Analize constipatie raspuns medic

Constipatia si diareea copilului
Intrebare postata de CMika cu 11 ani in urma

Ce analize se pot face pentru a determina cauza constipatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

In cazul de fata este recomandata colonoscopia pentru a exclude afectarea colonului.
Analize del aborator:hemoleucograma, teste hemocult ( pentru depistarea eventualelor sangerari), potasiu, calciu, glicemie,creatinina. ( pentru a exclude o cauza metabolica), TSH ( escluderea afectarii tiroidiene),

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Constipatia si diareea copilului.

CMika (acum 11 ani)

multumesc pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 11 ani)

CONSTIPATIA POATE AVEA CAUZE FACUTE DE FACTORII PATOGENI(MICOZA,PARAZITOZA),TRANZIT LENT,DIVERTICULITA,LIPSA LICHIDELOR DIN ALIMENTATIE,GLUTENUL SAU PROBLEME EMOTIONALE.
te rog sa-mi scrii la adresa ***@yahoo.com sa vedem care este cauza.Analize de acest gen nu se fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denisa (acum 11 ani)

Am avut si eu foarte mari probleme cu constipatia. Am facut colonoscopie (doare rau de tot) si acolo mi-au gasit hemoroizi interni si externi. Probleme cu digestia a fost declansata de mine, ca tot foloseam ceaiuri de slabit pentru ca aveam o obsesie sa ajung la 45 de kg.. De la aceea obsesia, mi-au aparut foarte multe si grave probleme de sanatate. Dupa ce am vazut ca nu e bine ceea ce fac, am incercat saimi impun o dieta sanatoasa, bazata pe fructe si legume. Insa, am folosit un supliment Zeolit lichid care m-a ajutat in problema cu digestia lenta si cu hemoroizii. Dupa jumatate de an am refacut o colonoscopie si doctorul a ramas uimit de rezultat. Sfat: incearca sa te bazezi pe o dieta cu fructe si legume si sa bei multa apa. In plus, daca ai posibilitati, cumpara zeolit sub forma lichida, chiar face minuni in asemenea probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11601465445 (acum 3 ani)

Bună ziua numele meu este Ana Maria, am o fetita de 1 an și 6 luni la 4 luni am operat-o de fistula vestibulara asa sa născut cu aceasta malformație, pana acum 2 luni toate bune este un copil energic, manca f bine.
Problema este ca nu vrea sa ma facă scaun singura trece 4 zile și ea nu da semne ca vrea, fie ii bag supozitor sau microclisma. Iam făcut analize totul a ieșit bine.
Ce ma sfătuiți sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: