Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Sindromul intestinului permeabil

Colon iritabil
Intrebare postata de Gheorghe S cu o saptamana in urma

Ați putea sugera cititorilor că această boală "colon ulcerativ" pleacă de la iritabilitatea intestinului datorita produselor din grâu pe care le mâncăm,de aici vin și problemele de piele care apar gen psoriazisul etc. datorită permeabilității intestinului moleculele de mâncare intra in sistemul sanguin și sunt plimbate peste tot iar sistemul imunitar și limfatic le scoate pe unde poate . Informațiile pe care le-ați prezentat sunt scoase din context,că cineva sa înțeleagă trebuie să spuneți și de unde pleacă,eu trag de 20 ani și nu am aflat ce am...mucoasa intestinului,tratarea intestinului,până ajungem la intestin ulcerat sunt câteva greșeli care se fac din inconștiență... succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Sindromul intestinului permeabil sugereaza faptul ca aceasta boala, cunoscuta si sub denumirea de "colon ulcerativ", se poate declansa din cauza iritabilitatii intestinului provocata de consumul de produse care contin grau.

Din aceasta cauza pot aparea si probleme de piele, cum ar fi psoriazisul. Pe fondul cresterii permeabilitatii intestinului, moleculele de mancare penetreaza in sistemul circulator si sunt transportate in tot organismul, sistemul imunitar si limfatic incercand sa le elimine prin diverse cai.

Informatiile prezentate de dumneavoastra par insa scoase din context. Pentru o intelegere corecta a acestei boli, este crucial sa se cunoasca si cauza declansarii ei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/colita-ulcerativa_542
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/sindromul-de-intestin-iritabil-sii_560

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: