Poate fi apa la plămâni??

Congestie nazala
Intrebare postata de Utilizator11606886740 cu 4 luni in urma

Buna ziua,
Am vrut să fac curățea nasului cu apă călduță de la chiuveta și după aceea să acum însă am aspirat apa din palma pe căile nazale,poate sa fi făcut apa la plămâni?
Nu am tusit deloc
Am simțit că mi se a desfundat nasul complet,doar că tot am citit de efectele întârziate ale înecului secundar și am rămas cu gândul la asta
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Nu, apa nu poate ajunge in mod direct in plamani prin intermediul cailor nazale. Exista o serie de mecanisme de protectie in organism care impiedica in mod normal lichidele sa ajunga in plamani. Daca ati simtit ca nasul s-a desfundat complet si nu ati tusit deloc, aceasta inseamna ca lichidul nu a ajuns la caile respiratorii inferioare.

Cu toate acestea, este intotdeauna important sa aveti grija atunci cand efectuati igiena nazala si sa urmati procedurile corecte pentru a evita orice complicatii. Daca aveti preocupari sau observati simptome neobisnuite, este intotdeauna bine sa consultati un medic pentru a primi sfaturi adecvate.

Recomandarea noastra este sa fiti atent in viitor si sa respectati ghidurile si instructiunile pentru a realiza curatirea nazala intr-un mod sigur si eficient.

Va recomandam sa va programati la un medic ORL: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole recomandate
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/tratarea-congestiei-nazale-si-a-presiunii-sinusurilor_8685
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/remedii-de-ajutor-pentru-drenajul-sinusurilor_18199

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: