Colici adulti si tulb digetsive raspuns medic

Colici si alte tulburari digestive la copii
Intrebare postata de oalungulesei cu 12 ani in urma

Eu am intrebare despee colici si tulburari digestive la adulti eu sunt si nu stiu ce remedii sa iau pentru ca ma doare ca niste crampe abdominale. Eu tin un regim pentru gastrita si colon iritabil de un an de zile si acuma am facut o moica criza zic eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In general pentru gastrita se recomanda un regim usor, excluzand alimentele iritante, evitarea pranzurilor abundente, prin fragmentarea alimentatiei. Un regim va include sortimentele de carne sp***a sau curatata de grasime, fiarta sau preparata pe gratar ( carne de pasare, peste proaspat ), ou fiert, produse lactate, cereale, legume ( de preferinta, fierte sau conservate: sparanghel, morcovi, ciuperci, spanac, fasole, mazare, cartofi -nu prajiti!), fructe ( fierte sau conservate ), banane coapte, grasimi precum unt proaspat, ulei (50 – 60 grame/zi). Crampele abdominale pot aparea intr-un sindrom de intestin iritabil si pot fi combatute prin evitarea legumelor si fructelor crude, carnii grase, produselor lactate cu un continut mai mare de grasime, bauturilor carbogazoase, dulciurilor concentrate; medicatia antispastica la indicatia medicului curant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colici si alte tulburari digestive la copii.

oalungulesei (acum 12 ani)

buna seara asta as fi vrut sa stiu ce tratament sa iau pentru colon iritabil. Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 12 ani)

am vrut sa spun ca intreb ce tratament medicamentos imi recomandati pentru aceasta afectiune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 12 ani)

Acuma ma confrunt cu diaree dar si cu dureri destul de mari de abdomen. Va rog sa-mi spuneti ce pot manca si ce tratament pot lua? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru239637 (acum 11 ani)

Am intoleranta la lactoza. Am nevoie de denumirea unor medicamente care sa neutralizeze lactoza, picaturi care se pun in lapte sau pastile, pe baza de lactaza. Stie cineva denumirea unor astfel de medicamente???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorana (acum 7 ani)

Buna seara! ma confrunt cu o problema de cateva luni,cum ar fi dureri abdominale,crampe abdominale,dureri in zona inghinala.Am mers la doctor si am facut colonoscopie, si am primit diagnosticul de sindrom de intestin iritabil. Am inceput regimul alimentar,dar ma simt inca rau. Nimic nu imi prieste din ceea ce mananc. Desi am primit diagnosticul asta nu inteleg ce legatura are cu durerile de la inghinala.Poate provoca dureri si in zona aceea? Si ce ma mai sperie si ma derajeaza e ca in partea dreapta( intestin subtire cred,locul in care ma si doare) simt ca si cum as avea bule in interior ce se tot misca,si vizibil se umfla tare,se contracta si scade imediat(mai ales in pozitie orizontala)plus ca in zona respectiva se simte mereu intarit intestinul si imflamat parca,chiar daca mananc sau nu.e constant asa,ceea ce nu mi se pare in regula. Mi-am facut si ecografii,caci am crezut ca poate e hernie inghinala sau apendicita,dar nu.Doctorita la care am facut examinarea nu prea mi-a dat detalii si nici macar o recomandare de regim alimentar...decat sa introduc in dieta mai multe fibre alimentare.V-as ruga sa imi spuneti daca credeti ca ar putea fi altceva,sau sa ma linistesc ca astea sunt simptomele intestinului iritabil?Va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 7 ani)

Buna! Am citit articolul tau , si prietenul meu are fixx aceleasi simptome ca ale tale de o luna jumatate. Aceleasi , identice. Ne poti lasa un nr de tel sau suna tu la nr acesta 0751900702. Sa stam de vorba. Si noi am facut o suma de analize si poate rezolvam cumva.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp150330210427560 (acum 7 ani)

Buna! SORANA .Am citit articolul tau , si prietenul meu are fixx aceleasi simptome ca ale tale de o luna jumatate. Aceleasi , identice. Ne poti lasa un nr de tel sau suna tu la nr acesta 0751900702. Sa stam de vorba. Si noi am facut o suma de analize si poate rezolvam cumva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 7 ani)

Buna! SORANA .Am citit articolul tau , si prietenul meu are fixx aceleasi simptome ca ale tale de o luna jumatate. Aceleasi , identice. Ne poti lasa un nr de tel sau suna tu la nr acesta 0751900702. Sa stam de vorba. Si noi am facut o suma de analize si poate rezolvam cumva.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: