Scurgeri vaginale normale ?

Contraceptie de urgenta
Intrebare postata de Mara cu 2 saptamani in urma

Bună ziua! Acum o săptămână am luat pastila de a doua zi, iar la o zi distanță am avut mucus cervical lipicios, ca albușul de ou (nu eram la ovulație in acea perioada, fiind abia sfârșitul fazei foliculare și începutul ferestrei fertile, ovulația urma sa aibă loc doar peste câteva zile). Această secreție a fost prezenta o singura zi, imediat după administrarea pastilei de a doua zi. Știu că ea apare doar când ovulezi, dar întotdeauna când sunt în fereastra fertilă am acest mucus pe toată perioada fertilă. După ziua respectivă în care am avut mucusul respectiv, secrețiile mele s-au schimbat dintr-o dată și de câteva zile am doar secreții alb-cremoase. Asta ar putea însemna că mucusul respectiv a fost provocat de falsa impresie a organismului că ovulația s-a produs? (ceea ce din câte știu, face aceasta pastilă contraceptivă). Mai mult decât atât, secrețiile albe-cremoase pot semnifica că ovulația a fost întârziată și pastila și-a făcut efectul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Scurgerile vaginale normale pot varia de la un ciclu la altul si depind de fiecare organism in parte. Cum ati mentionat, este normal sa observati mucus cervical lipicios sau asemenea unui albus de ou in perioada ovulatorie. Cu toate acestea, faza fertila nu este limitata strict la perioada ovulatorie, putand incepe si sfarsi cu cateva zile inainte sau dupa ovulatie.

Utilizarea pastilei de a doua zi poate cauza dezechilibre hormonale sau modificari uterine ce pot interfera cu ovulatia si cu tipul de secretii vaginale. Daca scurgerile alb-cremoase sunt insotite de un miros neplacut, mancarime, arsura sau daca persista, este bine sa consultati un medic.

Pastila de a doua zi nu ar trebui folosita ca metoda regulata de contraceptie, ci doar in cazuri de urgenta, datorita efectelor secundare pe care le poate avea asupra organismului dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: