S-ar putea ca spasmele sa fie din lipsa de calciu aparuta dintr-o multime de cauze.Apare o hipersensibilitate musculara care se rasfrange si la nivelul reactivitatii neurologice.Copilul este agitat in somn probabil cu un inceput de anxietate care i-a modificat nivelul de securitate .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ascension (acum 11 ani)

Multumesc mult! intre timp am facut analize si se confirma ceea ce mi-ati spus , o lipsa de calciu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11592789050 (acum 3 ani)

Buna,mami!stiu ca au trrecut 7ani de atunci!posibil sa nu mai vezi intreebarea mea,dar incerc. Fetita mea treve prin aceleasi spasme musculare pe timpul noptii care o trezesc. La voi a trrecut?a fost intr afevar de la calciu?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M. C. (acum 3 ani)

Buna seara! A scris o mamica în urma cu 3 luni despre spasmele fetiței ei... Imi spuneți, va rog frumos, daca ați gasit vreun remediu sau s-a identificat cauza!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11592789050 (acum 3 ani)

Buna,mami! Am aratat clipurile cu fetita unui dr neurolog, consultul a fost efectuat prin telefon din cauza epidemiei. Dr ne a spus ca sunt doar miclonii sau sleep tremors( suntem in anglia) , tulburari de somn. Atat timp cat nu face si in timpul zilei , sunt okay.
Si am observat ca si sotul meu are acelas somn agitat ca al fetitei cu aceleasi tresariri dese. I au facut analize la sange, care au iesit bune.
Doctorii de aici spun ca 70% din oameni au aceste tresariri.
Si noi am fost fff speriati, nici doctorii nu m au linistit( stiu ca suna ciudat). M am calmat cand am vazut ca si sotul face la fel, iar el nu are nicio problema.
Scuze pt roman. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M. C. (acum 3 ani)

Buna, mamica! Asa face si fetița mea, la fel ni s-a spus si Noua, sunt mioclonii de somn. Însă imediat e un am de cand le face si pe mine efectiv ma inspaimanta. Am făcut inclusiv EEG , care a iesit ok, fara modificari. Am consultat mai mulți medici neurologi si toți au zis ca sunt doar mioclonii. Un alt diagnostic ar fi Plms, Periodic Legs Movements Syndrom. Are de-a face cu feritina scăzută. Incercam si astfel, feritina se afla in limite, dar la nivelul inferior. Vedem si asa daca se schimba somnul. Cert este ca miscarile sunt pe tot parcursul somnului de noapte sau de zi. Doar cand doarme le face, neorologii spun că activitatea cerebrală estemeste mai intensă pentru ca nivelul ei de întelegere e cu mult peste vârsta. Ne rugam sa treaca repede. La voi au trecut sau sunt tot Asa? Apar des noaptea? In cazul nostru fac parte din somnul ei, indiferent de moment.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11616444697 (acum 3 ani)

Bună seara, știu ca au trecut 5 luni...dar poate vedeți...
Ați rezolvat ceva?
Ne aflăm fix în aceeași situație, fetița, 3 ani și 8 luni...face la fiecare somn...fie de zi sau noaptea...am fost la neurologie și ni s-a spus că sunt mișcări fiziologice normale...dar mă îngrozesc și pe mine...și ea face la fiecare somn...chiar și dacă adoarme în scaunul de mașină...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eliza (acum 2 luni)

Bună . Și eu sunt în aceeași situație cu băiețelul . Îmi puteți spune ce ați rezolvat ? Și nouă ne-a spus la fel ca sunt mioclonii normale . Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Selvi (acum 2 luni)

Bună ziua! Cati ani are copilu? Și din ce cauza au început aceste probleme? Pentru ca și noi ne luptam din luna octombrie în urma unor proceduri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
ascension (acum 3 ani)

Buna seara. Dupa administrarea calciului... in timp au trecut acele spasme , nu mai stiu cat a durat , dar pot spune ca nu a fost nimic serios. Acum are 10 ani si au trecut toate. ... Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M. C. (acum 3 ani)

Mulțumim pentru răspuns! Sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M. C. (acum 3 ani)

Bună seara! Noi am făcut toate investigațiile posibile, atât EEG video de lunga durata, cât și RMN cerebral nativ, cu sedare(traumatizant pentru fetita) si nu s-a găsit nimic în neregulă. Nu am aflat cauza, însă nici solutia. Atât timp cât fetița dumneavoastră nu înregistrează regres, atât timp cât Eeg are valori normale, nu trebuie să ca faceti griji. Stiu ca e greu pentru mama sa isi vada copilul "chinuit" in fiecare noapte si eu sunt la capătul răbdării, înspăimântata de frecventa lor, de faptul ca uneori sunt tot mai ample. As vrea si eu o solutie dar medicii spun sa avem rabdare. Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marga (acum un an)

Buna!Fetita mea de 4 ani a inceput de vreo luna sa aiba aceleasi spasme musculare pe timpul noptii care o trezesc, ii tresar mainile si picioarele si se trezeste toata noaptea. La voi a trecut?Cum ati rezolvat?Multumesc, sunt asa de ingrijorata....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum un an)

Buna,aceeași problema o av și noi de 3 ani jumate.Acuma copilul are 4 ani și in continuu are aceste ‘mioclonii’ cum le spun medicii.Ați rezolvat ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M. C. (acum un an)

Buna ziua! La fel le face si acum, la 4 ani si jumatate. In perioada de creștere brusca(puseu) sunt si mai accentuate. Ziua are mici zvacniri ale picioarelor si mainilor si mișcări fine ale degetelor, dar medicii le ignoră cu desăvârșire. La ultima vizita la un medic neurolog ni s-a spus sa o ducem la "Romanii au talent", nu la neuro. E foarte isteață si medicii care au vazut-o spun ca "din cauza aceasta" activitatea cerebrala este mult mai intensificata in timpul somnului. Oricum pe noi nu ne liniștește acest aspect, am vrea sa aiba un somn liniștitor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Selvi (acum 5 luni)

Bună ziua! Și noi avem aceeași problema cum a ți rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11700227715 (acum 4 luni)

Buna ziua! Si copilul meu are aceste mioclonii, are 4.5 ani. Au trecut, ati urmat vreun trarament, copilul este bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11700227715 (acum 4 luni)

Buna ziua! Ce ati rezolvat? Mai are copilul aceste spasme? Si al meu copil face la fel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eliza (acum 2 luni)

Bună seara . Știu ca a trecut mult timp însă sunt curioasă cum este fetița și dacă au dispărut acele tresăriri . Suntem în aceeași situație și dr neurolog spune ca este normal și nu e motiv de îngrijorare . Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eliza (acum 2 luni)

Bună seara . Cum este fetița ? Ați rezolvat ceva sau au trecut de la sine ? Suntem în aceeași situație cu băiețelul . Dr neurolog spune ca nu este motiv de îngrijorare însă nu pot fi liniștită . Mulțumesc pt răspuns anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Advertisement Advertisement
Pag 1 din 4